Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Minik Ressamlar Doğru Beslenmeyi Resimle Anlattılar

Basın Bültenleri'ne Geri Dön
May 21, 2015
Nestlé’nin Millî Eğitim Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirdiği ve ilkokul öğrencilerinin doğru beslenme alışkanlıkları kazanmalarına ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemelerine katkı sunan Beslenebilirim projesi, üçüncü yılını 13 ildeki 3. sınıf öğrencilerinin 1671 eserle katıldığı resim yarışmasıyla tamamladı.
minik ressam 

Çocukların daha küçük yaşlardan itibaren doğru beslenme ve sağlıklı yaşam seçimi yapmalarında bilgilendirilmelerini sağlamak için akademisyenlerin desteğiyle geliştirilen Beslenebilirim projesi, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Tunceli ve Şanlıurfaolmak üzere toplam 13 ilde 58 okulda uygulandı. Öğrenciler proje kapsamında, Hayat Bilgisi ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerinde Beslenebilirim programıyla yılda 32 saat sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konularında eğitim aldılar. Program kapsamında bugüne kadar Türkiye genelinde 33 bin öğrenciye ve velilerine ulaşıldı.

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin, 73 ülkede uyguladığı küresel “Healthy Kids - Sağlıklı Çocuklar” programı kapsamında Türkiye’de Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürüttüğü Beslenebilirim projesi, üçüncü yılını 13 ildeki öğrencilerin 1.671 eserle katıldığı resim yarışmasıyla tamamladı.

Projenin yürütüldüğü pilot okulların üçüncü sınıf öğrencilerinin “yeterli ve dengeli beslenme” konusunda edindikleri bilgi ve becerileri resim yoluyla ifade etmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen Beslenebilirim Resim Yarışması’na 16 Şubat – 30 Mart 2015 tarihleri arasında okullar resimlerini göndererek başvuruda bulundu.

2014-2015 eğitim-öğretim yılı Beslenebilirim Resim Yarışması’nın kazananları belli oldu

Proje kapsamındaki 58 okulda 3. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Beslenebilirim Resim Yarışmasında;

ŞANLIURFA Karaköprü İMKB İlkokulu’ndan Naz NACAK birinci,

ORDU Karşıyaka İlkokulu’ndan İkbal GÜRSOY ikinci,

MUĞLA Dumlupınar İlkokulu’ndan Ayşe Defne ÇULHA ise üçüncü oldu.

Yarışmadan en yüksek puanı alarak dereceye giren öğrencilere birer adet yaratıcı etkinlik seti hediye edilecek. Öğrencilerin okullarına ise birer adet masa tenisi seti hediye edilecek. Yarışmaya resim gönderen bütün öğrenciler de katılım belgesi ile ödüllendiriliyor.

Nestlé, 2012 eğitim–öğretim yılında başlattığı, bugüne kadar 33 bin öğrenciyle birlikte onların velilerine ve 840 öğretmene ulaşan Beslenebilirim projesini gelecek öğretim yılında Türkiye genelinde daha da yaygınlaştırmayı ve daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

Beslenebilirim projesi öğrencilerin bilinç düzeyini yüzde 21,4 artırdı

2013 – 2014 eğitim ve öğretim yılında hedef gruplara yönelik uygulamaların başında ve sonunda uygulanan ölçme-değerlendirme araçlarından elde edilen verilerle yapılan araştırma, yeterli ve dengeli beslenme konusunda öğrencilerin bilgi düzeyinde %21,4 puanlık artış sağlandığını ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, öğretmenlerin bilgi düzeyinde %17,5 puanlık artış gerçekleşti.

Article Type