Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Fıstığımız Bol Olsun Projesi

Damak, "Fıstığımız Bol Olsun" projesi ile Türkiye için çok önemli bir tarımsal değere sahip olan antepfıstığı üretiminde kalite ve verimi artırmayı; ayrıca sürdürülebilir bir üretimle bölgedeki ekonomik refaha katkı sağlamayı amaçlıyor. Proje, erozyon ve çölleşmeyle mücadele eden ve erozyonun önlenebilir olduğunu kırsal kalkınma projeleri uygulayarak kanıtlayan TEMA Vakfı ile birlikte yürütülüyor.

Projenin Uygulama Alanı

Projenin uygulama alanı olarak, antepfıstığının en uygun yetişme havzası özelliklerine sahip olan Orta Fırat Havzası'nda yer alan Gaziantep'te Yavuzeli ve Araban ilçeleri; Şanlıurfa'da Birecik ilçesi; Adıyaman'da ise Besni ilçesinin bulunduğu bölge belirlendi.

Projenin Kapsamı

Proje kapsamında uygulama alanında ikamet eden ve antepfıstığı yetiştiriciliğiyle uğraşan çiftçilere verilecek olan uygulama tabanlı eğitim programıyla; Antep fıstığı yetiştiriciliğinde doğru ve uygun tarım teknikleri bölgede yaygınlaştırılacak, böylelikle bölgesel anlamda istihdam sağlanması da mümkün olabilecek. Belirlenen proje uygulama alanında yaklaşık 10 bin meyve veren antepfıstığı ağacından, bugün yılda ağaç başına ortalama 3 kg üretim elde edilirken; "Fıstığımız Bol Olsun" ile bu miktarın 5 yıl sonra yaklaşık 3 katına çıkartılması hedeflenmekte.

 

Projenin Yöntemi

Antepfıstığında verim ve kalitenin artırılması amacıyla sulama, budama, toprak işleme, bakım, sertifikasyon ve organik tarım, örgütlenme, kuru taş duvarlı teraslama benzeri modern yöntemler, örnek bahçe ve uygulamalı eğitimlerle yaygınlaştırılıyor. Bölgede kurulacak örnek fıstık bağlarıyla fıstık üreticilerine modern tekniklerle nasıl üretim yapılacağının bire bir gösterilmesi hedefleniyor. "Fıstığımız Bol Olsun" projesinin uygulaması için Nestlé yaklaşık 1.500.000 TL'lik bir yatırım yapmayı öngörüyor.

Projemiz ile ilgili son gelişmeleri buradan okuyabilirsiniz.