Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Çocuklarla birlikte yemek yapmak

Çocuklarla birlikte yemek yaparken aynı zamanda eğlenmek için 7 farklı öneri

 

7. Yemekten sanat yapın


Yemeklerde yaratıcılığınızı konuşturarak sağlıklı beslenmeyi çocuklar için eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Yiyecekleri resim veya basit bir model şeklinde sunmak veya tabak kenarını süslemek çocuklar için daha heyecanlı ve çekici olabilir. Hayvanlar ve yüzler her zaman popülerdir ve brokoli ile karnabahardan harika ağaçlar yapabilirsiniz! Çocuğunuzun biber ve salatalıkları kurabiye kalıplarıyla kalp, yıldız ve baklava gibi ilginç şekillerde kesmesine izin verebilirsiniz.

 


6. Çocukları sürece dâhil edin


Hazırlama aşamasında yardım eden çocuklar daha fazla sağlıklı besin yeme eğilimindedirler. Yaptığımız bazı araştırmalar bunu gerçekten ortaya koymuştur..

Çocuklarınıza yardım edebilecekleri uygun görevler verin. Yıkama, rendeleme veya ezme çocukların yapabileceği eğlenceli işlerdir.

 


5. Yemek planlarınızı birlikte yapın


Öğünlerde içecek tercihini sudan yana kullanın, meyve sularını ve tatlı içecekleri ara sıra tükettiğiniz ikramlar olarak düşünün. Meyve suyu değerli besin maddelerine sahiptir ve büyüme süresince aktif olan beden için yüksek enerji sağlasa da, susadıklarında çocuklar ilk olarak şekerle tatlandırılmış içeceklere değil suya başvurmalıdır.

 


4. Birlikte pişirerek yakın arkadaşlık kurun


Çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmek için mutfak harika bir yerdir ve süslü cihazlar ya da pahalı üyelikler gerektirmez.

Çocuklarınızla birlikte kurabiye pişirmek sıradan bir öğlen sonrayı müthiş bir öğleden sonraya dönüştürebilir. Lezzetli tatlar yaratarak birlikte zaman geçirmek kesinlikle ömür boyu unutulmaz anılara dönüşecektir.
 
 

3. Yaşam becerileri öğretin


Çocuklarınızın mutfakta hayal güçlerini kullanmalarını teşvik edin. Kurabiyelerini diledikleri gibi kendi başlarına süslemelerine izin verin veya meyve salatasından gökkuşağı veya sebzelerden hayvan yapmaları için onlara meydan okuyun.

Pizza dilimlerken ve malzemeleri hesaplarken matematik ve kesirlerden bahsedebilir; ellerinizi yıkarken veya tezgâhı hazırlarken hijyen ve gıda güvenliğinden bahsedebilir veya yemekleri hazırlarken ve pişirirken sağlıklı beslenmeden konuşabilirsiniz.

 

2. Hayal güçlerini teşvik edin


Çocuklarınızın mutfakta hayal güçlerini kullanmalarını teşvik edin. Kurabiyelerini diledikleri gibi kendi başlarına süslemelerine izin verin veya meyve salatasından gökkuşağı veya sebzelerden hayvan yapmaları için onlara meydan okuyun.

Çocukların arkadaşlarıyla birlikte yemek yapmalarına izin vererek en iyi tasarımı kimin yapacağını görmek için yemek yapmayı bir yarışmaya dönüştürebilirsiniz. Unutmayın hepsi birinci gelecek ve lezzetli bir ödülü hak edecekler!

 


1. Etrafın kirlenmesi sizi strese sokmasın


Çocukların mutfakta eğlenirken etrafı kirletmeleri sizi endişelendirmesin. Yaratıcı olmalarına izin verin. Ayrıca işler bittikten sonra temizlik ekibinde de yer alabilirler.