NESTLÉ COFFEE-MATE ‘ten tüketicilere duyuru

Geri DönAra 12, 2013

Son günlerde sosyal medyada, NESTLÉ COFFEE-MATE’le ilgili geçerliliği bulunmayan iddialar içeren yazılar yer almaktadır. Bu paylaşımlara istinaden, ürünümüzle ilgili doğru bilgileri tüketicilerle paylaşmak istiyoruz.

Kahve kreması, kahve sevenler için özel olarak hazırlanmış, kahvenin tadını, kokusunu ve aromasını koruyarak daha yumuşak kahve tadı sunan bir üründür. Nestlé kahve kreması geliştirirken trans yağ, doymuş yağ, eklenmiş şeker, toplam enerji gibi pek çok kriteri dikkate almakta ve ürünlerin önerilen porsiyon miktarı mutlaka etiketlerde belirtilmektedir. NESTLÉ COFFEE-MATE, trans yağ içermeyen, düşük kalorili ve Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği standartlara göre Nestlè Besin Profili Sistemi kullanılarak geliştirilmiştir.

Gıda katkı maddelerinin her birinin kullanımına uzun araştırmalar sonucunda uluslararası bağımsız bilimsel otoritelerin değerlendirmelerine göreizin verilmektedir. Birleşmiş Milletler WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ve FAO (DünyaGıda Tarım Organizasyonu) ortak organizasyonu “Codex Alimentarius” Komisyonugıda güvenliğini güvence alabilmek amacıyla standartlar ve düzenlemeler hazırlar. Bu düzenlemeler yine WHO ve FAO tarafından oluşturulan gıda katkı maddeleri konusunda uzman JECFA (Joint FAO/WHO Expert Committe on FoodAdditives) gibi komitelerce yürütülen toksikolojik çalışmalar ve değerlendirme sonuçları esas alınarak yapılmaktadır. Sadece yetkili bu kuruluşlar tarafından değerlendirilen katkı maddelerinin ticaretine izin verilmektedir. Ülkemizde gıdalara katılan katkı maddelerinin kullanımı, 29.12.2011 tarih ve 28157 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış olan “Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği”ne uygun olarak yapılmaktadır. Mevcut gıdalarda kullanılan katkımaddeleri mevzuatı AB mevzuatı ile uyumludur ve AB’deki değişikliklere göre güncellenmektedir. Hali hazırda NESTLÉ COFFEE-MATE içerisinde bu mevzuatlar çerçevesinde bütün dünya ülkelerinde ve ülkemizde kullanımına müsaade edilengıda katkı maddeleri kullanılmaktadır.

Süt, kahve keyfinefayda katmakla beraber, hem kahvede yarattığı koku ve lezzet farkı, hem de bazıkişilerde görülen laktoz intoleransı nedeniyle tercih edilmemektedir. NESTLÉCOFFEE-MATE bitkisel bir üründür ve laktoz içermez. 1 tatlı kaşığı 27 kcaliçerirken, Light NESTLÉ COFFEE-MATE, formunu korumak isteyenler için daha dadüşük, sadece 22 kcal ve daha az doymuş yağ içerir.  Besin öğesi içeriği detaylı incelendiğinde 2 tatlı kaşığı NESTLÉ COFFEE-MATE ‘in içerdiği 27 kcal günlük ortalama biryetişkinin enerji ihtiyacı kabul edilen 2000 kcal’nin %1,4 ‘ü kadardır. İçerdiği 1.7g yağ, yetişkinler için enerjinin %1’den daha azını sağlar. Günlük önerilen yağ tüketimi 65 gr’dır ve bu miktarın da %2.6’sını karşılar. 1.6 gr doymuş yağ ve sadece 0.4 gr şeker içerir. İçeriğinde trans yağ asidi yoktur.

Ürünlerimizin kalitesi ve güvenilirliği Nestlé olarak her zaman birinci önceliğimiz olmaya devam edecektir.


Saygılarımızla,

Nestlé Türkiye