Sort by
Sort by

İşteki ilk gün önerileri

İşteki ilk gününüzde olağanüstü bir izlenim bırakmak istersiniz. Veya en azından az konuda hata yapmak istersiniz. İster inanın ister inanmayın bu tecrübeden layıkıyla keyif alarak ilerleyen gün, hafta ve aylarda geliştirmeniz imkânsız değildir. Bu önerilerimiz bu çok önemli ilk günü atlatmanıza yardımcı olacak.

1. Giyiminiz sizi yansıtır

Şirkette uygulanan bir kıyafet yönetmeliği varsa ilgili yönetmeliğe bir göz atmanız yeterli olacaktır. Güveninizi artıracağından kendinizi iyi tanıtmanız kesinlikle iyi olacak ve tanışacağınız çalışma arkadaşlarınızı etkileyebilmenize yardımcı olacaktır. Kendinizi, ekibinizi ve yeni şirketinizi temsil edeceğiniz için akıllı seçimler yapmanızda yarar var.

2. İşe erken gidin

Çok temel bir konu olmasına rağmen yetişmeniz gereken tren veya otobüs saatini veya nereye park edeceğinizi kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Trafik sıkışıklığı gibi bahaneler öne sürmek istemezsiniz. İyi bir plan yaparak ilk günde en azından bu konuyu düşünmek zorunda kalmazsınız.

3. Kendinize güvenin

İşyeri, hele bir de ilk çalıştığınız yerse, neredeyse sizi germek için tasarlanmıştır. Bu nedenle ilk gün herkesin yeni kişilerin içinde yeni işlerle uğraşırken aynı hislere sahip olduğunu unutmayın. Her konuda bilgi sahibi olmanız beklenmemektedir. Bu nedenle dostane yaklaşarak doğrudan öğrenmeye başlayabilirsiniz.

4. Selam verin

Yöneticiniz size yeni çalışma arkadaşlarınıza tanıştıracaktır. İster kahve makinesini kullanıyor olun ister mutfağı ararken yolunuzu kaybetmiş olun, rastladığınız kişilere selam verin. Göz teması kurun, gülümseyin ve tokalaşın. Kendinizi kısaca tanıtmak için hazırlık yaptıysanız iyi ilk izlenim bırakmak için bunu kullanın.

5. Sorular sorun

İlk zamanlarda ne kadar soru sorarsanız o kadar iyidir. Aldığınız yanıtları hatırlamaya da çalışmalısınız. Yeni iş anlamadığınız konularda sorular sormak için ideal zamandır ve aklınızda ne kadar çok bilgi kalırsa o kadar iyi görünürsünüz. Bu ve diğer konularda ilk andan itibaren düzen kurmaya çalışın.

6. Mülakatta söylediklerinizi hatırlayın

Sizi işe almaya karar vermelerinin bir gerekçesi vardı. İlgili alandaki hünerinizi veya aradıkları kişi olduğunuzu gösterin (ayrıca katkı ve başarılarınızı kayıt altına alma alışkanlığı edinmenizde fayda vardır; bu sayede performans değerlendirmesi döneminde ne kadar iyi performans gösterdiğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz).

7. Sosyal medya

Henüz yapmadıysanız sosyal medya hesaplarınızda unvanınızı değiştirmeyi ve yeni şirket ve çalışma arkadaşlarınızı takip etmeyi unutmayın. Yeni kişilerle tanışacaksınız. Twitter veya LinkedIn’de bu kişileri bulun.

8. Güzel ilişkiler geliştirin

İyi geçinin, dostça yaklaşın, kendiniz olun – fakat en iyi iş ilişkilerinin saygı ve güvene, saygı ve güveninse sözlere değil eylem ve amellere bağlı olduğunu asla unutmayın. İlk başlarda çok fazla kişi tanımıyor olabilirsiniz veya çok fazla iş gerçekleştirebilecek kabiliyet ve tecrübeniz de olmayabilir fakat yardımcı olmaya ve çok çalışmaya hazır olmak için beceriye ihtiyacınız yoktur.

9. Keyfini çıkarın! Gerçekten

Neler öğrenebileceğinizi planlayarak ve bu konudaki istekliliğinizi göstererek ilk gününüzü keyifli bir hale getirebilirsiniz. Kimse sizin daha kapıdan girer girmez mükemmel olmanızı beklemeyecektir. Bu nedenle herkesi tek tek etkileme konusunda stres yapmayarak keyif almayı unutmayın.