Sort by
Sort by

Beslenme Alışkanlıkları

Çocukların beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları nasıl şekilleniyor

Beslenme alışkanlıkları

Günlük hayatın koşturması içindeyken asıl önemli olan şeylere zaman ayırmak zor olabiliyor. Aile üyelerimizin dengeli beslenme alışkanlıklarına sahip olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz? Bebeklerin ve çocukların bu konudaki davranışlarına ışık tutabilecek yeni bir çalışma yayımlandı.

ABD Hastalık Kontrol Merkezinin Kronik Hastalıkların Önlenmesi adlı bülteninde Bebeklerin ve Yeni Yürümeye Başlayan Çocukların Beslenmesi Çalışmamızdan (FITS) bulgulara yer verildi. Bu çalışma, 0-4 yaş aralığındaki çocuklara odaklanarak, küçük çocukların beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzları üzerinde yapılmış ABD'deki en büyük araştırmadır. Çalışmanın odaklandığı alanlardan biri, ebeveynlerin, çocuklarının beslenme davranışlarını anlamasıydı.

Ebeveynlerin, çocuklarının beslenme davranışlarını ve fiziksel etkinliklerini gözlemlemeleri önemlidir. Böylelikle ebeveynler önerilen yöntemleri uygulayıp uygulayamadıklarını görebilir. Bu çalışmada, Nestlé Beslenme Enstitüsü tarafından desteklenen Amerika Pediatri Akademisi (AAP) Aileler için Sağlıklı Aktif Yaşam projesinde yer verilen önerilerle ebeveynlerin algıları ve çocukların davranışları karşılaştırıldı. Öneriler ve gerçekler işte şöyle bir manzara çiziyor:

Meyve ve sebze

Önerilen: Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek

Çalışmada ortaya çıkan: Çoğu anne baba çocuğunun yeterince meyve ve sebze tükettiğini düşünüyordu ancak okul öncesi çocuklarının sadece %30'unun günde 5 porsiyon önerisini yerine getirdiği ortaya çıktı.

Ekran başındayız

Önerilen: 2 yaş üzeri çocuklar için ekran başında geçirilen zaman günde 2 saatle sınırlanmalı. 2 yaş altı çocuklar ise ekran başında hiç zaman geçirmemeli.

Çalışmada ortaya çıkan: Yeni yürümeye başlayan çocukların sadece %2’si ekran başında sıfır süre önerisine uygun davranırken, okul öncesi çocukların %79'u ekran başındaki zamanı 2 saat veya daha az süreyle sınırlama tavsiyesine uygun hareket ediyor.

Fiziksel etkinlik

Önerilen: Çocuklar günde en az 1 saat fiziksel aktivite yapmalı

Çalışmada ortaya çıkan:Yeni yürümeye başlayan çocukların %56 ve okul öncesi çocukların %71 kadarı en az 1 saat fiziksel aktivite önerisine uyuyor.

Şekerle tatlandırılmış içecekler

Önerilen: Tatlandırılmış içeceklerin tüketimini sınırlayın

Çalışmada ortaya çıkan: Yeni yürümeye başlayan çocukların %56'sı ve okul öncesi çocukların % 52'si tatlandırılmış içeceklerin tüketiminin sınırlanması önerisine uyuyor.

 

Bu çalışma sonucunda, yeni yürümeye başlayan ve okul öncesi çocukların beslenme ve aktivite önerilerinin bazılarına uymadığını gördük. Anne-babalar, fiziksel aktivite önerilerinin yerine getirilmesinde harika bir iş çıkarıyor ve çocuklarının beslenme biçiminin, yaşları büyüdükçe daha az sağlıklı hâle geldiğini çok iyi algılıyorlar. Bununla birlikte eksik kalan alışkanlıklar konusunda daha fazla eğitime ihtiyaçları var. FITS US'in Kıdemli Bilimadamı Denise Deming, Ph.D. konuyla ilgili, “Bulgularımız, ebeveynlerin, sağlıklı beslenme konusunun pek çok yönüyle ilgili daha fazla eğitime ve yönlendirmeye ihtiyaç duyduğunu gösteriyor” diyor.

Bulgularımız, ebeveynlerin, sağlıklı beslenme konusunun pek çok yönüyle ilgili daha fazla eğitime ve yönlendirmeye ihtiyaç duyduğunu gösteriyor Denise Deming, Ph.D., FITS ABD Kıdemli Bilimadamı

FITS araştırması önemli bir bilgi boşluğunu dolduruyor. Bu araştırma, Gerber'in bebekler, yeni yürüyenler ve okul öncesi çocukların beslenmesine katkıda bulunmaya yönelik çabalarını destekliyor. Verilere göre Gerber, bilime dayanan ve besleyiciyi yönü sağlam ürünleri temin ediyor. 3.000'den fazla bebek ve küçük çocukla ilgili veri toplayan yeni bir FITS çalışması hâlihazırda sahaya inmiş durumda. Yeni veriler, küçük çocukların beslenmesi ve yaşam tarzının pek çok yönüne dair bilgilerimizi güncelleyecektir.

Daha fazla bilgi için:

https://www.cdc.gov/pcd/issues/2015/15_0110.htm

https://medical.gerber.com/sitefinity/status?ReturnUrl=http:%2F%2Fmedical.gerber.com%2Fnestle-science%2Ffeeding-infants-and-toddlers-study

Özgün CDC yazısını okuyun veya Bebeklerin ve Yeni Yürümeye Başlayan Çocukların Beslenmesi (FITS) hakkında daha fazla bilgi edinin.