Sort results by
Sort results by

Nestlé’den Yeni Bir İlk!

Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Nestlé, Türkiye’nin İlk Medikal Beslenme Ürünleri Fabrikasının Temelini Attı

Dünyanın lider gıda şirketi Nestlé, Cumhuriyet tarihinin ilk küresel yatırımcılarından biri olarak Türkiye’de yeni bir ilki gerçekleştirdi. İsviçre menşeli şirket, Cumhuriyet’in 97. yılında, Nestlé Health Science çatısı altında Türkiye’nin ilk Medikal Beslenme Fabrikası’nın temellerini attı. Şirketin Bursa Karacabey’deki üretim tesislerinde 30 Ekim Cuma günü düzenlenen temel atma töreni, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başta olmak üzere çok sayıda Bakanlık temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplanti

 

1927 yılında İstanbul Feriköy’de açtığı çikolata fabrikası ile Cumhuriyet tarihinin ilk küresel sanayi yatırımcılarından biri olan Nestlé, Cumhuriyet’in 97. yılında Türkiye’nin ilk Medikal Beslenme Ürünleri fabrikasının temellerini attı. Ülkemizde 114 yıldır faaliyet gösteren Nestlé’nin, Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunan üretim tesisi içerisine kuracağı fabrikanın temeli, 30 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen törenle atıldı. Törene, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başta olmak üzere, çok sayıda Bakanlık Temsilcisi katıldı. Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Sungu ile Nestlé Health Science Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Hanzade Yaz’ın ev sahipliği yaptığı etkinliğe ayrıca Bursa Valisi Yakup Canbolat, Ak Parti Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Efkan Ala, Ahmet Kılıç, Refik Özen, Osman Mesten, Mustafa Esgin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ak Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Karacabey Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan katıldı. Nestlé Türkiye CEO’su Ansgar Bornemann ise toplantıya canlı bağlantıyla katılarak törenin açılış konuşmasını yaptı.

NHSc Temel Atma Töreni

“2011 Yılından Bu Yana Yapılan En Büyük Yatırım”

Törende konuşma yapan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Nestlé Türkiye’nin yeni yatırımına ilişkin şunları söyledi: “114 senedir Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Nestlé; Bursa’da ülkemizin ilk medikal beslenme fabrikasının temellerini atıyor. Bu tesis, Nestlé’nin 2011 yılından bu yana ülkemize yaptığı en büyük yatırım olacak. 250 milyon liralık yeni yatırımla kurulacak bu fabrika, doğrudan ve dolaylı 400 kişiye istihdam sağlayacak. Firmanın Çin'de buna benzer bir yatırımı bulunuyor. Çin'den sonra böyle bir fabrikayı ilk kez, ülkemizin taşıdığı potansiyeli dikkate alarak, Bursa’da kuruyorlar. Üretime geçildiğinde, medikal beslenme ürünleri ithalatımızın yüzde 63’ü artık Türkiye’den karşılanabilir hale gelecek. Ben Nestlé’ye; ülkemize güvenip bu kritik yatırımı kazandırdıkları teşekkür ediyorum. Tabi sizlerden şöyle bir beklentimiz var. Nestlé, gıda ve içecek alanında dünyanın en büyük Ar-Ge ağlarından birine sahip. Her sene 1.7 milyar doların üzerinde Ar-Ge yatırımı yapan küresel bir markadan bahsediyoruz. Buradan hareketle; Nestlé’nin Türkiye’deki Ar-Ge ekibini daha da genişletip, Bursa’ya bir Ar-Ge merkezi kurmasını istiyoruz.

Böylece hem sunduğumuz teşviklerden faydalanıp, hem de yetişmiş insan gücümüzün Nestlé markasını daha da yukarılara taşımasına fırsat verebilirsiniz.”

Türkiye’nin Büyümesine Tarihi Katkı

Nestlé’nin 114 yıldır Türkiye’de faaliyet gösterdiğini ifade eden Nestlé Türkiye CEO’su Ansgar Bornemann, Nestlé’nin Türkiye’deki 5. fabrikası olacak yeni yatırıma ilişkin şunları söyledi: “Yeni tesisimiz ile bu alandaki önemli ihtiyaca yanıt vermekle kalmayacak aynı zamanda, Türkiye ekonomisinin gücüne güç katmasına katkı koyacağız. Türkiye’deki ilk satış noktasını 1909 yılında Karaköy’de açan Nestlé, 114 yıldır bu topraklarda varlık gösteriyor. 1927 yılında Feriköy’de kurulan, Cumhuriyet tarihinin ilk uluslararası yatırımlarından olma özelliğini taşıyan çikolata fabrikası Nestlé’nin bu topraklara inancının, güveninin bir sembolü kabul ediliyor. Ülkenin ilk global yatırımcılarından biri olarak, Türkiye’de pek çok ilke öncülük ettik; tüketicilerimizi ilk fıstıklı çikolata, ilk çözünebilir kahve ve benzerleri ile tanıştırdı. Başlangıcından bu yana yakın tanığı olduğumuz Cumhuriyet’in 97. yılında ise yine öncü bir yatırımla, bir ilke daha imza atıyoruz. Nestlé dünyasının hızlı büyüyen, uzun yıllardır var olduğumuz değerli pazarlarından biri olan Türkiye’ye katkı sağlamak bizleri ayrıca gururlandırıyor. Yeni fabrikamızın hayata geçirilmesine olanak veren T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, bugün törende bulunan değerli Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a minnetlerimi sunuyorum.”

Yeni fabrikada üretilecek medikal beslenme ürünlerinin yurt dışına ihraç edileceğini söyleyen Ansgar Bornemann; “Oral medikal beslenme ürünlerimizin üretiminin %100’ünü bu topraklara taşıyarak, halihazırda yurtdışından temin edilen ürünlerin büyük bir kısmını yerel olarak üretmiş olacağız. Bununla birlikte, fabrikamızın faaliyetlerine başlamasının ardından, bu topraklarda üretilen ürünlerin, dünyanın dört bir yanına ihraç edilmesine öncülük edecek, ülke ekonomisinin gelişiminde önemli bir rol daha üstleneceğiz” şeklinde konuştu.  

Türkiye’de Üretime Başlayan İlk Şirketiz

Medikal Beslenme alanında Temmuz 2007’den beri Türkiye’de faaliyet gösteren Nestlé Health Science’ın, medikal beslenme ürünlerini Türkiye’de yerel olarak üretmeye başlayan ilk şirket olduğunu söyleyen Nestlé Health Science Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Hanzade Yaz: “Türkiye’de, geçen yıldan beri başlattığımız yerel üretim çalışmalarımız 10. Kalkınma Planı çerçevesinde T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Sağlık Endüstrilerinde Yerlileşme Eylem Planı’na dayanıyor. Nestlé Health Science olarak bu kapsamda iki adım attık: Bunlardan ilki, Medikal Beslenme Ürünlerimizin ilk yerel üretimine Balıkesir’de sözleşmeli bir üreticimiz ile 2020 yılında başlamamız oldu. Türkiye’de medikal beslenme ürünlerini yerel olarak üretmeye öncülük etmekten gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bugün burada temelini atacağımız fabrikamız ise yerlileştirme hareketinin ikinci adımı olarak hem Nestlé Health Science hem de Türkiye için tarihi bir değer taşıyor. Program doğrultusunda açılan yeni fabrikamız ile medikal beslenme ürünleri üretiminde yeni bir dönemin başlatılmasına öncülük edecek, ilgili tüm teknoloji birikimini ülkemize transfer edeceğiz” dedi.  

Ağustos 2021’de faaliyete geçirilmesi hedeflenen fabrikada, şirketin 29 adet olmak üzere tüm oral medikal beslenme ürünleri üretilecek. Önümüzdeki üç yıl içerisinde toplam 250 milyon TL yatırım yapılması planlanan fabrika, yüksek seviye teknolojiye sahip güçlü alt yapısıyla aynı zamanda Nestlé Health Science’ın ürün geliştirme üssü olacak.

NHSc Temel Atma Töreni

Nestlé Health Science Türkiye

İsviçre merkezli, dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin Medikal Beslenme alanında faaliyet gösteren Nestlé Health Science İş Birimi’nin temelleri 2007 yılında Novartis Tıbbi Beslenme Biriminin satın alınması ile atıldı.  Temmuz 2007’den beri Türkiye Medikal Beslenme pazarında adı öne çıkan İş Birimi, faaliyet alanına Kasım 2018 itibariyle Tüketici Sağlığı ürünlerini de ekledi. Medikal Beslenme alanında güçlü markaları bünyesinde bulunduran İş Birimi’nin bu ürünleri, özel tıbbi beslenme gerektiren, beslenme bozukluğu, kanser, travma, genel cerrahi, yoğun bakım ve nöroloji gibi kritik alanlarda kullanılmakta olup, çocuklardaki pediyatrik alerjilerden, yaşlılardaki yetersiz beslenme sorunlarına kadar farklı sağlık problemlerine çözümler sunuyor. Yine, “Optifast” ve “Optifibre” markaları ile Tüketici Sağlığı alanına giren şirket, metabolik sağlık, sindirim sistemi sağlığı alanlarında, bilimsel bazlı besin çözümleri üretmekte ve tüketicilerin hizmetine sunmaktadır. Bununla birlikte, doğuştan gelen Metabolik Hastalıklara yönelik, hastaların yaşam süresini ve kalitesini etkileyen ürünleri bünyesinde bulunduran “Vitaflo” iş birimi de Nestlé Health Science İş Birimi altında faaliyet gösteriyor.

Nestlé Türkiye Hakkında:

İsviçre merkezli, dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, 1875 yılında süt bazlı bebek maması Farine Lactee ile Türkiye pazarına girdi. 1909 yılında Karaköy'de ilk satış ofisini açtı, 1927 yılında Feriköy'de ilk fabrikasını kurdu. Nestlé, 1933'de ilk fıstıklı çikolatası “DAMAK”, 1984'te ilk çözünür kahve “NESCAFE” ve 1986’da çocuklar için üretilen çikolatalı toz içecek “NESQUIK” gibi birçok kategoriye Türkiye'de öncülük etti. 1989'da ilk kahve kreması “COFFEE MATE” ve 2002'de ilk hazır kahve karışımı “NESCAFE 3’ü1 Arada” ürünleri ile yelpazesini geliştirdi. 2001 yılında Nestlé, Türkiye'de su pazarına “NESTLÉ PURE LIFE” ile girdi ve bunu 2006'da ERİKLİ Su ile birleştirdi. Nestlé, hem dünyada hem de Türkiye'de faaliyetlerini genişletmeye devam ederek, 2007'de Novartis Tıbbi Beslenme Birimi'ni ve 2012'de globalde Pzifer Nutrition'ı satın alarak SMA bebek mamasını çalışmalarına kattı ve operasyonlarına tıbbi beslenmeyi de ekledi.

Bugün Türkiye’de 10 farklı kategoride 800’ü aşkın ürünü ve 50’ye yakın markasıyla faaliyet gösteren Nestlé, Bursa'daki dört fabrikasında üretim ve ihracat faaliyetlerine devam ediyor.