Nestlé 2013 Yılı Finansal sonuçları açıklandı

Geri DönŞub 13, 2014

  • 92,2 milyar İsviçre Frankı satış, +%2,7
  • %4,6 organik büyüme, %3,1 reel iç büyüme

Nestlé CEO'su Paul Bulcke: "2013 yılında makro çerçevede büyüme gelişmiş ülkelerde en alt düzeyde ve gelişen pazarlarda daha önce gördüğümüz seviyelerin altında seyreden yumuşak bir büyüme gösterdi. Bu duruma, marka desteğini artırarak, inovasyonları hızlandırarak ve fiyatlandırmalarımızın tüketici ihtiyaçlarını dikkate alacak şekilde gerçekleşmesini sağlayarak yanıt verdik. Bu, reel iç büyümemize güç kattı, verimlilik ve yapısal maliyet tasarrufları ile birlikte kâr marjımızın iyileşmesini ve nakit akışımızın güçlenmesini sağladı. Ayrıca portföy yönetimimizi güçlendirdik, bu durum 2013'te bazı maliyetlere yol açtı ancak bu şekilde çalışanlarımızın ve kaynaklarımızın en iyi fırsatları desteklemelerini sağladık.

"Uzun vadeli stratejik yönelimimiz beslenme, sağlık ve iyi yaşam konusunda lider şirket olmaktır. Bu stratejiyi, Nestlé Health Sciences'ın oluşturulmasıyla güçlendirdik ve Nestlé Skin Health S.A.'nın kurulmasıyla uzmanlaştırılmış tıbbi cilt tedavisi alanına yönelik olarak genişletiyoruz."

"Geçtiğimiz yıl zorlu geçti ve 2014 yılı büyük ihtimalle aynı şekilde geçecek. Nestlé'nin kârlı büyüme ve kaynak verimliliği modeli ile performansımızı artırmak için disiplinli bir şekilde hareket etmeye devam edeceğiz. Bu nedenle 2014 yılı performansımızın geçtiğimiz yıla benzer olacağını bekliyorum ve ikinci yarısı ağırlıklı olmak üzere yaklaşık %5 oranında büyüme ile beklentilerin üzerine çıkacağımızı, kârlılık, sabit kurlarda hisse başına baz kazançlarda ve sermaye verimliliği konusunda gelişme göstereceğimize inanıyorum."

Daha fazla bilgi için:

http://www.nestle.com/media/mediaeventscalendar/allevents/2013-full-year-results