Nestlé Adil İş Gücü Derneği ile işbirliği yapan ilk gıda şirketi oldu

Geri DönKas 14, 2012

Nestlé, çocuk emeğiyle ilgili çalışmalarıyla bilinen ve konuya duyarlı kurumlarla ortak projeler geliştirip uygulayan Adil İş Gücü Derneği (FLA) ile işbirliğine giden ilk gıda şirketi oldu. FLA, büyük şirketlerle beraber çalışarak, o şirketlerin tedarik zincirlerindeki çalışma koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan kâr amacı gütmeyen çok paydaşlı bir girişim.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde ve kendi sektöründe konuyla ilgili en büyük hassasiyeti gösteren Nestlé ile çalışmaya başlayan FLA’nın görevi, Nestlé’nin çocuk emeğinin ortadan kaldırılmasına dönük çabalarının daha etkin ve şeffaf hale gelmesine yardımcı olacak uzmanlık desteğini sağlamak olacak.

Varılan anlaşmayla ilgili bir açıklama yapan Nestlé ’nin Operasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı José Lopez; “Çocuk emeğinin zaten bizim tedarik zincirimizde hiçbir şekilde yeri yoktur. Lakin özellikle Fildişi Sahilleri gibi bazı ülkelerde yaşanan bu sorunu tek başımıza çözmemiz de mümkün değil, ancak FLA gibi bir partnerle birlikte çalışarak çabalarımızı en çok ihtiyaç duyulan noktalara yoğunlaştırdığımızdan emin olabiliriz” dedi.

FLA Başkanı Auret van Heerden ise, Nestlé ile çalışma yaşamı ile ilgili konularda birlikte çalışma şansına sahip olmaktan duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi:

“Artık denetlemek ve yaptırım uygulamaktan ziyade sorunun ne olduğunu anlamaya yoğunlaşıyoruz. Fildişi Sahilleri’nde tespit ettiğimiz sorunları çözmek için gerekli altyapı kapasitesini oluşturmaya yardımcı olabilir, daha sonra da uyguladığımız tedbirlerin etkili olup olmadıklarını belirleyebiliriz.”

Nestlé Kakao Planını oluşturmak

FLA ile beraber gerçekleştirilen çalışma, Nestlé’nin Kakao Planı’nda belirlemiş olduğu sürdürülebilirliğin artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi ile ilgili gösterdiği çabaları tamamlayacak.

Kakao Planı, çiftçilere daha yüksek kalitede kakao fidanı sağlamayı ve kakao tedarik zincirini daha izlenebilir hale getirmeyi amaçlayan 10 yıllık ve 110 milyon İsviçre frangı değerinde bir proje.

Plan, çiftçilere, ailelerine ve o aile ve çiftçilerin içinde yaşadıkları topluluklara yardımcı oluyor.

Fildişi Sahilleri’nde Nestlé kullanmakta olduğu kakaonun güvenilir ve sürdürülebilir kaynaklardan geldiğinden emin olmak amacıyla UTZ ve Fairtrade isimli iki kuruluşla daha çalışıyor.

Şimdiden ülkedeki 22 tarımsal amaçlı kooperatif Nestlé Kakao Planı tarafından destekleniyor ve bunlara her yıl yenileri ekleniyor.

Kakao Planı kapsamında gerçekleştirilecek çalışmalar Nestlé’nin birçok ülkede yürüttüğü faaliyetleri ilgilendiriyor olsa da FLA ile gerçekleştirilecek olan proje ilk aşamada şirketin en fazla kakao tedarik ettiği ülke olan Fildişi Sahilleri’nde başlatılacak.

Ülkede 800.000’den fazla kako çiftliği bulunuyor ve bu çiftliklerin neredeyse hepsi küçük çiftliklerden oluşuyor, çoğu aileler tarafından işletiliyor.

Konuyla İlgili Bilgiler:

Kakao Planı

http://www.nestle.com/CSV/CreatingSharedValueCaseStudies/AllCaseStudies/Pages/The-Cocoa-Plan.aspx

Sürdürülebilir Kakao: Fildişi Sahilleri

http://www..nestle.com/Media/MediaLibrary/MediaVideos/Pages/VideoNewsSingle.aspx?guid=43AA181E-78E5-427C-AD79-59D468D2ABA2

Nestlé Kakao Planını başlatıyor

http://www..nestle.com/Media/NewsAndFeatures/Pages/Nestlé -launches-The-Cocoa-Plan.aspx