Sort results by
Sort results by

Aileniz için fitness önerileri

 
Family fitness
EĞLENCELİ HALE GETİRİN: Havuzda geçireceğiniz bir gün bile egzersizden sayılabilir

Caitlin Reid’in fitness önerileriyle ailenizi zinde tutun.

Çocuklarınıza uygun bir spor bulun

Normal kilosunda olan çocukların kilo fazlası olan veya obez çocuklara göre sportif aktivitelere katılım sağlamalarının daha olası olduğunu gösteren ABD kökenli araştırmalara rağmen tüm çocuklar spor yapabilir. Çocuğunuz top oyunu veya futbol için kendini kabiliyetsiz hissediyorsa voleybol veya badminton gibi daha az yaygın oynan sporlar deneyebilirsiniz. ‘Sportif’ çocukların bu sporlarla ilgilenmeleri az daha olasıdır ve bu sayede çekingen çocuklar alıştırma yaparak beceriler kazanma, kendilerine olan güvenlerini yükseltme ve spordan keyif alma fırsatı yakalayabileceklerdir.

İyi rol modelleri olun

Fırsat bulduğunuz her an oturup kalıyor musunuz? Eğer yanıtınız evetse çocuklarınız egzersiz yapmaya meraklı olmaları düşük bir olasılıktır. Çocuklar ailelerini taklit ettiğinden anne babaları egzersizi ön plana çıkaran ve sağlıklı bir yaşam biçimine sahip çocuklar da bu yolda ilerleyecektir. Egzersiz hakkında çocuklarınızla pozitif konuşun ve zinde kalma çabalarını sürdürmeleri için onları teşvik edin.

‘Kusur bulmaktan’ vazgeçin

Eşinize miskin ve tembel olduğu için dırdır etmek yerine fit olmanız için size yardımcı olmalarını teklif edin. Birlikte yapabileceğiniz antrenmanlar planlayın – birlikte hareket eden çiftler bir arada kalır.

İşe ve okula aktif olarak gidin

ABD kökenli bir araştırma okula yürüyerek veya bisikletle giden çocukların daha aktif oldukları kadar okula arabayla bırakılan veya toplu taşımayla giden çocuklara göre daha iyi kardiyovasküler sağlığa sahip olduklarını ortaya koymuştur. Tüm yolu aktif olarak gidemeyecek bir mesafede yaşıyorsanız yolun bir kısmını bu şekilde gidebilirsiniz.

Birlikte oynayın

Çocuklar aileleri kendileriyle ilgilendiklerinde ve özellikle aktivite yaptıklarında mutlu olurlar. Çocuklarınızı parka götürün, birlikte top koşturun, yüzmeyi veya uçurtma uçurtmayı öğretin. Çocuklarınızla sosyalleşmek kendilerine olan özgüvenlerinin artmasına yardımcı olarak yetişkinlik dönemlerinde de aktifliklerini korumaları daha olası olacaktır. Anne-babalar olarak sizler de çocuklarınızla geçireceğiniz kaliteli zamanlardan faydalanırsınız.

Tüm olasılıklar için plan yapın

Egzersiz yapmayıp fit kalmamak için öyle ya da böyle hepimiz bahaneler bulmuşuzdur. Havanın çok soğuk olduğunu veya çok yorgun olduğumuzu öne sürebiliriz. Fakat bu bahaneler sağlıklı bir yaşam biçimi sürmek için gösterdiğimiz çabaları sabote eder. Hava yağmurluysa bir egzersiz DVD’si alarak evde çalışabilir veya kapalı bir yüzme havuzuna gidebilirsiniz. Kendinizi çok yorgun hissediyorsanız egzersiz enerji seviyelerini yükselttiğinden bunu aktif olmak için kullanabilirsiniz.

Egzersizi erişilebilir bir hale getirin

Aile fertlerinin doğum günlerinde video oyunları, DVD’ler ve diğer elektronik eşyalar almak yerine onlara atlama ipi, tenis raketi, futbol topları, ufak toplar ve aklınıza gelen başka egzersiz ekipmanları hediye edebilirsiniz. Bunları erişilebilir ve görünür yerlerde tutarak ailenizi mümkün olduğunca fazla kullanmaları için teşvik edebilirsiniz.

Eğlenceli hale getirin

Yaratıcı ve eğlenceli egzersiz programları ailenizi dâhil olması daha olası programlardır. Egzersizi günlük bir görev haline getirmek yerine parkta eğlenceli bir gün olarak planlayabilir, ailece bisiklete binebilir veya karşılıklı tenis oynayabilirsiniz.