Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Brezilya'nın kahve tedarik zincirindeki çalışma koşulları

Nestlé, Brezilya'nın kahve çiftliklerinden bazılarındaki zorla ve olumsuz koşullarda çalıştırma iddialarını araştırmak için ne yapıyor?

Temmuz 2015'te, Brezilya Çalışma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen rutin bir denetimde, tedarikçilerimize satış yapan iki çiftlikte yasa dışı çalışma uygulamaları tespit edildi. Nestlé olarak yürütttüğümüz denetimlerde herhangi bir ihlale yönelik kanıt bulunmamış olmasına rağmen, iddialarla ilgili bilgi alır almaz, önlem amacıyla bu iki çiftliği, incelemeler sonuçlanıncaya kadar tedarik programımızdan çıkardık.

Nestlé, ürünlerinin devlet tarafından zorla veya olumsuz koşullarda çalıştırma uygulamalarını tespit etmiş olduğu çiftliklerde üretilmiş kahveleri içermediğini nasıl garanti ediyor?

Nestlé'nin köleliğe karşı sıfır toleransı vardır. Bu yasadışıdır ve tüm değerlerimize aykırıdır. Tüm tedarik ortaklarımızın yalnızca resmi düzenlemelere değil, aynı zamanda müzakere edilemeyecek Tedarikçi Kuralları ve Nestlé İş İlkelerine de uyması gerekir. Tedarikçilerimiz bunlar üzerinden yürüttükleri tüm iş faaliyetlerinde tüm insan haklarına saygı göstermek zorundadır. Tedarikçilerimizi, Tedarikçi Kuralları veya Nestlé İş İlkelerini ihlal edebilecek her türlü şüpheli durumu ilgili Nestlé irtibat görevlisine bildirmeleri veya bu ihlalleri websitemizden bize bildirmeleri konusunda teşvik ediyoruz.

Nestlé'ye ürün tedarik eden kahve çiftliklerinde yasaların çiğnenmesi veya insan hakları ihlallerinin meydana gelmesi durumunda Nestlé ne yapacak?

İç kodlarımız ihlal edildiğinde veya tedarikçilerimiz herhangi bir ihlale hızlıca müdehale etmediklerinde, bu tedarikçilerimizi tedarik zincirimizden çıkarmak ve onlarla olan sözleşmelerimizi feshetmek de dahil olmak üzere çeşitli önlemler alırız. Ayrıca tedarikçilerimiz düzenli olarak devletin kara listesini inceler ve burada yer alan üreticileri kendi tedarik zincirlerinden çıkarırlar.