Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sağlıklı yaşam ve beslenmenin ipuçları

Su, yaşamımızın temeli. Uzmanlar vücudumuzun uyum içinde çalışmasını sağlamak için susamayı beklemeden yeterli miktarda su içmeye, yani tam anlamıyla “hidrasyona” ihtiyacımız olduğunu söylüyor.

Eğer yalnızca susadığınızda su içiyorsanız, o zaman çoktan dehidrasyon yani vücuttan su kaybı başladığında önlem alıyorsunuz demektir. Çünkü susamak vücudunuzdaki suyun en az yüzde 1’ini kaybettiğinizde oluşan sinyaldir. Susuzluk, dehidrasyonun bir ileri aşama işaretidir. Susuzluğun belirtileri arasında kendimizi daha yorgun ve uykulu hissetmek, baş ağrısı, ağız kuruluğu ve kas güçsüzlüğü yer alır.

Böyle hissettiğimizde takviyelerden faydalanmak ya da endişelenmek yerine çoğu zaman sadece bir bardak su içmenin kendimizi iyi hissetmek için yeterli. Susuzluk durumunda, kan basıncının sabit kalması için bedenimiz bazı önlemler alır. Hücrelerimizin içindeki su, kana geçer bu da hücrelerin küçülmesine ve büzüşmesine sebep olur. Dokular kurumaya başlar ve hücreler küçülüp işlevini yerine getiremez hale gelir. Eğer dehidrasyon tersine çevrilmezse, yani su içilmezse, yaşamsal risk oluşabilir, böbrekler, karaciğer ve beyin hasar görebilir. Bu nedenle günde sekiz bardak su içerek istenmeyen tüm bu etkilerin önüne geçmek mümkün.

Bilmenizde fayda var

40’ı aşkın ülkede tüketicilerle buluşan ve dünyanın en hızlı büyüyen su markalarından biri olan NESTLÉ® PURE LIFE®, büyük küçük herkesin gün içinde yeterli sıvı alması gerektiğine vurgu yaparak, hidrasyonun önemine değiniyor. NESTLÉ PURE LIFE, yeni reklam filminde vücudumuzun da tıpkı iyi bir orkestra gibi uyumlu olabilmesi için gün içerisinde yeterli miktarda su içmemiz gerektiğini anlatıyor. Film dehidrasyon ve hidrasyonun vücutta yarattığı etkiyi ise şöyle anlatıyor: Yeterli sıvı almadıkları için başlangıçta iyi performans sergileyemeyen çocuklar, suyu temsil eden mavi elbiseli kızların orkestraya (insan vücudu) dağılmasıyla, hidrasyon (yeterli sıvı alımı) tamamlandığı için mükemmel bir uyumla, müzik aletlerini çalmaya başlıyorlar.