Sort by
Sort by

Nestlé, Kahvenin Geleceği için Onarıcı Tarıma 1 Milyar İsviçre Frangı Yatırım Yapacak

nestle_bulten_kahveagac1
Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Dünyanın lider gıda şirketi Nestlé, 2050’ye kadar “Net Sıfır” emisyona ulaşma taahhüdü doğrultusunda, sürdürülebilirlik yolundaki çalışmalarına hız veriyor. Sürdürülebilirliği başlangıç noktası kabul ederek, “koru-onar-yerine koy” vizyonuyla “Generation Regeneration” yolculuğuna başlayan Nestlé, onarıcı tarım çalışmalarını da ön plana koydu. Bu çerçevede, 10 yıl önce başlattığı Nescafé Plan’ın kapsamını genişleten Nestlé, kahve üretiminde onarıcı tarım çalışmalarını desteklemek için 2030 yılına kadar 1 milyar İsviçre Frangı’nın üzerinde yatırım yapacak.

Dünyanın 186 ülkesinde faaliyet gösteren Nestlé, 2050’ye kadar “Net Sıfır” emisyona ulaşma taahhüdü doğrultusunda geçen yıl hayata geçirdiği ve onarıcı tarım uygulamalarına odaklanan “Generation Regeneration” yolculuğuna devam ediyor. Kahve ve Çikolatalarında kullandığı hammaddelerin sürdürülebilir tarım uygulamalarından elde edilmesini hedefleyen Nestlé, Nescafé liderliğinde 2010 yılında hayata geçirdiği Nescafé Planı’nı 2030 yılına uzanan bir stratejik bir çalışmayla genişletti.

nestle_bulten_kahveagac2

 

Onarıcı Tarımda Çiftçilerle El Ele

Nestlé,  Nescafé 2030 Planı için 1 milyar İsviçre Frangı’nın üzerinde yatırım yapacak. Şirket, karbon emisyonunu azaltmak, kahve sektörünün gelecek nesiller için büyümesini sağlamak ve çiftçileri ihtiyaç duydukları becerilerle donatmak için, onarıcı kahve tarımına geçişte çiftçilerle el ele verecek.

 

Hedef: 2030’a Kadar Kahvede Yüzde 50 Onarıcı Tarım

Nescafé 2030 Planı ile kahve çiftçiliği üzerinde global ölçekte gerçek bir etki yaratmayı amaçlayan Nestlé, yeni uygulamalarıyla tarım arazilerinin korunmasına, biyoçeşitliliğin geliştirilmesine ve ormansızlaştırmanın önlenmesine katkıda bulunacak. Sürdürülebilir kahve çiftçiliği uygulamalarına geçişte çiftçilere eğitim olanağı, teknik yardım ve yüksek verimli kahve fideleri sağlayacak. Temin ettiği kave çekirdeklerinin 2030’a kadar yüzde 50’sini onarıcı tarım uygulamalarından sağlama hedefini benimseyen Şirket, yenileyici tarım uygulamalarını değerlendirmek üzere de çiftçilerle birlikte çalışacak. Bu kapsamda kahvesinin yüzde 90’ını temin ettiği yedi kilit menşe ülke olan Brezilya, Vietnam, Meksika, Kolombiya, Fildişi Sahili, Endonezya ve Honduras’a odaklanacak. Nescafé, karbondioksitin atmosferden uzaklaştırılmasını sağlamak için kahve çiftliklerinin içerisine ve çevresine 2026 yılına kadar 20 milyon ağaç dikecek.

nestle_bulten_kahveagac3

 

