Sort by
Sort by

Nestlé Kurumsal İnternet Sitesinin Karbon Ayak İzi

İklim değişikliği, toplumumuzun en büyük sorunlarından ve işimizin geleceğine yönelik en büyük risklerden biri. Nestlé’de, işimizin ve tedarik zincirimizin karbon nötr olmasını sağlamaya kararlıyız.

Nestlé dijital ekosistemimizin verimliliğini artırmayla neden ilgileniyor?

Nestlé internet sitelerine ev sahipliği yapıyor ve kullanıcıların resimlere, videolara ve metinlere erişim sağlayabilmesi için güç tüketen sunucular kullanıyor. Ayrıca, materyalleri görüntülemek ve indirmek için de güç tüketiliyor.

Gündelik hayatta internet erişimi için çeşitli araçlar kullanmak çok sıradan bir faaliyet. Öyle ki, pek çok kişi bunun sera gazı salınımına yol açtığının farkında bile değil. 70'ten fazla kurumsal internet sitesinin işletmecisi olan Nestlé, dijital varlıklarının enerji verimliliğini artırarak karbon emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunabilir.

Nestlé kurumsal internet sitelerimizde ne gibi iyileştirmeler yapıyoruz?

2021 yılından bu yana Nestlé'nin kurumsal internet sitelerinde yapılan iyileştirmelerde karbon ayak izlerini dikkate alan ilkelerin kullanılmasını sağlamak için çalışıyoruz.

Geliştirilmiş performans

İnternet sitelerimizin performansını artırmak için etkili önbelleğe alma stratejileri uyguluyor ve sayfa hızımızı artırıyoruz. Bu, resimlerimizin ve PDF'lerimizin boyutunu küçültmek, dolayısıyla sayfa yükleme süresini ve gereken enerji kullanımını azaltmak anlamına geliyor. Aynı zamanda, sitelerimizde kullanılan görüntü ve videoların sayfadaki mesajlarla uyumlu olmasını ve bir amaca hizmet etmesini sağlamalıyız. Kullanıcılara daha hızlı ve daha sorunsuz bir tarama deneyimi sunmak ve bu sırada enerji kullanımını optimize etmek istiyoruz.

Yapı ve kullanıcı deneyimi

Daha sezgisel ve verimli bir kullanıcı deneyimi yaratmak için Nestlé kurumsal internet sitelerimizin farklı bölümlerini düzenli olarak yeniliyoruz. Gezinmeyi basitleştiriyor, daha iyi çapraz bağlantılar oluşturuyor, dahili arama işlevimizi ve filtreleri geliştiriyoruz. Tüm bu eylemler, izleyicilerimizin aradıkları bilgileri hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı oluyor, bu sayede sitede harcanan zaman ve nihayetinde enerji kullanımı azalıyor.

İçeriği optimize etme

İçeriğimizi iyileştirmenin başka yollarını belirlemek için internet sitesi verilerimizi düzenli olarak gözden geçiriyoruz. Örneğin, kullanıcılarımızın aradığı ilgili anahtar kelimeleri eklediğimizde içerik arama motorunda daha kolay bulunabiliyor. İzleyicilerimiz arama yapmak için daha az zaman harcadığında, daha az enerjiye ihtiyaçları olacak.

Karanlık mod

Karanlık mod, kullanıcılara açık ve koyu temalar arasında seçim yapma esnekliği sağlıyor. “Karanlık” modun kullanılması, kullanıcıların OLED veya AMOLED ekranlı cihazlarda güç tüketimini azaltmasına olanak tanıyor. Karanlık mod da daha erişilebilir ve birçok kullanıcıya gelişmiş bir tarama deneyimi sunuyor.

Ölçüm

Tüm Nestlé dijital ekosistemindeki karbon ayak izimizi doğru bir şekilde tahmin etmek için bir ölçüm modeli üzerinde çalışıyoruz. Yer sağlama, tasarım ve geliştirme ortaklarının çeşitli yönlerini kapsayan dayanıklı bir yaklaşım geliştiriyoruz. Etkimizin ve yukarıda özetlenen çeşitli eylemlerin bunu ele almamıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında kapsamlı bir anlayış oluşturmak istiyoruz.

Kullanıcılarımız internet sitelerimizin kullanımını etkiler mi?

Dijital karbon ayak izimizi azaltmak için yaptığımız değişiklikler SEO, erişilebilirlik ve kullanıcı deneyimini daha akıcı hale getirme üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak. Bu nedenle genel olarak kullanıcı deneyimini ve enerji kullanımını iyileştirmeli.