Sort by
Sort by

Fiziksel Olarak Aktif Çocuklar İçin Protein Dengesinin Önemi

Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Dengeli beslenme ve yeterli fiziksel aktivite çocukların güçlü ve sağlıklı büyümesi için çok önemlidir. Fiziksel aktivite özellikle kemik ve kas dokularının oluşumuna ve gelişiminine destek verir. Proteinlerin çocukluk süreci boyunca kasların ve diğer vücut dokularının yapımında merkezi bir rol oynadığı bilinmektedir. Proteinler fiziksel aktivite sırasında yıpranan dokuların toparlanmasıve büyüme için önemli olan vücut protein dengesinin korunmasında rol oynar.. Pek çok araştırma projesinde proteinli içeceklerin yetişkinlerde protein metabolizmasını iyileştirmeye ve sporun faydalarını arttırmaya olan etkileri incelenmiştir. Ancak, çocuklara yönelik benzer çalışmalar çok azdır.

nimilon%20embedded.jpg

Aktif çocukların güçlü ve sağlıklı büyümek için iyi beslenmeleri gerekir.

Bu yüzden, İsviçre, Lozan'da bulunan Nestlé Araştırma Merkezi bilim insanları, şirketin Healthy Kids araştırma programının bir parçası olarak, proteinsiz içeceklere karşı proteinli içeceklerin çocukların spor sonrası tam vücut protein dengesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmak , çocuklara, ailelere ve spor koçlarına daha doğru beslenme tavsiyeleri verebilmek ve büyümekte olan çocukların özel ihtiyaçlarını karşılayan ürünler geliştirmek üzere Kanada McMaster Üniversitesi'nden Dr. Brian Timmons ile birlikte çalışmaktadır.

Protein tüketiminin yararlarının kanıtlanması

Klinik araştırmada on üç sağlıklı çocuk üç farklı spor dalındaizlenmiştir. Bu araştırma, düşük veya yüksek protein içeren ve hiç protein içermeyen süt bazlı içecekler verildiğinde bu çocukların spor sonrası vücut azot döngüsünün, protein sentezinin(üretiminin), protein yıkımı ve protein dengesinin değerlendirilmesini içermektedir. Laboratuvar araştırması spor sırasında ve başlangıçtaki akut 9 saatlik iyileşme sürecinde yapılmış olup, ev ortamında 15 saat daha takip edilerek devam etmiştir.; bu sürede çocukların beslenmeleriSıkı şekilde kontrol edilmiştir.

Araştırmacılar daha yüksek protein seviyeleri içeren süt bazlı içeceklerin (yarım yağlı süt), vücut protein dengesini 24 saate kadar koruduğunu ortaya çıkarmıştır; Spor sonrası çok önemli olan ve gece uykusu sırasında aç kalınan süre de dahildir.

Sağlıklı dengenin sürdürülmesi

nimilon2%20embedded.jpg

Süt bazlı içecekler protein dengesini sürdürmeye yardımcı olur

Bu araştırma, ilk kez, çocukların spor sonrası ve sonraki gün boyunca vücut protein dengesini korumak ve böylece olumlu bir büyüme ortamı oluşturmak için belli bir protein seviyesine ihtiyacı olduğunu ortaya koymuştur. Artık çocuklarda günün kritik saatlerinde pozitif protein dengesini korumak amacıyla protein dozajı/miktarı ve zamanlamasına bakmak için daha ileri düzey araştırmalar ile çalışma ilerletilebilir. Bu yüzden, Nestlé, devam eden Healthy Kids araştırma programının parçası olarak bu alanda ek araştırmalar yapmayı planlamaktadır.

Makale referansı:

Daniel R. Moore, Kimberly A. Volterman, Joyce Obeid, Elizabeth Offord ve Brian W. Timmons (2014).Journal of Applied Physiology.. Sağlıklı çocuklarda spor sonrası protein tüketimi tam vücut net protein dengesini arttırıyor.

Faydalı linkler

Nestlé Healthy Kids Küresel Programı

McMaster University