Nestlé S.A. Yönetim Kurulu Başkanı, Dünya Su Forumu'nda şirketin hazırladığı su raporu hakkında bir konuşma yaptı

Mar 19, 2012

Nestlé S.A. Yönetim Kurulu Başkanı Peter Brabeck-Letmathe, global su kıtlığına dikkat çekmek için Dünya Su Forumu’nda "pragmatik, etkin ve uygun maliyetli eylem" ihtiyacını vurguladı. (bakınız)

Nestlé’nin bu sorunun önüne geçmek için gösterdiği çabaların altını çizen bir rapor hazırladığından da bahsetti.

Nestlé’nin 2011 Paylaşılan Değer Yaratmak Raporu ayrıca, Nestlé’nin beslenme, kırsal kalkınma, çevresel sürdürülebilirlik ve çevreye uyum alanlarındaki çalışmalarını da kapsamaktadır.

Yerel Eylem

Brabeck-Letmathe, Fransa'nın Marsilya şehrindeki Forum'da, global su tüketimini azaltmanın kilit noktasının yerel eylem olduğunu belirtti.

“Su problemleri yabancı kuruluşlar tarafından çözülemez” “Her bir nehir havzası hakkındaki belli hususlara değinilerek yerel seviyede inisiyatif kullanılmalıdır.

İnisiyatif hükümet merkezli olmalı ve yerel seviyede geniş bir kamu-özel ortaklığı tarafından desteklenmelidir" dedi.

Brabeck-Letmathe, global bir kamu-özel inisiyatifi olan 2030 Su Kaynakları Grubu’nun (WRG) da, en iyi uygulama için araç ve bilgiyi temin ederek katkı sağlayabileceğini vurguladı.(bakınız)

Birleşmiş Milletler'in şirketler ve hükümetlere yaptığı su güvenliği sorununu ele alma çağrısının ardından, 2008 yılında kurulan WRG, su kaynakları kıtlığı hususunda kılavuzluk ve yeni politikalar sunmaktadır.

WRG’nin Genel Başkanı Brabeck-Letmathe, açılış oturumundaki 3.200 katılımcıya inisiyatife destek vermeleri çağrısında bulundu.

Fransa Başbakanı François Fillon, Forum'daki diğer politikacılar, kraliyet ailesi mensupları ve büyük şirketlerin yönetim kurulu başkanlarına katıldı.

Nestlé Başkan Yardımcısı, Operasyonlar ve GLOBE Başkanı José Lopez de bir hafta sürecek olan bu organizasyona katılıyor.

Su tüketimini azaltmak

Nestlé’nin “Paylaşılan Değer Yaratmak” alanındaki sekizinci yıllık raporu olan söz konusu rapora buraya tıklayarak, 14 Mart Çarşamba günü itibariyle ulaşılabilir.

Nestlé’nin iş yaklaşımı, güçlü bir uyum ve sürdürülebilir iş uygulamaları temelleri üzerine kurulan, ortakları için olduğu kadar faaliyet gösterdiği toplumlar için de değer yaratmayı amaçlayan bir yaklaşımdır.

Rapor, 2001 yılından bu yana şirketin üretim hacminin %73 oranında artarken, fabrikalarındaki su tüketiminin yaklaşık üçte bir oranında azaldığını göstermektedir.

Paylaşılan Değer Yaratmak Raporu resimleri için tıklayın.

Nestlé, Fildişi Sahili Cumhuriyeti’ne su ve sanitasyon, gıda güvenliği ve acil durum yardımı inisiyatifleri için 2.25 milyon İsviçre Frangı değerinde yatırım yaparak 60.000’den fazla kişinin suya erişimini sağladı.

Bu, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ve Kızıl Haç Cemiyeti ile yenilenen işbirliği yolu ile gerçekleştirilmiştir.(bakınız)

Nestlé ayrıca kendi yıllık raporunu 14 Mart tarihinde yayımlayacaktır.

Dünya Su Forumu

25.000'ü aşkın katılımcı ve 800 konuşmacının yer alacağı bu seneki Forum, "Çözüm Zamanı" temasını vurgulamaktadır.

İlgili Bilgi:

2011 Paylaşılan Değer Yaratmak Raporu
Flickr'daki Paylaşılan Değer Yaratma Resimleri

Nestlé’nin su konusundaki çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:

http://www.nestle.com/Media/NewsAndFeatures/Pages/Nestle-water-World-Economic-Forum.aspx?Category=Investors,CSV
http://www.nestle.com/Media/MediaEventsCalendar/ArchivedEvents/Pages/AllEvents.aspx?PageId=45&PageName=2009.asp
http://www.nestle.com/Media/NewsAndFeatures/Pages/Brabeck-at-WEF-2011-in-Davos.aspx?Category=Investor
http://www.nestle.com/Media/NewsAndFeatures/Pages/Nestle-Chairman-focuses-on-global-water-and-food-security-at-Harvard.aspx