Artan Gıda Geleceğimizdir

İklim değişikliği ve gıda atığı ile mücadelede, bütüncül atık yönetimi kapsamındaki iş birliğimize göz atın.
Atık Azaltımı

İklim Değişikliği ve Gıda İsrafına Karşı:

“Artan Gıda Geleceğimizdir”

Yaşam kalitesini artırmak ve daha sağlıklı bir geleceğe katkıda bulunmak amacımız doğrultusunda önemli bir adım attık. Gezegenimizi korumak ve gelecek nesiller için daha temiz bir çevre bırakmak amacımız ile sosyal teknoloji girişimi Fazla Gıda ile bütüncül atık yönetimi kapsamında iş birliği yaptık. “Artan Gıda Geleceğimizdir” sloganıyla yürüttüğümüz güçlü birliği sayesinde bugüne kadar 1.554 ton gıda israfı ve 735 ton karbon salımını engelleyerek, 900 bini aşkın artan ürünü israf olmadan ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

Artan Ürünleri Hayvan Yemine ve Biyogaza Dönüştürüyoruz

2050 yılına kadar karbon salımını sıfıra indirme konusunda verdiğimiz global taahhüt doğrultusunda hayata geçirdiğimiz çalışmada, artan ürünleri iki farklı yöntemle geri dönüştürüyoruz. Bu ürünlerin yüzde 45’i Fazla Gıda’nın iş ortağı olan tesislerde gübre, yakılarak elektrik enerjisi ve kömür haline getiriliyor; biyogaz elde ediliyor. İkinci yöntemde ise ürünlerin yüzde 55’i Fazla Gıda’nın iş ortağı tesislerinde işlenerek hayvan yemine dönüştürülüyor. Üretilen hayvan yemleri, büyükbaş ve kümes hayvanlarının beslenmesinde kullanılıyor. “Artan Gıda Geleceğimizdir” sloganıyla Fazla Gıda ile yürüttüğümüz bütüncül atık yönetimi sayesinde şu ana kadar, 735 ton karbon salımını engellendik. Böylece 1.554 ton gıdanın israf olmasını engelledik.

900 Bini Aşkın Ürün Bağışlandı

Geçtiğimiz seneden beri sürdürdüğümüz iş birliği kapsamında, bir yandan çevreye dokunurken diğer yandan toplumsal ve sosyal fayda sağlamaya devam ediyoruz. Ürün bağışı prosedürlerimizde yaptığımız güncellemeler kapsamında, 7-30 gün arası kullanma tarihi kalan ürünleri, önceden onaylanan gıda bankaları, sosyal market ve aş evlerine ulaştırılıyoruz. Ocak 2020’de başlayan gıda bağışı süreci ile beş ayda 900 binin üzerinde artan gıda ürünün 1.000’in üzerinde ihtiyaç sahibi aileye ulaştırılmasını sağladık.

Nestlé Cares Kulübü ile Çalışanların Paylaşımlarını Bağışa Dönüştürdük

Bütüncül atık yönetimi çalışmalarımıza, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Nestlé Cares Kulübü çatısı altında şirket çalışanlarını da dahil ettik. 1 Haziran’da çalışanlarımıza, Fazla Gıda’nın eğitmenleri tarafından evde atık yönetimi konusunda kapsamlı bir eğitim verildi. Proje dahilinde, evdeki örnek atık yönetimi uygulamalarını 5 Haziran’a kadar sosyal medya hesaplarından paylaşan çalışanlarımız, Fazla Gıda’nın iş ortağı Gıda Kurtarma Derneği’ne bağış yapılmasını sağladı. Paylaşım yapan her bir çalışanımız için 3 adet gıda kolisinin bağışlandığı kampanyamız, çalışanların geniş katılımıyla gerçekleşti.

Çevresel sürdürülebilirlik kapsamındaki amacımız doğrultusunda, Fazla Gıda ile devam ettirdiğimiz uzun soluklu iş birliğimiz T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık proje web sitesinde, “İyi Uygulamalar” arasında yerini aldı.

Gıdanı Koru

https://gidanikoru.com/