Nestlé, Orman Tahribatını Önlemek İçin İzlenebilir ve Sürdürülebilir Palm Yağı Tedarik Edeceğini Taahüt Etti

Geri DönEki 30, 2012

Nestlé orman tahribatını önleme taahhüdü

2010 yılında Ürünlerimizin orman tahribatı ile ilişkilendirilmeyeceğini ifade eden  "Orman Tahribatı ve Ormanları Koruma Taahhüdü"'nde bulunduk. Bu taahhüt, ürünlerimizi yapmakta kullandığımız tüm hammaddeleri ve ambalajlarımızı kapsamaktadır. Aynı zamanda buna eşlik eden "Orman Bazlı Materyaller için Sorumlu Kaynak Kullanımı Kılavuzları" (RSG'ler) da geliştirdik.

Nestlé PalmYağı için Sorumlu Kaynak Kullanımı

Nestlé olarak, orman tahribatını önleme taahhüdünü gerçekleştirmek için ekim alanı sahiplerinden, işleyicilerden ve tedarikçilerden tüketiciye kadar tedarik zincirinin tüm temsilcileri ile birlikte çalışmamız gerektiğini farkındayız. Bundan hareketle, 2009 yılında Sürdürülebilir Palm Yağı Yuvarlak Masası'na (RSPO) katıldık. 2010 yılında "Palm Yağı için Sorumlu Kaynak Kullanımı Kılavuzları" oluşturmak için  (RSG'ler) "The Forest Trust" (TFT) ile ortaklık kurduk.

Kılavuzlarımız, tedarikçilerimizden

 • Yasalara uyan,
 • Yerel ve yerli toplulukların "özgürce verdikleri bilgiye dayalı ön izinlere" riayet eden,
 • Yüksek Koruma Değerlerine (HCV'ler) bağlı olan,
 • Turba alanlarınıkoruyan,
 • Yüksek Karbon Stoğu  Ormanları koruyan,
 • Tüm diğer RSPO  Prensiplerine ve Kriterlerine uygun hareket eden ekim alanlarından yağ tedarik etmelerini ister.

Nestlé olarak değerli karbon depoları sağlayan turbalıkların ve yüksek karbon stoğu ormanların korunması hakkındaki açık hükümlerimiz ile biyoçeşitliliğin yokolmasının ve Karbondiyoksit emisyonlarının başlıca nedeni olan orman tahribatı sorununa daha fazla ağırlık vermek adına " Sürdürülebilir Palm Yağı Yuvarlak Masası (RSPO)"gerekliliklerinin bile ötesine geçmekteyiz. Nestlé şu ana kadar böyle bir adım atan tek büyük gıda şirketidir.

Nestlé Sorumlu Kaynak Kullanımı Kılavuzunun Uygulanması

Kullandığımız palm yağının orman tahribatı ile ilişki olmadığından emin olmak için kaynağını bilmemiz şarttır. Bu nedenle izlenebilirliği sağlamak ve Sorumlu Kaynak Kullanımı Kılavuzlarımız uyarınca saha değerlendirmeleri yürütmek üzere tedarikçilerimiz ile proaktif bir şekilde çalışıyoruz.

RSPO sertifikasyonu, ayrı olarak doğrulanması gereken turbalık ve yüksek karbon ormanı gereklilikleri haricinde, uyumluluğun doğrulanması olarak kabul edilmektedir. Buna ek olarak henüz uyumlu olmasa da Sorumlu Kaynak Kullanımı Kılavuzları'nın gerekliliklerini yerine getirmek için bir eylem planı ve programı olan küçük çiftlik sahiplerinden ve yetiştiricilerden de izlenebilir yağ kabul ediyoruz.

İzlenebilirliğin palm bazlı türevlerin karmaşık yağ karışımları için de dâhil olmak üzere tüm tedarik zincirleri için uygulanabilir olacağı zamana kadar geçen ara dönemde "GreenPalm" sertifikalarının, sertifikalı palm yağı üreticilerini desteklemede rol oynaması gerektiğinin farkındayız.

İlerleme

 • İzlenebilirlik üzerine çalışmalarımızın başladığı  2010 yılından itibaren, palm yağı hacmimizin %80'ından sorumlu olan tedarikçiler ile doğrudan yakın iletişim içerisindeyiz.
 • Eylül 2012'de hammade hacmimizin %40'ı menşeinin yer aldığı ülkedeki değirmene kadar izlenebilir hale geldi.
 • Eylül 2012'de kullanduğımız pal yağının  %13'ü izlenebilir RSPO sertifikalı yağ idi.
 • 2012'nin sonuna geldiğimizde ise toplam % 80 RSPO sertifikalı sürdürülebilir palm yağı oranına ulaştık (buna tahmini %67'lik GreenPalm sertifikalı palm yağı dahildir).
 • * 2013 yılında %100 RSPO sertifikalı sürdürülebilir palm yağı oranına ulaştık. Bu oran  kamuoyuna verdiğimiz taahüdün üzerinden sadece 2 yıl geçtikten sonra elde ettik. Yukarıda sözü geçen ilerlememiz hakkındaki tüm detaylara" Sonbahar 2013 Palm Yağı İlerleme Raporu"'ndan ulaşabilirsiniz.

İzlenebilir sürdürülebilir palm yağı taahhüdü

Hedefimiz, "Sorumlu Kaynak Kullanımı Kılavuzları'mız uyarınca bağımsız olarak değerlendirilen ve tasdiklenen ekim alanlarına kadar izlenebilir palm yağı oranını sürekli olarak artırmaktır. Orman tahribatına sebep olmayan  izlenebilir sürdürülebilir palm yağı kullanımı konusunda her yıl elde ettiğimiz ilerleme hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğimizi duyururuz.