Sort results by
Sort results by

Et, kümes hayvanları ve yumurtalar

Satın aldığımız fark et, kümes hayvanları ve yumurta ürünlerinin kaynağı dünyadaki birçok bölgede çalışan çok çeşitli çiftçilerdir.

İşlenmiş eti pişmiş ve suyu alınmış ürün, yağ ve toz biçimlerinde ve çeşitli ürünlerimizde kullanmak üzere pişmiş, dondurulmuş ve taze et olarak satın alıyoruz. Hayvanları açık piyasadan veya canlı olarak satın almıyoruz.

Et ve kümes hayvanlarımızın büyük bir kısmını evcil hayvan maması, hazır ve dondurulmuş yemeklerde kullanıyoruz. Yumurtalar ise ağırlıklı olarak mayonez, makarna ve hamur işlerinde kullanılmaktadır.

Tedarik zinciri sorunları

Gıda olarak tüketilmek üzere yetiştirilen hayvanların refahına ilişkin paydaşlarımızın endişelerinin farkındayız. Bu endişelerini paylaşıyor ve sağlam refah standartlarının gıda güvenliği ve kalitesi üzerinde gerek doğrudan gerekse dolaylı etkisi olabileceğini anlıyoruz.

Bu nedenle hayvan yetiştiriciliği sistemlerinin uzun vadeli ekonomik, çevresel ve sosyal uygulanabilirliklerini desteklemek amacıyla et, kümes hayvanları ve yumurta tedarik zincirlerinde (ve süt ürünleri) yer alan iş ortaklarımız ve diğer paydaşlarla işbirliği yapmayı taahhüt ediyoruz. Bu sayede çiftlik hayvanlarının sağlık ve refahları temin edilerek çiftçi ve kırsal topluluklara fayda sağlanacaktır.


 • Şirketimiz tarafından satılan ürünlerin üretiminde kullanılan hayvan kökenli tüm maddeler uygulanabilir tüm yerel yasa ve mevzuatlara uygunluk sağlamalıdır. Uygulanabilir tüm çiftlik hayvanı refah standartlarına uyum sağladığımızdan emin olmak ve çiftlik hayvanı sağlığı ve refahına ilişkin geniş kapsamlı taahhütlerimizi yerine getirebilmemize yardımcı olması amacıyla küresel düzenleyici çevreleri takip ediyoruz.

  Mevzuata uygunluğun ötesine geçerek et, kümes hayvanları ve yumurta tedarik zincirlerimizde çiftlik hayvanı sağlık ve refahını Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) tarafından belirlenmiş kurallar ve kılavuz ilkeler ile uluslararası kabul görmüş hayvanların ‘Beş Özgürlüğü’ uyarınca sürekli olarak iyileştirmeyi desteklemek amacıyla gıda zinciri ve kâr amacı gütmeyen iş ortaklarımız, yerel yetkili makamlar ve bölgesel ve uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışmalar yürütme taahhüdü veriyoruz.

  İlk defa 2012’de vermiş olduğumuz Nestlé Çiftlik Hayvanı Refahı Taahhüdümüz en son 2014’te güncellenmiştir. Bu taahhüt et, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünlerine ilişkin Sorumlu Tedarik gereksinimlerimizin temelini teşkil etmektedir. Kategoriye özel bu gereksinimleri bir uluslararası hayvan refahı STK’sı olan World Animal Protection ile birlikte 2013 yılında geliştirdik. Yetiştirme, besleme, barındırma ve besicilik, sağlık, nakliye ve kesim alanlarını kapsayan bu gereksinimler Sorumlu Kaynak Kullanımı Kılavuzları Değerlendirmelerinin ayrılmaz bir parçasını teşkil etmektedir.

  Attığımız bu ilk adımı takiben 2014 Mart ayında World Animal Protection kuruluşuyla bir ortaklık yaparak küresel düzeyde bu adımı atan ilk büyük gıda firması olduk. Yaptığımız bu ortaklıkla World Animal Protection çiftlik hayvanları sağlığı, bakımı ve refahına ilişkin bilgi ve uzmanlıklarını bizimle paylaşırken bizim katılımımız ise World Animal Protection’a tedarikçilerle olan ilişkilerini daha da geliştirme ve gıda sektöründe iyi çiftlik hayvanları uygulamalarını tanıtma fırsatını sağlamaktadır. World Animal Protection ve tedarik zinciri ortaklarımızla bu gereksinimleri 2014 başlarında hayata geçirmeye başladık

 • Tedarik zincirimizdeki çiftlik hayvanlarının sağlık ve refahını daha da geliştirmek ve World Animal Protection ile birlikte geliştirilmiş Nestlé Sorumlu Tedarik Değerlendirme protokolünü kullanarak uygulamaları çiftlik düzeyinde değerlendirmek üzere çalışmalar yürütüyoruz.

  Avrupa ve Kuzey Amerika’daki süt ürünleri tedarik zincirimizi değerlendirmeye başladıktan sonra şimdi de tedarik zincirimizde et, kümes hayvanları ve yumurtalara ilişkin Sorumlu Tedarik gereksinimlerimizi uygulamaya geçiyoruz. 2014 Nisan ayından itibaren 99 et, kümes hayvanları ve yumurta tedarikçisi değerlendirmesi gerçekleştirdik. Bu değerlendirmeler, SGS ve Nestlé için danışmanlık sağlayan World Animal Protection ile değerlendirmeleri yapan SGS uygulama iş ortağımızın yardımlarıyla gerçekleştirilmiştir. İlk bulgular arasında kimyasalların depolanması, su dağıtımı ve çalışma politikaları ile ilgili konular yer almıştır. Çiftlik düzeyinde hayvan refahına odaklanarak küresel tedarik zincirlerimiz genelinde kademeli uygulamaya geçmeye devam edeceğiz.

  Et, kümes hayvanlar, yumurta ve mandıra alanlarına ilişkin Sorumlu Tedarik gereksinimlerimizi 2013 sonlarına doğru hayata geçirmeye başladık. 2014 sonu itibariyle %1.3 izlenebilir (hedef: %5) ve %1 Sorumlu Tedarik (hedef: %5) rakamlarına ulaşılmıştır. Satın aldığımız et ve kümes hayvanlarının büyük bir kısmı evcil hayvan mamalarında kullanıldığından ilerleme ilk etapta yavaş olmasına rağmen mevcut değerlendirmemizin odağında gıda operasyonlarımız yer almaktadır.

  Tedarik zincirimiz genelinde mümkün olan en yüksek düzeylerde çiftlik hayvanı refahı sağlamak amacıyla Sorumlu Kaynak Kullanımı Kılavuzlarımız gereksinimlerine uyumluluğu sağlayarak tedarik zincirimizdeki çiftlik hayvanlarının refahını daha da geliştirmek için World Animal Protection ve tedarik zinciri ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz