Nestlé'nin Helal Ürün Açıklaması

Geri DönMay 23, 2014

Nestlé ‘nin Fransa ‘da satılan Herta markalı Helal tavuk sosisle ilgili bundan yaklaşık 3 yıl önce Fransız basınında gündeme gelen ve doğru olmadığı o dönemde kanıtlanan bir iddianın sosyal medyada bazı paylaşımlarına rastladık.

Konuyla ilgili olarak tüketicilerimizi bilgilendirmek istiyoruz.

Nestlé’nin Fransa’da satışa sunduğu Herta markalı (Helal sertifikalı) tavuk sosis ürünüyle ilgili olarak Fransız web sitesi Débat Halal tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde, Fransız Eurofins laboratuvarı tarafından yürütülen bir analizin sonucu yayınlanmıştır. Bu sonuçlara göre, Knacki Tavuk Herta helal sertifikalı ürün örneğinde domuz DNA’sı izleri bulunduğu ileri sürülmüştür.

Nestlé bu iddiaya istinaden kapsamlı bir soruşturma başlatmıştır. Almanya’da bulunan bağımsız bir laboratuvarda yapılan detaylı incelemeler sonucunda, bahsi geçen üründe hiçbir şekilde domuz DNA’sı bulunmadığı tespit edilmiştir. Nestlé tüm dünyada ve Türkiye’de tüketicilerinin helal ürünler konusundaki hassasiyetine azami önem vermekte ve helal ürünlerin hazırlanışıyla ilgili tüm kurallara titizlikle uymaktadır.

Nestlé olarak Helal ürünlerimizin hazırlanışında son derece katı bir üretim prosedürü ile hareket ediyoruz; kullandığımız tüm hammaddelerin içeriklerini Helal gereklilikleri açısından uygunluğu kontrol ediyor ve Helal üretim koşullarına uygun olarak üretim yapıyoruz.

Ürünlerimizin kalitesi ve güvenilirliği bizim için birincil önceliktir. Nestlé olarak tüm dünyada piayasaya sunduğumuz helal ürünlerin bütünüyle güvenilir ve usule uygun olduğunu ve bu asılsız iddiaya itibar etmemelerini tüketicilerimizin bilgisine sunarız.