Sort by
Sort by

Çocukların Lezzetin Peşinde Koştuğu Yıllar

5-15 yaş arası beslenmenin son derece önemli olma nedeni ve bu konuda yapabilecekleriniz

kelebek-yıl-afiş

İşteyken en karmaşık sorunun üstesinden gelmenin iki ergen çocuğumla anlaşmaya çalışmaktan daha kolay olduğunu fark ettim.

Onlara doğru dürüst bir kahvaltı yaptırmak ve hayatlarının değişim evreleri için gerekli olan uygun beslenmeyi sağlamak neredeyse imkansız.

Hepimiz 'ne yersen osun' sözüne aşinayız. Ancak 'çocukken ne yediysen osun' demek belki daha doğru.
Mayank

Her şeye rağmen kendi seçimlerini yapmaya başlayan bireyler haline gelmelerine izin vermek ile beslenme ve gelişim ihtiyaçlarına öncelik vermek arasında bir denge bulmak çok önemli. Bu, özellikle hayatlarının geri kalanını şekillendirecek bu yıllar için geçerli.

'Dönüştürücü' yıllar tam olarak hangileridir?

Hepimiz 'ne yersen osun' sözüne aşinayız. Ancak 'çocukken ne yediysen osun' demek belki de daha doğru.

Bulgularımız şüphelendiğimiz şeyi doğruluyor. 5 ila 15 yaş arası da gelişim için kritik yıllardır. Bu dönemi 'Dönüştürücü 10' yıl olarak tanımlıyoruz. Çocuğunuz beş yaşına geldiğinde artık bir yetişkin olma yolundadır ve önündeki 10 yıl yeni bir hayat kuracağı yıllardır.

5 ila 9 yaş arası dönem, beyin oluşumu açısından özellikle önemlidir. 10 ila 15 yaşları arasında, çocuğunuzun vücudundaki büyüme ve değişim miktarı fazladır. Erken bebeklik döneminden başlayarak, alışkanlıklar, neyi ne zaman yiyeceği konusunda daha fazla söz sahibi olan çocuğunuza göre şekillenir. Bu, 10 yıllık süre boyunca devam eder.

milo-kids-futbol çapında

 

Kapsamlı bir kemik ve kas büyümesi meydana gelir (çocuğunuzun tüm kemik kütlesinin %45'i Dönüştürücü 10 sırasında gelişir) ve geliştirdikleri çeviklik, denge ve motor beceriler hem sportif hünerlerine hem de günlük eylemleri yapmalarına yardımcı olur.

Çocuğunuz altı yaşına geldiğinde, beyni yetişkin beyin boyutunun % 90'ına ulaşmış olur. Takip eden yıllar – 15 yaşına kadar – öğrenme, duygu ve sosyal etkileşimdeki kilit gelişmeler için en önemli dönemdir.

Çocukların tam potansiyellerine ulaşmasını sağlama

Ne yazık ki, elimizdeki tüm bilgi ve ulaştığımız kavrayışa rağmen, dünya çapındaki birçok genç insan ihtiyaç duydukları veya hak ettikleri beslenme standardının yakınından bile geçemiyor. Örneğin, ABD'de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin 2021 tarihli bir raporu, ergenlerin yalnızca yaklaşık %7'sinin standart miktarda meyve yiyebildiğini, yalnızca %2'sinin standart miktarda sebze tüketebildiğini ortaya koydu.

2020-csv-rapor-beslemesi

Bu konuda bir an önce bir değişiklik görmek istiyoruz. Nestlé for Healthier Kids girişimimizle2030 yılına kadar dünya genelinde 50 milyon çocuğa ulaşma sözü verdik. Bu girişim, beslenme eğitimi ve örneğin, daha fazla sebze, vitamin, mineral ve daha az tuz ve şekerle besleyiciliği artacak şekilde formüle edilmiş yiyecek ve içeceklerin bir kombinasyonunu oluşturuyor.

Çocuğunuzun beyin, vücut ve davranış gelişimi için en önemli ipuçları

'Dönüştürücü 10' boyunca çocuğunuzun beyin, vücut ve davranışsal gelişimini nasıl destekleyebileceğinize dair bazı önemli ipuçları.

Beyin

Çocukların, optimum bilişsel gelişim için yeterli beslenmeye ve ebeveyn-çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirebilecek teşvik edici bir ortama ihtiyacı var. Bulmacaları birlikte çözün. Yüksek sesle kitap okuyun. İlgi çekici oyunlar oynayın! Demir, çinko, B12 vitamini ve folat gibi, beyin gelişimine ve kavrayışa katkıda bulunan önemli besinlerin çocuğunuzun beslenmesine girmesini sağlayın. Bu bileşenler sağlıklı yağ içeren balık ve bazı tahıllarda bulunur. Bu, beyni olgunlaştığında, çocuğunuzu okulda ve yetişkinlik döneminde başarıya hazırlar.

anne-erkek-oyun-geniş

Vücut

Ergenlik çağında çocuğunuz hızla büyümeye devam ederken (ve aynı hızla buzdolabını boşaltırken!), dengeli beslenme ve fiziksel aktivite kombinasyonu önemlidir. Hiçbirini basit işler olarak görmeyin. Çocuğunuzun dans, koşu, dövüş sanatları, paten kayma veya sadece yürüyüş yapma gibi aktivitelerden hangisinin kendisi için eğlenceli olduğunu öğrenmesini sağlayın. Bu tür faaliyetler, onların yalnızca sağlıklı kemik ve eklemlere sahip olmalarına katkı vermeyecek, aynı zamanda, yaşamın ilerleyen dönemlerinde obezite, kalp hastalığı ve duygusal sağlık risklerini azaltan alışkanlıklar da kazandıracaktır. Benzer şekilde, alınan besinler kalori sağlamalı, enerji vermeli ve büyümeye yardımcı olmalıdır. Akılda tutulması gereken bazı önemli besinler kalsiyum, D vitamini ve proteindir.

kelebek-yıl-kaykay-geniş-çocuklar

 

Davranış

Her gelişim aşaması çocuğunuzun bağımsızlığını arttırır. Ne yiyeceklerine ilişkin kararları da aynı şekilde bağımsızlaşır. Tabaklarıyla ilgili daha fazla özgürlük kazandıkça, onlara seçimlerini etkileyebilecek mutfak deneyimleri sunun. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Onları da mutfağa dahil edin! Yemek hazırlamak, çocukların yeni yiyecekler denemelerini ve hatta sebze veya 'sevilmeyen' yiyecekler yemelerini mümkün hale getirebiliyor. Daha küçük çocuklar malzemeleri ölçmek ve karıştırmak gibi "güvenli işler" yapabilirken, daha büyükleri sebze doğramak, yemek pişirmek veya alışverişe yardım etmek gibi görevleri üstlenebilir. Bu da onlara etiketleri nasıl okuyacaklarını, farklı ve daha sağlıklı yiyecekleri nasıl seçeceklerini öğretebilir.

2021-dokuz aylık-satış geneli