Sort by
Sort by

İşe girmenize yardımcı olacak yedi beden dili önerisi

Başvuru sürecinin mülakat aşamasına geldiniz fakat en pozitif ve kullanılabilir yanınızı görmeye hazır mısınız? Beden dili karşı tarafın bizi algılamasında büyük rol oynamaktadır – kambur durmak veya kolları çapraz bağlamak kesinlikle kaçınmanız gereken hareketlerdir fakat bunlar kadar belirgin olmayan başka ne gibi işaretler olabilir? Bu küçük değişiklikleri uygulayarak başvuru yaptığınız işe girme şansınızı kesinlikle yükseltebilirsiniz.

1. Elleriniz ne diyor?

Saç veya kravatınızla oynamak veya çanta veya bardağı gerektiğinden uzun süre tutmak sizi gergin ve endişeli gösterecektir. Dürüstlüğünüzü ve çabuk kavradığınızı göstermek için avuçlarınızı açık ve yukarı yönde tutun ve sıkı tokalaşmanın samimiyet kurmanın en hızlı yolu olduğunu unutmayın.

2. Ciddi olduğunuzu gösterin

Doğrudan göz teması kurmak korkutucu olabilecektir fakat buradaki püf noktası rahat bir şekilde bunu deneyerek dinlemektir. Mülakatı yöneten kişinin söylediklerine %100 odaklanarak hem ilgi hem de atiklik göstererek gözleriniz doğal olarak karşı tarafından gözlerine odaklanacaktır.

3. Dinlerken öne doğru eğilin

Çok az da olsa hafifçe öne doğru eğilmek ilgili olduğunuzu ve konuya odaklandığınızı gösterir.

4. Ağırdan alın

Soruları yanıtlamadan önce düşünün ve cevap verirken acele etmemeye çalışın. Duraksamanız gerekiyorsa çekinmeyin. Duraklayın, düşünün ve yanıtınızı verin – konuyu dağıtmak yerine kontrolü elde tutmak önemlidir.

5. Olumlu bir rol modeli seçin

Sizce medyadaki hangi kişilerin beden dilleri özellikle iyidir? Bu kişilerin röportajlarını izleyerek öğrenebileceğiniz bir nokta olup olmadığına bakın. Hoş bir gülümseme her zaman kazandırır!

6. Girmek istediğiniz işe uygun giyinin

Mülakattan önce şirketin kıyafet yönetmeliğini öğrenerek buna uygun giyinin. Giyimde aşırıya kaçmak işe girme şansınızı kötü etkilemeyecektir fakat kötü giyinmeniz kesinlikle kötü etkileyecektir.

7. Alıştırma yapın

Bir ayna önünde durarak kendinizi tanıtarak ve ‘Şirketimize uyum sağlayacağınızı düşünüyor musunuz?’ gibi basit mülakat sorularına yanıt vererek alıştırma yapın. Pozitif beden dili sinyallerini ne zaman artırmanız ve azaltmanız gerektiğini hemen anlayacaksınız.

Ve hatırlamak sizin için çok zorlayıcı değilse başka faydalı bir ipucu ise mülakatı yöneten tarafın yaptığı pozitif bedel dili sinyallerini fark ettirmeden taklit edebilirsiniz. Gülümsüyorlar ve rahatlarsa siz de gülümseye ve rahat olmaya çalışın. Beden dilinizin iyi olması istediğiniz işe girmenizi tek başına her zaman sağlamayacağı gibi özgüvene sahip ve profesyonel bir imaj çizmenize kesinlikle yardımcı olacaktır.