Sort results by
Sort results by

Bootcamp Fikir Maratonu Başlıyor

bootcamp_banner

Sokaktaki patili dostlarımız hayatımızın ayrılmaz birer parçası. Ancak yaşam şartlarına baktığımızda değiştirmemiz ve geliştirmemiz gereken oldukça fazla nokta olduğunu görüyoruz. İşte bu motivasyonla, sokaktaki canlarımıza daha iyi hayatlar sunabilmek için Purina olarak “Canımız Sokakta” dedik ve uzun bir yolculuğa çıktık. Bu yolculukta şimdi ise fikir maratonu zamanı!

Fikirler üreteceğimiz ve bu fikirleri hayata geçirmeye bir adım daha yaklaşacağımız maratonumuzda sizi de aramızda görmek istiyoruz!

Purina, Nestlé’nin “Ortak Değer Yaratma” misyonu çerçevesinde uzun yıllardır sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor. Bu kapsamda hayata geçirilen Canımız Sokakta Projesi, Purina’nın sokak hayvanları yararına çalışan tüm paydaşları bir araya getirip onların ihtiyaçlarını tanımlayarak çözüme yönelik adımlar atan, bu sayede sokak hayvanlarının yaşamını iyileştirmeyi amaç edinen bir projedir.

Mayıs 2020’de sokak hayvanları alanında çalışan uzmanların, akademisyenlerin, veteriner hekimlerin, sosyal girişimcilerin ve paydaşların katılımıyla onların karşılaştığı zorlukları tespit etmek için paydaş buluşmaları gerçekleştirdik. Şimdi ise 3 günlük “Bootcamp” (Fikir Maratonu) ile devam ediyoruz.

Sokak hayvanları konusunu irdelediğimiz paydaş buluşmalarında beslenme, barınma, sağlık ve sahiplendirme gibi alt başlıkların ön plana çıktığını gördük. Tüm bu başlıkları incelediğimizde sokak hayvanlarının yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde hepimizin rol alabileceğini görüyoruz.

Sokaktaki Canlarımızla aynı yaşam alanını paylaştığımızı düşünürsek, insanlığın domine ettiği şehir ortamında onların hayat kalitesini belirlemek tamamen bizlerin inisiyatifindedir. Bu inisiyatifi doğru yönde kullanmamız için gerekli olan şey ise bu canlılar ve insanlar arasındaki bütünlük bilincini topluma da kazandırmaktır.

Proje fikirlerimizin temelini atmamıza yardımcı olacak soru aşağıdaki gibi şekilleniyor:

Sokak hayvanlarının hayat kalitesini arttırmak ve sorunlarına çözüm bulabilmek için bütüncül adımlar atılmasını nasıl sağlayabiliriz?

Eğer bu soru sizde de yeni fikirler tetikliyorsa ya da hali hazırda bu konuya eğilen proje fikirleriniz varsa, Canımız Sokakta Bootcamp’te bize katılın!

Ahsen İpek
Ayşe Nur Kaya
Başak Karabınar
Bircan Konar
Caner G. Yalın
Cansu Tokuç
Ece Ölçer Yurteri
Emel Özyılmaz
Esra Ersoy
Gökçe Erbatu
İdil İnan
İlkyaz Çetin
Merve Çokgezen
Merve Erdinç
Muhammet Tahir Işık
Ongun Ongu
Seda Hür
Şenay Çelikkaya
Simge Becerir
Tuba Kaplan

 

Sizi neler bekliyor?

-

Bootcamp’in sonunda jüri tarafından konuya uygunluk, yaratıcılık, farklılık ve uygulanabilirlik kriterlerine göre seçilecek proje fikirleri Impact Hub desteği ile somut ve ölçeklenebilir iş modellerine dönüştürülecek ve Purina ile iş birliği fırsatı kazanacak.

Bunun yanında Purina, kazanan ekipler adına sokaktaki patili dostlarımız için 1’er ton mama bağışı yapacak.

-