Sort results by
Sort results by

Hamilelik öncesi ve hamilelik

Pregnant woman
SAĞLIKLI ANNE, SAĞLIKLI
ÇOCUK:
Sağlıklı annelerin sağlıklı bebekleri olması ve yeni nesle mümkün olan en iyi başlangıcı verebilmeleri daha olasılıklıdır.

Hamileliğin başlangıcından itibaren ilk 1000 gün boyunca ve bebeğinizin ikinci yaşına kadar sürecek iyi beslenme çocuğunuzun ilerideki sağlık durumu ve iyiliği için hayati önemi sahiptir. Hamilelikten önce bile beslenme durumu, anne kilosu veya sigara içme durumu gibi faktörler bebeğinizin gelişimini etkileyebilecektir.

İster çocuk sahibi olmayı planlayın ister zaten hamilelik sürecinde olun, hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyacı olan her besini aldığınızdan emin olmak amacıyla aldığınız besinleri dikkatle takip etmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı, zengin ve iyi dengeli bir beslenme tarzı (hamilelik süresince alınması gereken besin miktarlarıyla sağlanması daha zor olan folik asit ve demir gibi belli vitamin ve mineraller hariç) sizin ve bebeğinizin tüm besin ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Bu besinleri içeren doğum öncesi takviye önerisi için doktorunuza başvurun.

Bebeğinizin büyümesi, gelişimi ve ilerideki sağlık durumu için yapabileceğiniz en iyi ve en kolay şey beslenme alışkanlıkları edinmektir.

Doğru hareket etmenize yardımcı birkaç ipucu:

İki kişi için mi yemek yiyorsunuz?
Hamilelikte kilo artışı kontrolü
Hamilelikte daha sağlıklı beslenme biçimi ve yaşam tarzı için faydalı ipuçları