Nestlé, ABD'de Çocukluk Çağında Görülen Obezitenin Önlenmesi Konusundaki Çalışmalarını Hızlandırdı

Geri DönMar 8, 2013

ABD'nin Newark şehrinde uygulanan küçük çocuklu ebeveynlere doğru beslenmenin temellerini öğreten Nestlé programı yaygınlaştırılıyor.

'2012'de Newark Valisi Cory A. Booker ile birlikte başlatılan 'Nestlé/Newark Now!' (Nestlé/Newark Şimdi!) programı ikinci yılında iki kat daha fazla aileye ulaşacak. İlk programa katılan bazı anneler ve kadınlar "eğitmen" olarak görev yapacak.

Newark'ta 3 ila 5 yaş arasındaki çocukların neredeyse üçte biri obez olarak nitelendiriliyor, bu oran ABD ulusal ortalamasının üç katı. "Nestlé/Newark Now!" bu durumu ele almak üzere tasarlandı.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları

Nestlé ve "Newark Now!" adlı organizasyon tarafından üstlenilen bu program doğum sonrası doktor ziyaretlerinin birinci yılından sonraki ve çocuklar okul çağına gelmeden önceki dönemde beslenme eğitimiyle ilgili var olan "boşluğu" dolduruyor.

İki dil bilen bir kamu sağlığı beslenme uzmanı Newark'ta bulunan topluluk merkezlerinde yapılacak toplantıları yönetiyor.

Geçtiğimiz yıl elli beş aile emzirmenin önemi, meyve ve sebze tüketiminin artırılması, sağlıklı atıştırmalık yiyecekler, yemek konusunda seçici davrananlarla nasıl ilgilenileceği, porsiyon kontrolü ve fiziksel aktivitelerin önemi gibi konularda eğitim aldı.

Bilginin paylaşılması

Öğretim programı; yerel beslenme ve halk sağlığı uzmanları ile program içeriği ve etkinliklerin yönetilmesine yardımcı olacak, vatandaşlarla çalışma deneyimine sahip topluluk üyelerinden oluşan bir kurul tarafından oluşturuldu.

Mart ayında hayata geçirilecek bu programda "eğitmen" olmak üzere seçilen ebeveynler ve kadınlar bilgilerini yüzlerce aile ile paylaşmaya başlayacak.

Sağlıksız beslenme şekilleri

Nestlé/Newark Now! Programının içeriği Nestlé Bebek ve Çocukların Beslenmesi ile ilgili Çalışma (FITS) bulgularına dayanıyor.

BİR BOŞLUĞUN DOLDURULMASI: Küçük çocuk sahibi ebeveynlere sağlıklı beslenmenin temelleri öğretiliyor.

FITS, bebek ve okul çağı öncesi 3.200 çocuk üzerinde beslenme alışkanlıkları ve besin tüketimi ile ilgili gerçekleştirilen bir çalışma. Bu çalışma ABD'de gerçekleştirilen bu tür araştırmalar arasında en geniş ve kapsamlı olanı olarak adlandırılıyor.

Çalışma, 12-24 aylık çocukların çocukluk çağında görülen obeziteye neden olabilecek sağlıksız beslenme alışkanlıkları geliştirmeye başladığını ortaya koydu.

Çalışma ayrıca, çocukların beslenmelerinde meyve ve sebzelerin bulunmadığını gösterdi.

Programın bir sonraki aşamasını açıklamak üzere yapılan resmi törende Newark Valisi Booker ve Vali Yardımcısı Margarita Muniz'e Nestlé/Newark Now Beslenme Yöneticisi Sylvana Linetti ve Nestlé Bebek Beslenmesi CEO'su Marilyn Knox eşlik etti.

Newark Now CEO'su ve Başkanı Lavar Young ile Newark Beth Israel Tıp Merkezi'nde bulunan Çocuk Hastanesi Pediatri Bölümü Yöneticisi Dr. Anyaoku da törende yer aldı.