Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

1919-1938


Kriz ve yeni tüketim ihtiyaçları

Savaşın ardından, orduların konserve süt talebinin düşmesi, 1921’de Nestlé & Anglo Swiss’i büyük bir krizin eşiğine getirir. Zamanla toparlanan şirket, bu sefer de 1929 yılında ABD borsalarının çökmesi sonrasında patlak veren ve tüketicinin alım gücünü azaltan Büyük Burhan ile sarsılır. Bununla birlikte, dönem birçok olumlu unsuru da beraberinde getirir: Şirketin yönetim kademeleri profesyonelleşir, araştırmalar tek bir merkezde toplanır ve Nescafé gibi öncü ürünler hayata geçirilir.

Önemli Tarihler

1921-1922

Nestle Tarihi

Düşen fiyatlar ve yüksek stok düzeyleri, Nestlé & Anglo Swiss’in 1921 yılını ilk ve son defa mali kayıp ile bitirmesine neden olur. Bankacı Louis Dapples, Kriz Yönetim Müdürü olarak şirket saflarına katılarak kuruluşu ilk defa profesyonel yöneticiler atamaya teşvik eder. Yönetim merkezileşirken araştırmalar da İsviçre’nin Vevey şehrindeki tek bir laboratuvarda toplanır.


1929

Nestle Tarihi

Şirket, kökleri François Louis Cailler’in 1819 yılında İsviçre’nin ilk çikolata markalarından Cailler’i yaratmasına kadar uzanan İsviçre’nin en büyük çikolata şirketi Peter-Cailler-Kohler’i satın alır. Çikolata artık Nestlé & Anglo Swiss’in işinin ayrılmaz bir parçası haline gelmişti.


1934

Nestle Tarihi

Maltlı çikolatalı içecek Avustralya’da piyasaya sürülür ve ürünün elde ettiği başarı, satış için diğer pazarlara da ihraç edilmesinin önünü açar. Bu savaş arası dönemde de bebek gıdaları geliştirmeye devam eden şirket, 1934 yılında, sindirimini kolaylaştırmak üzere laktik asit bakterileri ile zenginleştirilen ilk tam süt tozu Pelargon’u piyasaya sürer.


1936

Nestle Tarihi

İsviçre’deki çikolata pazarındaki rekabetin yüksek olması, Nestlé-Peter-Cailler-Kohler’i inovasyonlar yapmaya önce Galak beyaz çikolatayı, sonraki sene de bal ve hava kabarcıklı bir çikolata olan Rayon’u piyasaya sürmeye iter. 1930’larda, sağlıklı ürünlerin satışında vitaminler önemli bir faktördür ve Nestlé vitamin takviyesi Nestrovit’i çıkarır.


1938

Nestle Tarihi

Nescafé, kahvenin doğal tadını koruyan ama sadece sıcak su eklenerek hazırlanabilen ‘toz saf kahve özütü’ olarak piyasaya sürülür. Ürünün fikir babası, bu konudaki çalışmalarına 1929 yılında, Brezilya hükümetinin Nestlé & Anglo-Swiss’den elindeki yüksek miktardaki kahve fazlası için pazar bulmasını istemesinin ardından başlayan Max Morgenthaler’dir.