Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

1981-2005


Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşama Doğru

Nestlé, yıllar süren büyümenin ardından kar getirmeyen markalarını elden çıkartarak yeni ‘Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam Yaşam’ iddiası doğrultusunda sağlığına gitgide daha fazla özen gösteren tüketicileri memnun eden markaları öne çıkartmaya başlar. Şirket, su, dondurma ve hayvan maması alanlarında ABD, Doğu Avrupa ve Asya’da genişleyerek küresel liderliği hedefler.

Önemli Tarihler

1981

Stouffer’s Lean Cousine donmuş öğünlerinin, düşük yağlı, düşük kalorili platformda piyasaya sürülmesi ile marka etkileyici satışlar elde eder. Nestlé ve L’Oreal, dermatoloji alanında aktif bir ortak girişim olarak Galderma’yı kurar. Dünya Sağlık Asemblesi, anne sütü muadilleri konusunda Dünya Sağlık Örgütü kurallarını kabul ederken Nestlé de bunları baz alan politikalar geliştiren ilk şirketlerden biri olarak bunları şirket genelinde hayata geçirir.


1985

Nestle Tarihi

Nestlé, 3 milyar ABD doları karşılığında ABD merkezli Carnation Company’i satın alarak Carnation ve Coffee-Mate gibi markaları da portföyüne ekler. Friskies markasını satın alarak hayvan maması işine de girer.


1986

Nestle Tarihi

Nespresso’nun hikayesi, basit bir fikir ile başlar: Herkesin yetenekli bir barista gibi kusursuz bir fincan kahve yapmasını mümkün kılmak


1988

Nestle Tarihi

Nestlé, Birleşik Krallık merkezli şekerleme şirketi Rowntree Mackintosh’u satın alarak, KitKat, After Eight ve Smarties’in de aralarında bulunduğu birçok markayı portföyüne dahil eder. Aynı zamanda, İtalyan makarna, sos ve şekerleme grubu Buitoni-Perugina’nın da yeni sahibi olur.


1991

Nestlé, General Mills ile, tüm dünyada kahvaltılık gevrekler üretmek ve pazarlamak amacıyla Cereal Partners Worldwide adlı ortak girişimi kurar. Şirket, aralarında Nestea’nin de bulunduğu markaları üretmek ve pazarlamak için de The Coca-Cola Company ile Beverage Partners Worldwide adlı ortak girişimi hayata geçirir.


1992

Nestle Tarihi

Nestlé, Fransız Perrier Group’u satın alarak maden sularındaki konumunu geliştirir. Nestlé Sources Internationales, 1993 yılında ayrı bir su iş kolu olarak kurulan Nestlé Sources Internationales, 2002 yılında Nestlé Waters adını alır.


1997

Yeni CEO Peter Brabeck-Letmathe, kişiye özel beslenme alanında büyüme potansiyeli görür. Yeni binyıl yaklaşırken, Nestlé’nin konumunu, ‘Beslenme, Sağlık ve Sağlıklı Yaşam’da lider olarak belirler.


1998

Nestle Tarihi

Nestlé, İtalyan maden suyu şirketi Sanpellegrino Group’u satın alır. Gelişmekte olan ülkelerde, temiz ve sağlıklı içme suyunu garanti etmek için Nestlé Pure Life’ın piyasaya sürülmesinden iki yıl sonra da, Avrupa’da Aquarel tüketici ile buluşur.


2000

Nestle Tarihi

Yerel çiftçiler ile işbirliğini desteklemek amacıyla, Nestlé Sürdürülebilir Tarım İnisiyatifi (SAIN) kurulur. İnisiyatif, çiftçilerin yaşam standartların iyileştirmeyi ve ürün tedarikinin sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlamaktadır.


2001

Nestle Tarihi

ABD merkezli hayvan maması şirketi Ralston Purina’yı satın alarak Nestlé Friskies Petcare ile birleştiren Nestlé, hayvan bakımı alanında yeni pazar lideri Nestlé Purina Petcare’i kurar.


2002

Nestle Tarihi

1990’lı yıllarda dondurma işini genişlettikten sonra, Nestlé premium dondurma üreticisi Häagen-Dazs’ın ABD ve Kanada’daki lisans haklarını, 2003 yılında da Mövenpick ve Dreyer’s Grand Ice Cream’i satın alır. Ayrıca, 2,6 milyar ABD doları karşılığında donmuş gıda şirketi Chef America’yı da satın alır.