Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sağlıklı yaşam ve beslenmenin ipuçları

Kahvenin bizi daha uyanık, daha zinde tuttuğu hep dile getirilen bir gerçek. Peki kahvenin algılamamızı güçlendirmeye ve kavrama gücümüzü artırmaya faydası olduğu doğru mu?

Kahve, yalnızca eşsiz aroması ve tadıyla hayatımıza keyif katan bir içecek olarak değil, aynı zamanda zihinsel performansımıza yaptığı olumlu etkiyle de gündemde. Kahvenin bizi daha uyanık, daha zinde tuttuğu hep dile getirilen bir gerçek. Peki kahve, baş ağrılarının azalmasında, semptomları hafifletmede de etkili mi? Kahvenin algılamamızı güçlendirmeye ve kavrama gücümüzü artırmaya faydası olduğu doğru mu? En son araştırmalar, kahvenin zihinsel performansı artırdığı ve baş ağrılarının azalmasına olumlu katkıda bulunduğu gerçeğine işaret ediyor.

Hollanda’daki Kahve ve Sağlık Enformasyon Bürosu için alanında dünyaca tanınan üç bilim insanının, Dr. Astrid Nehlig, Dr. Monicque Lorist ve Dr. Jan Snel’in çok sayıda bilimsel araştırmaya dayanarak yayınladıkları “Kahve ve Beyin” adlı yeni araştırma bu sorulara yanıt veriyor. Araştırma kahvenin baş ağrısının azalmasında ve kavrama gücünü desteklemede olumlu etkileri olduğu sonucuna işaret ediyor. 

Araştırma, öncelikle “Kahve, Kafein ve Baş Ağrısı” konusuna odaklanıyor. En başta birincil baş ağrısı nedenleri (migren ve tansiyon rahatsızlıkları) ile ikincil baş ağrısı nedenleri (travma, stres, yorgunluk, açlık gibi nedenlerle yaşanabilecek vasküler sorunlar vb.) arasında bir ayrıştırmaya giden araştırma, kahvedeki kafeinin analjezik (ağrı kesici) etkisinin 1875 yılından beri bilindiği gerçeğini vurguluyor.

Baş ağrısıyla ilgili semptomların hafifletilmesi için alınan ilaçların çok büyük bölümünde kafein bulunduğunu gösteren araştırma, yeni ilaç kombinasyonlarında kafein ilavesinin analjezik etkiyi artırdığına dair bir dizi kaynağı da referans olarak aktarıyor. Tüm bu araştırma sonuçları ve bulgular, kahvenin, baş ağrıları konusunda etkili olduğu görüşünün güçlü bir şekilde altını çiziyorlar.

Bilmenizde fayda var
NESCAFE® Gold Arabica, çekirdeklerinin daha yoğun olmasından kaynaklanan yumuşak içimi ve antioksidan içeriğiyle kahve keyfine sağlık katıyor. Bir fincan NESCAFE Gold içerisinde 50mg kafein bulunuyor. Günlük güvenli kafein tüketiminin 300mg olduğu düşünülünce 6 fincana kadar NESCAFE Gold ile kahve ve kafeinin antioksidan, fiziksel ve zihinsel performansı arttırıcı etkisinden faydalanmak mümkün. NESCAFE Gold’un granül yapısı sadece kahve çekirdeklerinin ve suyun kullanıldığı üretim prosesindeki kurutma işleminden kaynaklanıyor. Kahve çekirdeklerinin üzerinden sıcak su geçirilerek elde edilen kahve özütü dondurularak kurutuluyor ve kırıldığında granül yapı ortaya çıkıyor. Günde 2-3 fincan NESCAFE Gold ile siz de kahve keyfinize sağlık katmaya ne dersiniz?