Sort results by
Sort results by

Artan Gıda Geleceğimizdir

İklim değişikliği ve gıda atığı ile mücadelede, bütüncül atık yönetimi kapsamındaki iş birliğimize göz atın.
Atık Azaltımı

İklim Değişikliği ve Gıda İsrafına Karşı:

“Artan Gıda Geleceğimizdir”

Gezegenimizi korumak ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak amacıyla sosyal teknoloji girişimi ‘Fazla Gıda’ ile bütüncül atık yönetimi kapsamında yaptığımız iş birliği meyvelerini vermeye devam ediyor. ‘Artan Gıda Geleceğimizdir’ sloganıyla hayata geçirdiğimiz çalışmalarımız; güvenli gıda bağışı, geri dönüşüm, yeniden satış gibi operasyonlarla artan gıdanın değerlendirilerek israf edilmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Çalışmalarımızın 2020 sonuçlarında;

Toplam 1 milyon 81 bin 699 adet ürün bağışı ile 16 bin 944 haneye ulaştık. Buna ek olarak, 848 ton hayvan yemi, bin 190 ton geri kazanım ve 1 ton yeniden satış çalışmalarıyla toplamda 2 bin 100 ton gıdayı değerlendirdik ve bin 140 ton karbon emisyonu engelledik.

2021’nın ilk 5 ayında ise;

Toplam 1 milyon 8 bin 252 adet ürünün bağışı ile 8 bin 611 haneye ulaştık. Buna ek olarak, 177 ton hayvan yemi, 327 ton geri kazanım, 2 buçuk ton yeniden satış ile toplamda 537 ton gıdayı değerlendirdik ve 310 ton karbon emisyonu engelledik.

Artan Ürünleri Hayvan Yemine ve Biyogaza Dönüştürüyoruz

2050 yılına kadar karbon salımını sıfıra indirme konusunda verdiğimiz global taahhüt doğrultusunda hayata geçirdiğimiz çalışmada, artan ürünleri iki farklı yöntemle geri dönüştürüyoruz. Bu ürünlerin yüzde 45’i Fazla Gıda’nın iş ortağı olan tesislerde yakılarak elektrik enerjisi, gübre ve kömür haline getiriliyor; biyogaz elde ediliyor. İkinci yöntemde ise ürünlerin yüzde 55’i Fazla Gıda’nın iş ortağı tesislerinde işlenerek hayvan yemine dönüştürülüyor. Üretilen hayvan yemleri, büyükbaş ve kümes hayvanlarının beslenmesinde kullanılıyor.

25 binin üzerinde haneye ulaştık

Geçtiğimiz seneden beri sürdürdüğümüz iş birliği kapsamında, bir yandan çevreye dokunurken diğer yandan toplumsal ve sosyal fayda sağlamaya devam ediyoruz. Ürün bağışı prosedürlerimizde yaptığımız güncellemeler kapsamında, 7-30 gün arası kullanma tarihi kalan ürünleri, önceden onaylanan gıda bankaları, sosyal market ve aş evlerine ulaştırılıyoruz. Ocak 2020’de başlayan gıda bağışı süreci ile şimdiye kadar toplamda 2 milyonun üzerinde güvenli ürün bağışı yaptık ve 25 bin 555 haneye ulaştık.

 

Gıdanı Koru

https://gidanikoru.com/