Sort results by
Sort results by

Nestlé ‘Tigers / kaplanlar’ filmini duydu mu?

Nestlé’den 'Tigers/Kaplanlar' filmini izleyen var mı?

Evet.

Bu film, sizin Pakistan’daki bebek maması ile ilgili pazarlama faaliyetlerinizi mi esas alıyor?

1990lı yıllarda geçen olayları içeren film, faaliyetlerimiz ile ilgili gerçekleri ciddi şekilde çarpıtmaktadır.

1999 yılında yayınlanan “Milking the Profits” isimli raporda yer alan tartışmalı iddiaları esas alıyorlar. Bu rapordaki iddialar ve filmde anlatılan olaylar, dünyanın her yerinde taahhüt etmiş olduğumuz besleyici tamamlayıcı gıdaların sorumlu pazarlanması konusundaki politikalarımız ve uygulamalarımızla hiçbir şekilde örtüşmemektedir.

O dönemde biz, 2002 yılında kanun ülkenin hükümeti tarafından kabul edilmeden çok önce, Nestlé politikası gereği Paskistan'da Dünya Sağlık Örgütü DSÖ (WHO) Yönetmeliği’ni gönüllü olarak uygulamaya başlamıştık. Ocak – Aralık 1999 dönemini kapsayacak şekilde Pakistan’daki faaliyetlerimizin bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenmesi sonunda DSÖ Yönetmeliği’nin faaliyetlerimizin ve kültürümüzün her bir seviyesine işlenmiş olduğu tespit edildi.

Besleyici Tamamlayıcı Gıdaların sorumlu pazarlanması söz konusu olduğunda, en sağlıklı sistemleri uygulamakta olduğumuz bağımsız bir şekilde tespit edilmiştir. Anne sütünün bebekler için en iyi besin kaynağı olduğuna içtenlikle inanıyor ve dünya genelinde anne sütünün yaygınlaştırılmasına aktif olarak destek veriyoruz.

Peki, başroldeki karakter için eski bir Nestlé çalışanı mı esas alınmış?

Bu filmi izleyen insanların başroldeki karakter için 1990lı yıllarda Pakistan’da Nestlé için çalışmış eski bir çalışanın esas alındığını iddia ettiklerinin farkındayız. Söz konusu çalışan, 1997 yılında kendi isteği ile şirketten ayrılmıştır. Çalıştığı süre boyunca kendisi tarafından, Pakistan’daki bebek maması formüllerimizin pazarlanması ile ilgili uygulamalarımız hakkında herhangi bir sorun tarafımıza bildirilmemiştir. Ancak aldığı son ödeme ile ilgili uzun süren anlaşmazlık sonrasında bu iddialarda bulunmaya başlamıştır. İnsanları, bebek maması ürünlerinin pazarlanmasına dair uygulamalarımız hakkındaki endişelerini bize bildirmeleri konusunda teşvik ediyoruz. Buna çalışanlarımız, dışarıdaki kurumlar ve kamuoyu da dahildir. Sorunları derinlemesine inceliyor ve uygunsuz durumlara anında müdahale ediyoruz.

O dönemde bu iddiaları araştırdınız mı?

Evet, bu iddiaların tamamını derinlemesine araştırdık ve gerçeklerin ciddi şekilde çarptırılmasından başka bir şey olmadıklarını gösterecek somut kanıtlar topladık.

Filmin prodüktörlerine karşı hukuki bir işlem başlatacak mısınız?

Hayır. Bunun yerine, ilgilenen bütün paydaşlar ile Besleyici Tamamlayıcı gıdaların sorumlu pazarlamasına ilişkin politikamız ve uygulamalarımız hakkındaki gerçekleri açık bir şekilde tartışmaya devam edeceğiz. Besleyici Tamamlayıcı Gıdaların pazarlanmasına ait faaliyetler hakkında şeffaf raporlar sunmak konusunda taahüttümüz var ve bu bilgileri de web sitemiz üzerinden kamuya açık duyuruyoruz.