Sort results by
Sort results by

Erişim ve Koruma

Taahhüdümüz: Su kaynaklarının korunması konusunda farkındalığı artırmak ve değer zincirimiz boyunca su ve hijyene erişimi iyileştirmek.Our commitment: Raise awareness on water conservation and improve access to water and sanitation across our value chain

 

Hedeflerimiz

2015’e kadar – Her Nestlé çalışanının işyerinde güvenli suya, sıhhi olanaklara ve uygun standartlara sahip hijyene ulaşımının sağlanması.

2016’ya kadar – 350.000 yerel kullanıcının üretim tesislerimiz civarında ve Çiftçi İletişim alanlarında suya, sıhhi olanaklara ve hijyen projelerine erişiminin sağlanması.

 

İlerlemeler

Su ve sıhhi olanaklara erişimin iyileştirilmesi için WBCSD ve Uluslararası Kızıl Haç ve Kızılay Federasyonu (IFRC) gibi bu alanda uzman ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam ediyoruz ve 2014 yılı içerisinde:

  • bazı önemli üretim tesislerimizde WBSCD’nin değerlendirme aracı WASH’u kullanarak testler yaptık ve
  • üretim tesislerimizin civarında ve Çiftçi İletişim alanlarında suya, sıhhi olanaklara ve hijyene erişimi olan kişi sayısının yaklaşık 400.000 olduğunu tespit ettik (2013: 300.000’in üstü) ve 2016 hedefimize daha erken ulaştığımızı gördük.

Eğitim alanında attığımız adımlarla su kaynaklarının korunması ve çevre bilincinin artırılması için hem çalışanlarımıza hem tedarikçilerimize hem de tüketicilerimize destek oluyoruz. Tedarikçilere yönelik çalışmalarımıza ek olarak (Başta tarım alanında çalışanlar olmak üzere tedarikçilerimizle etkileşim bölümüne bakabilirsiniz), 2014 yılında:

  • kurumsal İK ekibimize (117 kişi) yeni bir eğitim programı uyguladık ve bu eğitimin içeriğini kurumsal intranet ağı üzerinden tüm çalışanların erişimine açtık,
  • erişimini Nijerya’nın Osun eyaletine kadar genişletmeyi başaran küresel su eğitimi programı “Project WET”e kurumsal sponsorluğumuzu devam ettirdik ve
  • 32 ülkede 22.000’i aşkın çocuğa yönelik fabrika etkinliklerinin düzenlenmesine yaklaşık 650 çalışanımızın desteğini alarak Dünya Su Günü etkinliğine katıldık.
 

Bakış açımız

WHO tahminlerine göre, bir kişinin günlük temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için günde 50 ile 100 litre arasında temiz suya erişiminin olması gerekiyor. Ancak bugün, WBCSD tahminlerine göre, dünyada 1.8 milyardan fazla insan güvenli olmayan içme suyu kullanmak durumunda kalıyor ve yaklaşık 4 milyar kişinin de temel sıhhi koşullara erişimi bulunmuyor. Güvenli suya, sıhhi koşullara ve hijyene erişimin olmamasının hastalık ve hatta ölümlere yol açabileceğini, verimliliği olumsuz etkileyeceğini ve bazı ürün ve hizmetlerin pazarını kısıtlayacağını düşünüyoruz. Ticari işletmelerin bu sorunları çözmek için liderliği ele alması için açık ve mecburi ekonomik nedenler olduğuna inanıyoruz. Tam da bu nedenle, Nestlé geçen yıl WBCSD WASH Pledge’i imzalayan ilk şirketlerden biri oldu ve doğrudan bize ait işyerlerinde üç yıl içerisinde temiz suya, sıhhi koşullara ve hijyene erişim sağlamayı taahhüt etti. Bu sözleşmeyi imzalayarak, hem kendi taahhüdümüzü bir kez daha yeniliyor hem de değer zincirimizdeki diğerlerini de aynı adımı atmaya teşvik ediyoruz. WBCSD’nin tüm üyelerinin WASH Pledge’i imzalaması halinde, bu sözleşme 15 milyon çalışanı temsil eder hale gelecek.

 

İlgili içerik