Nestlé Araştırmalar Sonucunda Uzun Yaşamın Metabolik İmzasını Belirledi

Geri DönEyl 20, 2013

GELECEĞİ ÖNGÖRMEK: Araştırma bir kişinin nasıl yaşlanabileceğini ortaya koyuyor.

Nestlé bilim insanları ilk kez uzun bir yaşamın moleküler ayak izini tanımladı.

Nestlé Araştırma Merkezi ve Nestlé Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde yer alan İsviçreli ve İtalyan bilim insanları İtalya'da 21 ila 111 yaş arasındaki gönüllülerden kan ve idrar numuneleri alarak bunları karşılaştırdı.

Granada İspanya'da gerçekleştirilen 2013 Uluslararası Beslenme Kongresi'nde sunulan araştırma grup içinde yer alan ve uzun yaşam süresine sahip olan, 100 yıldan uzun yaşayan kişilerin vücutlarındaki lipit seviyesinde, amino asitlerin metabolizmasında ve bağırsak işlevlerinde karmaşık değişiklikler olduğunu ortaya koydu.

Belirgin bileşimler

100 yaşından yaşlı kişilerden alınan numuneler ile yaşı çok genç kişilerden alınan numuneler arasında büyük ölçüde benzer seviyede belirgin bir bileşim dizisi bulundu.

Bilim insanlarına göre bu değişiklikler daha uzun bir yaşam süresini ve daha sağlıklı yaşlılık dönemini öngören fizyolojik işaretler olarak da görülebilir.

İtalya'da Bologna Üniversitesi'nde gerçekleştirilen çalışmanın başına yer alan Nestlé bilim insanı Dr. Sebastiano Collino  bu durumu; “İlk kez uzun bir yaşamın metabolik fenotipini keşfetmek yaşlanmanın biyolojik mekanizmalarını anlamak adına heyecan verici bir adım,” diye açıklıyor. Ve sözlerine şu şekilde devam ediyor:

"Bu bilgi yaşlı insanların sağlıklı olması ve daha uzun yaşaması için gerekli anahtar süreçlerin ortaya çıkarılmasına yardımcı olacak."

Çok uzun bir yaşam

Çalışma ayrıca ebeveynleri yüz yaşını aşmış kişilerin metabolik profilinde bir farklılık ortaya koyarak çok uzun bir yaşam süren ebeveynlerin çocukları için belirgin bir metabolik özelliğe işaret ediyor.

Bilim insanları İtalya'nın kuzeyinde yer alan Floransa, Bologna ve Milan şehirlerinde yaşayan üç nesil erkek ve kadınlardan oluşan 396 gönüllünün kan ve idrar örneklerini inceledi. Çalışma gönüllülerinin fiziksel ve bilişsel sağlık durumu –valide edilmiş anketlerle değerlendirildi.

Bunların arasında 1900 ve 1908 yılları arasında doğan yüz yaşından büyük 30 erkek ve 113 kadından oluşan bir grup bulunuyordu.

Ortalama 70 yaşında olan ikinci grup ise yüzyıldan fazla yaşayan ebeveynlere sahip 210 kişi ve ortalama İtalya beklenen yaşam ömründen önce vefat eden ebeveynlere sahip (Baba için 67 yaş, anne için 72 yaş) 73 kişi olarak ayrıldı.

Ortalama olarak 30'un hemen üzerinde olan 21 genç gönüllü de incelendi.

Bilimsel bir dergi olan PLOS One'da yayımlanan araştırmaya göre proenflamatuar ve antienflamatuar kuvvetleri dengeleyebilen kişiler daha uzun yaşam ömrüne sahip oluyor.

100 yaşını aşmış kişilerin kan ve idrarında bulunan maddeler özellikle daha iyi anti oksidatif tepkiye sahip olduklarını ve daha iyi hücresel detoksifikasyon mekanizmaları bulunduğuna işaret ediyor.

"Fark, uzun bir yaşam sürenlerin bir şekilde yaşlanma süreciyle ilgili kronik hastalıklarla artan inflamatuar yüklerden korunmuş olmasıdır," diye açıklıyor Dr. Collino.

Yeni bir yöntem

Bu çalışmada özel olarak seçilen bir grubun kan ve idrar örnekleri üzerinde, bu yaşam süresine neden olabilecek biyolojik süreçleri tanımlamak üzere bu sıvılar içinde yer alan maddelerin görülmesi için yeni yöntemler olan metabolomik teknikler kullanıldı.

“Bu daha çok göle bir taş atıldıktan sonra suda oluşan dalgalanmaların görülmesi gibi," diyor Dr. Collino. “Taşı göremezsiniz ancak dalgalar size taşın orada olduğunu gösterir.”

Araştırmanın en büyük amacı kişilerin yaş ile ilgili hastalıklara yakalanma riskini tanımlamak üzere kişinin biyolojik yaşının özelliklerini sağlayacak yeni görüntüleme tanı araçları oluşturmak.

Bilim insanları ayrıca 100 yaşını aşmış kişilerin üstün biyolojik değerlerine Akdeniz diyetinin etkisini incelemek istiyor.

Dr. Collino'nun sözlerine göre gelecekte farklı genetik geçmişe sahip farklı toplulukların incelenmesi ile ilgili daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Bu da bilim insanlarının yaşlanma ve daha uzun yaşam konusunda beslenme ve yaşam tarzının etkisinin daha net anlaşılmasını sağlayacak.

Avrupa Birliği'nin fon desteği sağladığı, daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşlılık dönemi sağlamak üzere bu beslenme alışkanlığının yaşama uyarlanmasının kişinin metabolik imzasını değiştirip değiştirmediğini görmek üzere Avrupa çapında beş farklı nüfus üzerinde çalışmayı genişletmek amacıyla NU-AGE Projesi ile çalışmalar şimdiden başlamış durumda.

Makale Referansı:

Kuzey İtalya'da yaşayan 100 yaşını aşmış kişilerin uzun yaşam ömürlerinin metabolik imzaları lipitler, amino asitler ve bağırsak mikrobiyota metabolizmasında karmaşık yeniden modellemeler ortaya koyuyor. Sebastiano Collino, Ivan Montoliu, François-Pierre Martin ve arkadaşları. PLOS ONE, 8(3): e56564. doi:10.1371/journal.pone.0056564