Sort results by
Sort results by

Kendi Sebzenizi Yetiştirmede Altı Öneri

Neden sebze yetiştirmelisiniz?

Sebzeleri satın almanın kolay olduğunu ve doğuştan gelen doğal bir yeteneğiniz yoksa bahçe işlerinin üstesinden gelinmesi zor bir iş olduğunu anlıyoruz. Sebze yetiştirmek taze ve sürdürülebilir mahsuller stoklamanıza, dengeli beslenme biçimi edinmenize, fiziksel aktiviteyi artırmanıza ve aile olarak daha fazla birlikte zaman geçirmenize yardımcı son derece tatmin edici bir aktivitedir.

 

Bu nedenle Nestlé Sağlıklı Çocuklar Küresel Programı kapsamında kendi sebzelerinizi yetiştirebilmenize yönelik bir rehber geliştirdik. Rehberi bilgisayarınıza indirebilir (pdf, 2 Mb) veya ilk adım olarak aşağıdaki altı kısa ipucuna göz atabilirsiniz.

 

1. Unutmayın: sebze bahçenizi dilediğiniz yere kurabilirsiniz.


plant your vegetables anywhere

Harika bir sebze bahçesi kurmak için büyük açık alanlara ve hatta hiç açık alana ihtiyacınız yoktur. Birçok ot ve sebze için basit bir çiçeklik yeterlidir.

Çevrenizde müşterek kullanabileceğiniz bir alan olup olmadığını araştırabilirsiniz. Hobi bahçeleri bilgi paylaşımı ve çevrenizde yaşayan kişileri tanımanın iyi bir yoludur.

Bahçenizi kurmak için yer bulma 

2. Bitki yetiştirme kutuları yapın


a grow box

Bitki yetiştirme kutusu yapmak için yalnızca biraz tahta, biraz çivi ve bir çekice ihtiyacınız vardır. Kutuları kolayca yapabilir ve besin açısından zengin toprakla doldurabilirsiniz.

Çivi ve çekici dikkatli kullanmaya çalışın.


 

3. Kendi organik gübrenizi üretin


an organic fertiliser

Organik gübreler çevreye zarar vermez, evsel atıkları azaltır ve bitkilerin sağlıklı büyümesi için temel besinleri sağlar.

Çiftlik gübresi, solucan humusu ve kompost gibi farklı organik gübre çeşitleri vardır. Kendi gübrenizi kolayca üretmenin birkaç yolu hakkında bilgi almak için
 

 

4. Ekim yapma


planting a garden

Sebze yetiştirmek toprağa rastgele tohum atmakla sınırlı değildir.

Yetiştireceğiniz bitkileri akıllıca seçebilirsiniz: ıspanak, turp, otlar ve marul gibi bitkiler derin olmayan kutulara uygun kısa köklere sahipken pırasa, domates ve patates gibi bitkiler derin toprak yatakları için daha uygundur.

Ekmeye başlayın!

 

5. Bahçe bakımı


watering plants

Bahçecilik söz konusu olduğunda birçoğumuz bu işten korkar fakat bahçenizi sağlıklı tutmak zor bir görev olmak zorunda değildir. Düzenli sulama ve ot yolma ile sebze bahçenizi sağlıklı tutabilirsiniz.

Sulama kabınız yoksa kendiniz kolayca yapabilirsiniz..


 

6. Böceklerle mücadele


sick plants need to be removed

Güçlü ve sağlıklı sebzeler yetiştirdiniz ama şimdi de sıra onları korumaya geldi. Arılar, kelebekler ve uğur böcekleri bitkilerinize polenler yayarak veya daha zararlı haşereleri avlayarak bahçenize yardımcı olur.

Hastalığın yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için hastalıklı bitkileri koparabilirsiniz. Sarımsak, soğan ve maydanoz gibi bitkiler ot yiyen haşere istilalarına karşı koruyucu güçlü doğal kokuya sahiptirler.

Bahçenizi koruyun