Sort results by
Sort results by

Balık ve deniz ürünleri

Balık ve deniz ürünlerimiz çok çeşitli kaynaklardan gelmektedir. Et ve kümes hayvanlarında olduğu gibi tedarik ettiğimiz deniz ürünleri hazır ve dondurulmuş gıdalar, besleyici ürünler ve evcil hayvan mamalarında kullanılmaktadır.

Tedarik zinciri sorunları

Tüm tedarikçilerimizin insan haklarına saygı duymalarını ve uygulanabilir tüm iş kanunlarına uygunluk sağlamasını gerektiren Sorumlu Kaynak Kullanımı Kılavuzları (RSG) ve zorunlu Nestlé Tedarikçi Kuralları ile ürünlerimizin zorla çalıştırma ile ilişkili olmamasını sağlamaya yönelik kapsamı bir taahhüdümüz bulunmaktadır. Balık ve deniz ürünleri söz konusu olduğunda örneğin Tayland’daki tedarikçilerimizle yakın ilişkiler kurarak potansiyel yasadışı işgücü uygulamalarının tanımlanması ve bu tür uygulamaların tedarik zincirimizden çıkarılması için uygun adımların atılmasını sağlıyoruz.

Bu amaç doğrultusunda, şirketlerin işgücü sorunlarını kavrayarak bu sorunlarla mücadele etmelerine yardımcı olmak amacıyla çalışmalar yürüten bir küresel bir STK olan Verité tarafından sağlanan önerileri dikkate alarak Tayland’dan tedarik ettiğimiz deniz ürünlerine ilişkin bir Eylem Planı (pdf, 650Kb) hayata geçirdik. Bu plan çalışanları ihlallerden korumak, çalışma şartlarını iyileştirmek ve çocuk ve genç işgücü dâhil kabul edilemez uygulamalarla mücadele etmek üzere tasarlanmış bir dizi eylemi içermektedir.

Tayland Hükümeti, yerel deniz ürünleri tedarikçileri ve uluslararası alıcıların yanında Tayland’ın karmaşık deniz ürünleri ihracat sektöründeki çalışma şartlarını iyileştirmeye yönelik ortak çalışmaya dayalı çözümler arayan çok paydaşlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Çalışma Grubuna katıldık.