Sort by
Sort by

Nestlé Health Science Türkiye’de iki önemli atama

Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Nestlé’nin medikal beslenme ve tüketici sağlığı alanlarında faaliyet gösteren iş birimi Nestlé Health Science Türkiye Genel Müdürü Hanzade Yaz, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Genel Müdürlüğü görevine; Medikal Beslenme Bölüm Lideri Sedat Öztürk ise Nestlé Health Science Türkiye Genel Müdürlüğü görevlerine atandı.

İsviçre merkezli, dünyanın lider gıda şirketi Nestlé’nin medikal beslenme ve tüketici sağlığı alanlarında faaliyet gösteren iş birimi Nestlé Health Science Türkiye’de üst düzey atamalar gerçekleşti.

Nestlé Health Science Türkiye Genel Müdürü Hanzade Yaz, Nestlé Health Science’ın Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Genel Müdürlüğü görevine atandı. Hanzade Yaz’ın görev değişikliğinin ardından Nestlé Science Türkiye Genel Müdürlüğü’ne ise halen Medikal Beslenme Bölüm Lideri olarak görev yapan Sedat Öztürk atandı.

Güçlü sektör deneyiminin ardından global görev

Galatasaray Lisesi’ndan mezun olan Hanzade Yaz, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi’ndeki lisans eğitimi sonrasında, Yeditepe Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamladı. Kariyerine 1997 yılında ilaç sektöründe satış temsilcisi olarak başlayan Yaz, sektörün önde gelen firmalarında ürün müdürlüğü, grup ürün müdürlüğü ve satış müdürlüğü gibi çeşitli roller üstlendi ve 2005 yılında çalıştığı son şirkette Hematoloji/Onkoloji iş birimini kurdu ve yönetti. 2007 yılında Nestlé çatısı altında, Medikal Beslenme iş biriminin Türkiye’deki kuruluşunu gerçekleştirmek ve iş birimine liderlik etmek üzere Ülke Müdürü olarak göreve başladı. Yaz, 16 yıldır başarıyla büyüyen ve 2011 yılında Nestlé Health Science adını alan iş birimindeki Genel Müdürlük görevinde Türkiye’yi küresel Nestlé Health Science ülkeleri arasında kilit bir pazar haline getirirken Türkiye’nin ilk enteral ürünler fabrikasının kurulmasına ve ilk yerli enteral ürünlerin üretimine öncülük etti.

nhsc orta dogu ve afrika bolgesi genel muduru hanzade yaz

 

Türkiye liderliğine 30 yıllık deneyim

Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’ndeki lisans eğitimini 1991 yılında tamamlayan Sedat Öztürk, satış temsilcisi olarak başladığı ilaç endüstrisinde, ürün satış ve pazarlamasında uzmanlaştı. Nestlé Türkiye’ye katılımı öncesinde 1994-2007 yılları arasında dünyanın önde gelen global ilaç firmalarında satış ve pazarlama alanında lider pozisyonlarda görev aldı. Sedat Öztürk, 30 yıla yaklaşan kariyeri boyunca sergilediği performansla pek çok kez kurum içi global ödülün sahibi oldu.

Nestlé Türkiye Medikal Beslenme Bölümü’ne 2007 yılında Ulusal Satış Müdürü olarak katılan Sedat Öztürk, 2018 yılında Satış Grup Müdürlüğü, 2020 yılında ise medikal beslenme iş birimininin liderliğini yapmak üzere Medikal Beslenme Bölüm Müdürlüğü’ne atanmıştı. Nestlé Health Science Türkiye’nin, globalde de Enteral Beslenme alanında öne çıkan pazarlardan biri haline gelmesinde önemli bir rol oynayan Öztürk, başarılı yönetimiyle şirkete her yıl istikrarlı iş sonuçları sağladı. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk enteral ürünlerinin ülkemizde üretilmesi ve yine Türkiye’nin ilk enteral ürünleri fabrikasının kurulmasına da iş sonuçları ile anlamlı katkılarda bulundu. Medikal beslenme alanında şirket stratejilerin oluşturulmasına ve bunların pazarda uygulanmasına liderlik eden Sedat Öztürk, Nestlé Health Science Türkiye’nin bugüne kadar olan başarılarında kilit rol oynadı.

nestle health science Turkiye genel muduru sedat ozturk

 

Hanzade Yaz ve Sedat Öztürk, 1 Kasım 2023 itibarıyla yeni görevlerine başladı.

 

Nestlé Health Science Türkiye Hakkında   

İsviçre merkezli, dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin Medikal Beslenme alanında faaliyet gösteren Nestlé Health Science İş Birimi’nin ülkemizdeki temelleri 2007 yılında Novartis Tıbbi Beslenme Biriminin satın alınması ile atıldı.  Temmuz 2007’den beri Türkiye Medikal Beslenme pazarında adı öne çıkan İş Birimi, faaliyet alanına Kasım 2018 itibariyle Tüketici Sağlığı ürünlerini de ekledi.

Nestlé Health Science’ın medikal beslenme alanındaki ürünleri özel tıbbi beslenme gerektiren; beslenme bozukluğu, gelişim geriliği, kanser, travma, yoğun bakım süreçleri gibi kritik durumlarda kullanılıyor. Aynı zamanda çocuklardaki pediyatrik alerjilerden, yaşlılardaki yutkunma bozukluğu problemlerine kadar farklı sağlık sorunlarına da çözümler sunuyor. OptiFibre®, Pure Encapsulations® ve Vital Proteins® markaları ile de tüketici sağlığı konusunda ve takviye edici gıda alanlarında bilimsel bazlı beslenme çözümleri üreten Nestlé Health Science, bu ürünlerini Türkiye’de tüketicilerle buluşturuyor. Doğuştan gelen metabolik hastalıklara yönelik, hastaların yaşam süresini ve kalitesini etkileyen ürünleri bünyesinde bulunduran Vitaflo® da Nestlé Health Science iş biriminin altında çalışmalarını sürdürüyor. 

Nestlé’nin beslenme alanındaki 150 yılı aşkın sürelik birikimini bilimsel deneyimiyle birleştirerek sağlıkta beslenme alanında hizmet veren Nestlé Health Science, 2021 yılı itibarı ile Türkiye’nin ilk yerli enteral beslenme ürünlerini üretmekle kalmayıp, yine yerli ve milli üretim yapmak üzere Bursa Karacabey’de Türkiye’nin ilk enteral beslenme ürünleri fabrikasını 2022 yılında açarak önemli bir yatırıma ve ilke imza atmış oldu.