Net Sıfır Yol Haritamızın Kilit Noktası Onarıcı Tarım

Onarıcı tarımın, Nestlé’nin Net Sıfır yol haritasında kilit bir alan olduğunu ifade eden Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu, yeni planla ilgili şunları söyledi: “Geçen yıl, sürdürülebilirliğin ötesine geçmek amacıyla ‘Generation Regeneration’ başlığı altında küresel bir yolculuk başlattık. Nescafé 2030 Planı, bu yolculuğun önemli bir parçası. Planın merkezinde yer alan onarıcı tarım, karbonu toprakta yakalayarak atmosferden karbondioksit çekilmesine ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunuyor. Gezegeni iyileştirme ve onarma amacımızı destekleyen bu plan ile kahve üretiminde onarıcı tarımı canlandıracak, toprak sağlığını ve verimliliğini artıracağız. Böylece hem çevreye olan etkimizi azaltacak hem de çiftçilerin refahına katkıda bulunacağız.”

nestle_bulten_zeynepsungu

 

Nestlé Türkiye Nescafé İş Birimi Genel Müdürü Hüseyin Necdet Kalkan ise şunları ekledi: “Milyonlarca insanın hayatına dokunan dünyanın lider kahve markası Nescafé olarak, küresel kahve çiftçiliği üzerinde gerçek bir etki yaratmayı hedefliyoruz. Kahvenin çevre ve doğa üzerinde pozitif bir etki yaratmasını istediğimiz kadar, geçimini kahveden sağlayan çiftçilerin de sosyal ve ekonomik anlamda gelişmesini ve kalkınmasını istiyoruz. Bu amaçla global olarak sürdürülebilir adımlar atarak 10 yıllık sürecini geride bıraktığımız projenin kapsamını genişleterek, küresel çapta Nescafé 2030 Planı’nı oluşturduk. Onarıcı tarım uygulamalarına geçmelerine yardımcı olmak için çiftçilerle birlikte çalışıyor, onlara eğitim, teknik yardım ve yüksek verimli kahve fidanları ile iyileştirici çözümler sunmaya devam ediyoruz. Bu şekilde değer zincirimizi yeniden tasarlayarak Net Sıfır hedefine doğru toprağı karbondan arındırıyor ve iklim değişikliğiyle mücadele için operasyonlarımızı optimize ediyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın kahve tarımıyla birlikte çevre ve tüm dünyanın iyi yönde değişimine yardımcı olacağına inanıyoruz.”

nestle_bulten_huseyin_necdet_kalkan

Nestlé Türkiye Hakkında:

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, 1875 yılında süt bazlı bebek maması Farine Lactee ile Türkiye pazarına girdi. 1909 yılında Karaköy'de ilk satış ofisini açtı, 1927 yılında Feriköy'de ilk fabrikasını kurdu. Nestlé, 1933’te ilk fıstıklı çikolatası “DAMAK”, 1984'te ilk çözünür kahve “NESCAFE” ve 1986’da çocuklar için üretilen çikolatalı toz içecek “NESQUIK” gibi birçok kategoriye Türkiye'de öncülük etti. 1989'da ilk kahve kreması “COFFEE MATE” ve 2002'de ilk hazır kahve karışımı “NESCAFE 3’ü1 Arada” ürünleri ile yelpazesini geliştirdi. 2001 yılında Nestlé, Türkiye'de su pazarına “NESTLÉ PURE LIFE” ile girdi ve bunu 2006'da ERİKLİ Su ile birleştirdi. Nestlé, hem dünyada hem de Türkiye'de faaliyetlerini genişletmeye devam ederek, 2007'de Novartis Tıbbi Beslenme Birimi'ni ve 2012'de globalde Pzifer Nutrition'ı satın alarak SMA bebek mamasını çalışmalarına kattı ve operasyonlarına tıbbi beslenmeyi de ekledi. 2020 yılında, Nestlé Health Science iş birimi ile Türkiye’nin ilk ve dedike Medikal Beslenme Fabrikası’nın temellerini attı.

Bugün Türkiye’de 11 farklı kategoride 800’ü aşkın ürünü ve 50’ye yakın markasıyla faaliyet gösteren Nestlé, Bursa'daki dört fabrikasında üretim ve ihracat faaliyetlerine devam ediyor.

 

Bilgi için: Artı İletişim Yönetimi / 0212 347 03 30 / [email protected]