Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sağlıklı yaşam ve beslenmenin ipuçları

Çikolata verdiği mutluluk ve keyif dolu enerjiyle, yüzlerce yıldır ruhsal bir antioksidan sayılıyor. Peki çikolatanın aynı zamanda birçok hastalığa karşı koruyucu rol oynadığını biliyor muydunuz?

Yapılan araştırmalar çikolatanın; kanseri önlemede, kalp hastalıklarını engellemede, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede rol oynadığını, duygusal anlamda da kendimizi iyi hissetmemizi sağladığını gösteriyor. Şekerin aksine, faydalı olduğu düşünüldüğü için çocuklara da rahatlıkla yedirilebilecek çikolata ile ilgili araştırmalarda çıkan sonuçları bilmek ister misiniz?

  • Beyinden endorfin salgısını artırarak gevşetici ve ağrı kesici etki gösteriyor.
  • Akne ya da diğer cilt sorunlarına neden olmuyor.
  • Kalp hastalıkları ve kansere yakalanma riskini azaltıyor.
  • Flavanol adı verilen antioksidanlardan zengin olan çikolata, sağlıklı kan akışı ve kan basıncı için kritik olan kandaki nitrik oksit seviyesini artırıyor. Sigaranın damarlar üzerinde yaptığı hasarı engelleyerek damar sertliği oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor.
  • Çikolatada demir, fosfor, kalsiyum, potasyum, A, B1, C, D, E vitaminleri gibi elzem besin öğeleri bulunuyor.
  • Kakao, magnezyumun en önemli doğal kaynağı. Magnezyum eksikliğinde hipertansiyon, kalp hastalıkları, diyabet ve bağlantılı problemler ile adet öncesi gerginlik görülebiliyor.
  • Yüksek kalitede bir çikolatada bulunan yağ, teknik olarak doymuş yağ olmasına rağmen kolesterol içermediği şeklinde düşünülebilir. Çünkü bu yağ, damar iç yüzeyinde birikme yapmıyor ve kolesterol düzeyini yükseltmiyor.
  • Çikolata doğal bir enerji desteği sağlıyor ve acı hissi ile gerginliği azaltır.
  • Kakao, laktaz enzimi aktivitesini düzenlemeye ve laktoz intoleransını gidermeye yardımcı oluyor. Böylece bir parça çikolata ile ya da içerisine kakao katılarak içilen sütün rahatsız edici etkileri de azalabiliyor.

Ayın Ürünü:  Nestlé® CHOKELLA®
Yeni ambalajında şimdi çok daha eğlenceli olan Nestlé CHOKELLA, içerdiği kakao, süt ve fındık ile tatlı ve besleyici bir kahvaltı ve ara öğün alternatifi sunuyor. İki dilim ekmek ve bir bardak sütle beraber günlük enerji ihtiyacının beşte birini karşılıyor. Magnezyum, fosfor ve kalsiyum alımına katkıda bulunan bir kahvaltıya dönüşüyor. Nestle CHOKELLA trans yağ içermiyor.