Sort by
Sort by

NESTLÉ, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Dünyada Birinci Oldu

Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, kurumsal sürdürülebilirliğin en saygın değerlendirmelerini yapan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde (DJSI) "Sektör Lideri" oldu. "Çevresel ve Sosyal" kıstaslar baz alınarak yapılan değerlendirmede Nestlè, yüzde 88'lik bir skor elde ederek gıda endüstrisi kategorisinde birinci sıraya yerleşti. Nestlè aynı zamanda "Küresel 500 İklim Değişikliği Raporu 2013'de yayımlanan CDP (Karbon Saydamlık Projesi)'ne göre "Karbon Saydamlık Liderliği Endeksi" ile "Karbon Performans Liderliği Endeksi" sıralamalarında da en yüksek puanı elde eden gıda firması oldu.

Güçlü çevresel sürdürülebilirlik politikaları uygulayan dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, sürdürülebilirlik odaklı şirketlerin ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarını analiz eden ‘Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi sıralamasında birinciliği elde etti. Yapılan değerlendirmeler sonucu ilk kez yüzde 88'lik bir skor elde eden Nestlé, endüstri ortalamasını da ikiye katladı. Nestlé, su yönetimi uygulamaları, hammadde tedariği ve iklim değişikliği etkisinin azaltılması çalışmalarını de içeren, çevresel sürdürülebilirlik alanında yürüttüğü güçlü politikalar ve şeffaf raporlama ile Dow Johns indeksinin "Çevre" kıstasına göre yapılan değerlendirmede %97'lik skorla endüstri tarihinin en yüksek başarı değerine ulaştı.

Nestlé, sera gazı emisyonlarını yarıya düşürdü

2002 yılından bu yana enerji verimliliğini daha temiz yakıtlara geçiş yaparak artırmayı sürdüren ve yenilenebilir kaynaklara yatırımlar yapan Nestlé, ürettiği bir ton ürün başına sera gazı (GHG) emisyonlarını yarıya düşürmeyi başardı. Nestlè, Avrupa'da uzun mesafeli karayolu taşımacılığını demiryolu ve kısa deniz yolu taşımacılığına çevirdi, Meksika'daki fabrikalarında rüzgâr enerjisi kullanmaya başladı. Fransa'daki fabrikalarına ise ‘ağaç yongaları' kullanılarak çalıştırılan kazanlar yerleştirdi. Tüm bu girişimler Nestlè'nin iki yıl üst üste "Karbon Saydamlık Endeksi"  sıralamalarındaki konumunu güçlendirdi.

Nestlè aynı zamanda bu yılın başında yaptığı açıklamada; 2015 yılında ton başına sera gazı emisyonlarını üçte birden daha yüksek bir oranda düşüreceğini beyan etti.

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi Nedir?

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, kurumsal yönetişim, iklim stratejisi, tedarik zinciri standartları ve işçi politikaları dahil olmak üzere şirketlerin ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarının analizlerine dayanmaktadır.

Karbon Saydamlık Projesi (CDP) Nedir?

Karbon Saydamlık Projesi (CDP) endeksleri FTSE Küresel Kaynak Endeksi'nde yer alan ilk 500 şirketin karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik çabaları ile açıkladıkları bilgilerin şeffaflığı gibi performanslarını ölçmektedir.