Emzirmenin faydaları

Bebekler için en faydalı ve en doğal yiyecek anne sütüdür. Emzirmenin hem bebeklerin hem de annelerin sağlığı için sayısız faydaları vardır.

Bebeğiniz için faydaları

Anne sütü, bebeğinize besin yönünden sunabileceğiniz en sağlıklı yiyecektir.Anne sütü, bebeğinizin sağlıklı büyümesi için yaşına uygun olarak alması gereken miktarlarda ihtiyacı olan protein, lipit, karbonhidrat, vitamin, mineral ve eser miktarda öğeler gibi tüm besin maddelerini içerir.

Anne sütü bebeğiniz için hazmı kolay bir besindir.Anne sütü ağırlıklı olarak bebeğinizin midesinde kolay hazmedilebilen peynir altı suyu tozu proteinini içerir. Buna karşılık, inek sütünde bulunan bazı proteinler bebeğiniz tarafından zor hazmedilir.

Anne sütü bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir.Bebeğinizi emzirirken, sütünüzün içerdiği antikorlar aracılığıyla kendi bağışıklığınızın bir kısmını bebeğinizle paylaşırsınız. Bu paylaşım, bağışıklık sistemi doğduğunda henüz tam olarak oluşmamış ve etkin olmayan bebeğiniz için çok faydalıdır.

Anne sütü bebeğinizin hastalıklardan korunmasına katkıda bulunur.Emzirmenin sindirim sistemi enfeksiyonları, kulak ve burun enfeksiyonları gibi hastalıkları engellediği gözlenmiştir. Ayrıca, bebeğinizin alerjilerden korunmasına da katkıda bulunur. Emzirmenin sağlık üzerindeki faydaları çocuğunuzun birkaç aylık yaşamının çok ötesindedir. Anne sütünün obezite, yüksek tansiyon, yüksek orandaki kan yağı değerleri ve tip 2 diyabet gibi kardiyo-metabolik olarak adlandırılan rahatsızlıkların çoğunda önleyici bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

Anne sütü ile beslenme, bebeğin zihinsel gelişimi için olumlu yönde etki eder.Bilimsel veriler, anne sütüyle beslenmenin zihinsel gelişim konusunda ileri yaşlarda bile gözlenen ufak ama fark edilebilir bir avantajın olabileceğini ileri sürmektedir.

Emzirirken anne ile çocuk arasındaki bağlar güçlenir.Emzirmek, bebeğinizle yakınlaşmanızı, aranızdaki ilişkiyi güçlendirmenizi ve fiziksel temas kurmanızı sağlaması bakımından en güzel fırsattır. Uzun vadede emzirmenin anne ile çocuk arasındaki duygusal bağı güçlendirdiği ortaya çıkmıştır.

Sizin için faydaları

Emzirmek, vücudunuzun hamilelik ve doğumdan önceki ruh ve beden dengesine geri dönmesini sağlayan hormonların salgılanmasına yardımcı olur.Emzirmek, oksitosin adlı doğal hormonu salgılayarak rahmin hamilelik öncesi sahip olduğu orijinal boyutuna geri dönüşünü hızlandırır. Bu dönüşüm elbette emzirmediğinizde de gerçekleşir; ancak bu durum daha geç ve daha yavaş bir hızda olur.

Emzirmek fazladan kalori yakmanıza ve kilo kaybetmenize yardımcı olur.Annenin süt üretmek için ihtiyacı olan fazladan enerji nedeniyle doğum sonrası kilo kaybı artar.

Emzirmek, göğüs ve yumurtalık kanserine ve kemik erimesine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.Hormona bağlı kanser türleri kadınlarda çok sık görülür. Emzirmek koruyucu hormonların üretimini tetikler. Uzun süreli araştırmalar, çocuklarını emziren kadınların göğüs veya yumurtalık kanserine yakalanma risklerinin daha az olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, emzirmenin kemik erimesini (menopozdan sonra ortaya çıkan bir rahatsızlık) engellemeye yardımcı olabildiği de kanıtlanmıştır.

Emzirmek eşsiz bir pratikliğe sahiptir. Anne sütü olması gereken sıcaklıktadır ve %100 hijyenle her zaman hazır konumdadır. Hazırlama süresine gerek kalmaması, bebeğinizle daha fazla kaliteli zaman geçirmeniz anlamına gelir. Ayrıca, dinlenmeye ihtiyacınız olduğunda, biberon hazırlamak için önceden davranmak veya anında hazırlamak zorunda kalmazsınız.