Sort results by
Sort results by

Nestlé’ye Tasarım Merkezi Belgesi

Basın Bültenleri'ne Geri Dön
tasarim-belgesi-nestle-basin-bulteni

Nestlé’ye Tasarım Merkezi Belgesi

Nestlé Türkiye, Bursa Karacabey’deki fabrikasında bulunan Tasarım Merkezi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerekli koşulları sağlayan şirketlere sunulan Tasarım Merkezi belgesinin sahibi oldu.

Cumhuriyetin ilk sanayi yatırımlarından biri olarak ülkenin ilk çikolata fabrikasını 1927 yılında İstanbul Feriköy’de açan Nestlé, bugün Bursa Karacabey ve Kestel’deki dört fabrikasında yüzde 92 oranında yerel hammadde kullanarak gerçekleştirdiği üretimle ülkeye değer katmaya devam ediyor.

Bu yöndeki faaliyetleri kamu kurumlarınca da takdir gören Nestlé, Bursa Karacabey’de 2018 yılında hizmete açılan ve ürün ve paket tasarlama işlevlerine ev sahipliği yapan Tasarım Merkezi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sunulan Tasarım Belgesi’ni almaya hak kazandı.

Tasarım Belgesi, bakanlığın özel sektörde tasarım yoluyla ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir yapıya kavuşturulması için ürün veya ürünlerin işlevselliğini artırma, geliştirme, iyileştirme ve farklılaştırmaya yönelik yenilikçi faaliyetleri artırmak; tasarım personeli ve nitelikli işgücü istihdamının artırılmasını desteklemek ve teşvik etmek amacıyla yayımladığı 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında gerekli şartları karşılayan şirketlere sunuluyor.

Oluşturduğu Tasarım Merkezi ile gerekli koşulları sağlayan şirketlerden biri olan Nestlé, belgesini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreni” sırasında imza karşılığı teslim aldı.

Nestlé Hakkında:
Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin temelleri 1866 yılında İsviçre’nin Vevey kasabasında atılır. Şirketin kurucusu Henri Nestlé dünyanın ilk hazır bebek mamasını geliştirir. Farine Lactée” adı verilen süt bazlı bebek maması olan bu ilk Nestlé ürünü, şirketin insanı ve sağlığı her şartta öncelikli tutma, bilimsel araştırma kalite, güven, gibi temel değerlerinin de bir sembolü olur.
Nestlé, 150 yılı aşkın bir sürede yeni ürünler, yeni kategoriler ile istikrarlı bir şekilde büyümüş ve dünya gıda ve beslenme sektörünün lideri haline gelmiştir. Bugün Nestlé 500’e yakın fabrikası 328,000 çalışanı ile dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde faaliyet göstermektedir.
4 kıtada 34 merkezde 5000 kişilik bir ekiple AR-GE çalışmaları yürüten Nestlé ve AR-GE’ye her yıl yaptığı 1,7 milyar doların üzerindeki yatırımla araştırma geliştirme konusunda da gıda firmaları arasında lider konumdadır. 1909 yılında, ülkemize giren Nestlé Türkiye’nin en köklü gıda firmalarındandır. 1927’de Türkiye’deki ilk çikolata fabrikasını kurarak üretime başlayan Nestlé, bugün 12 kategoride 800‘ün üzerinde ürünü ve 50‘ye yakın markasıyla faaliyet göstermektedir. Üretimini Bursa Karacabey ve Bursa Kestel’deki fabrikalarında gerçekleştiren, Nestlé Türkiye’de satılmakta olan ürünlerinin %92’sini Türkiye’de üretmektedir. 100 yılı aşkın süredir Türkiye’de faaliyet gösteren Nestlé bugün 3.800 kişiye doğrudan, 7000’in üzerinde kişiye dolaylı olarak istihdam sağlamaktadır. Nestlé, Türkiye’deki üretim üssünden başta Ortadoğu ve Kuzey Afrika olmak üzere bölge ülkelerine ihracat gerçekleştirmektedir.
www.Nestlé®.com.tr | www.facebook.com/Nestlé®Turkiye