Nestlé Kakao Planı

 

Taahhüdümüz: Nestlé Kakao Planı’na kakao üreticilerine yaymakOur commitment: Roll out the Nestlé Cocoa Plan with cocoa farmers

 

Hedeflerimiz

Nestlé Kakao Planı kakao yetiştiriciliğiyle uğraşan yerel toplulukların yaşamlarını iyileştirmeyi ve satın aldığımız kakaonun kalitesini artırmayı hedefliyor.

2015'e kadar – 100.000 ton kakao tedarikinin Nestlé Kakao Planı kapsamında gerçekleştirilmesi.

2016'ya kadar – 120.000 ton kakao tedarikinin Nestlé Kakao Planı kapsamında gerçekleştirilmesi ve Fildişi Sahilleri’nde Nestlé Kakao Planı kapsamında üretim yapan tüm yerlerde çocuk işçi çalıştırılıyorsa bu durumu tespit etmek için Çocuk İşçi İzleme ve İyileştirme Sistemimizin tamamen uygulamaya konulmasının sağlanması

2017'ye kadar – 150.000 ton kakao tedarikinin Nestlé Kakao Planı kapsamında gerçekleştirilmesi.

 

İlerlemeler

2014 yılında, kakao tedarikinin 91.801 tonluk bölümünü Nestlé Kakao Planı kapsamında gerçekleştirdik (2013: 62.299). 45.833 çiftçiye eğitim verdik (2013: 33.885) ve dört yıl içerisinde 40 okula ulaşma hedefimize bir adım daha yaklaşarak 17 okulun inşaatını veya yenilenme işlerini gerçekleştirdik (2013: 13).

Ağustos 2014’te Adil Çalışma Derneği (FLA), Nestlé’nin Fildişi Sahilleri’ndeki kakao tedarik zinciriyle ilgili bir raporunu yayınladı ve bu raporda Çalışma İlkelerine uyum gösterilmesi için atılması gereken adımlar vurgulandı. O dönemden bu yana Çocuk İşçi İzleme ve İyileştirme Sistemimize Fildişi Sahilleri’nden 14 yeni çözüm ortağımızı dâhil ederek (2013: sekiz), toplam sayıyı 22’ye yükselttik. Çocukların risk altında olduğu alanları tespit etmek ve kakao üreticileriyle açık ve şeffaf bir iletişim kurmak için çiftçi topluluklarından toplum iletişim görevlileri seçtik. Bu girişimi, 2016 yılının sonuna kadar Nestlé Kakao Planı kapsamındaki 67 çözüm ortağının tamamını kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyoruz.

Nestlé’nin Tarımsal Tedarik Zinciri’nde Çocuk İşçi Kullanımı Konusundaki Taahhüdü ve önemli kategorilerin tedarik zincirinde bu konunun çözümlenmesine yönelik eylem planımızla ilgili daha fazla bilgiyi çocuk işçi taahhüdümüzde bulabilirsiniz. (Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.).

 

Bakış açımız

Nestlé Kakao Planı üç temel üzerine kurulmuştur: çiftçilerin kârlı çiftlikler işletmelerini sağlamak, sosyal koşulların iyileştirilmesi ve ürünlerimiz için kalitesi yüksek, sürdürülebilir kakao tedarik edilmesi. Daha güçlü ekinler ve çiftçilere de daha iyi tarım uygulamaları hakkında eğitimler sunarak uzun dönemli kârlılığın ve sürdürülebilirliğin artırılmasına yardımcı olabiliriz. Eğitim olanaklarına daha iyi erişim ve tedarik zincirimizde yer alan kadınların desteklenmesi sosyal koşulların iyileşmesini desteklediği gibi çocuk işçi risklerinin de azalmasını sağlıyor. Fildişi Sahilleri’nde yetişen kakaonun en büyük alıcıları arasında yer alan Nestlé 67 çözüm ortağıyla birlikte çalışıyor. Çocuk İşçi İzleme ve İyileştirme Sistemimiz Fildişi Sahilleri’nde kakao üretim sektöründeki çocuk işçi kullanımının boyutlarını ve bunun arkasındaki nedenleri ortaya koyarak hem Nestlé’nin hem de iş ortaklarımızın ailelerin ve toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak bir şekilde bu sorunu çözmelerine yardımcı oluyor.

 

İlgili içerik