Çocuklar ile Birlikte Yemek Yapmak

Çocuklar ile yemek yapmanın tadını çıkarabilmenizin 7 yolu.

cooking-with-kids-banner

"Daha Sağlıklı Çocuklar için Nestlé" projemiz kapsamında, 2030 yılına kadar 50 milyon çocuğun daha sağlıklı bir yaşama liderlik etmesine yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Daha sağlıklı çocuklar yetiştirme yolculuğunda ebeveynleri ve çocuğun bakımını üstlenen diğer kişileri desteklemeye yönelik tüm çabalarımızı bir araya getiriyor. Çocukların beslenme gereksinimlerini karşılamak üzere dünya genelinde daha besleyici yiyecek ve içecekler sunuyoruz. Aynı zamanda, ebeveynlere yönelik günlük ipuçlarının ve sağlıklı tariflerin yanı sıra, okul programları yoluyla beslenme eğitimleri de sunuyoruz.

Çocukların öğünlerin hazırlanmasına dahil edilmeleri daha dengeli beslenme alışkanlıkları kazanmalarına neden oluyor; meyve ve sebze yeme eğilimleri olan çocuklar haline gelerek beslenme kaliteleri yükseliyor. İşte bu nedenle ebeveynlerin ve çocukların mutfakta bir araya gelmesiyle ortaya çıkacak bu "beraberliği" teşvik ediyor ve destekliyoruz. Siz de çocuğunuzla beraber keşfettiğiniz tarifleri #sağlıklınesiller hashtag’i ile paylaşın, Sağlıklı Nesiller İçin Nestlé yemek kitabının bir parçası olun!

Sağlıklı Nesiller için Nestlé kampanyamızı takipte kalın.

Siz de çocuğunuzla birlikte bağışıklık güçlendirici ve eğlenceli tarifimizi keşfetmek ister misiniz?

 

Yemek yaparken mutfakta yardımcı olan çocukların daha fazla sağlıklı yiyecek tükettiğini biliyor muydunuz? Araştırmalar, çocuklar ile birlikte yemek yapmanın birçok faydası olduğunu gösteriyor.

İşte 7 fikir:

1. Dağınıklığı sorun etmeyin

mess1

Çocuklar mutfakta eğlenirken ortaya çıkacak dağınıklık için endişelenmemeye çalışın. Yaratıcı olmalarına fırsat verin. Yemek tamamlandığında mutfağın temizlenmesine destek olabilirler. 

2. Hayal güçlerini cesaretlendirin

imagination

Çocuklarınızı hayal güçlerini kullanmaya teşvik edin. Kurabiyelerini süslerken onlara bırakın, meyve salatasından gökkuşağı veya sebzelerden hayvan figürleri hazırlamalarını isteyin.

Çocuklarınızın arkadaşları ile birlikte yemek yapmalarına izin verebilir ve en iyi tasarımı hazırlayanı belirlemek üzere bunu bir yarışmaya dönüştürebilirsiniz. Unutmayın, herkes lezzetli bir ödülün tadını çıkartacağı için aslında kazanandır!

3. Hayat becerilerini geliştirin

washing-hands

Çocuklar ile birlikte yemek yapmak, onlara önemli hayat tecrübeleri öğretmeniz için harika bir fırsat olabilir.

Malzemeleri ölçerken veya bir pizzayı dilimlerken matematik veya kesirler üzerine konuşabilirsiniz. Ya da ellerinizi yıkarken ve çalışma alanınızı hazırlarken hijyeni ve gıda güvenliğini daha iyi anlamalarını sağlayabilirsiniz. Öğününüzü hazırlarken sağlıklı ve dengeli beslenme üzerine konuşabilirsiniz.

4. Pişirirken bağ kurun

baking-together

Mutfak, gösterişli bir ekipmana gerek olmadan, çocuklarınız ile daha fazla zaman geçirmek için harika bir yerdir.

Çocuklar ile kurabiye yapmak, sıradan bir hafta sonunu sıra dışı hale getirebilir. Lezzetli ikramlar hazırlarken çocuklarla beraber zaman geçirmek kesinlikle bir ömür boyu sürecek anılar oluşturacaktır.

5. Öğünleri birlikte planlayın

plan-meals

Çocuklarınız ile birlikte öğün planlama, beraber kaliteli zaman geçirmenizi sağlar. Bu planlama onlara tam tahıllar, lif ve sebzeler ile dengeli beslenmenin önemini gösterecektir. Yemeğe olan ilgilerini uyandırın ve mutfakta yaratıcı olmanıza yardımcı olmaları konusunda onları teşvik edin!

6. Çocukların dahil olmasını sağlayın

mum-girl-cooking

Çocuklar yiyeceklerin hazırlanmasına yardımcı olduklarında tabaklarındaki sağlıklı yiyecekleri yemeye daha fazla eğilim gösterirler.

Çocuklarınızın yardımcı olabileceği birçok görev vardır. Yıkama, rendeleme veya ezme çocuklara yönelik eğlenceli aktivitelerdir. Bulaşıkları da unutmayın!

7. Yemeği sanata dönüştürün

healthy-food-art

Yemek saatinde yaratıcı olmalarını sağlayarak sağlıklı beslenmeyi çocuklarınız için eğlenceli hale getirin.

Yiyecekleri bir resim veya basit bir desen biçiminde sunmak veya tabağın kenarlarını süslemek, bu işi çocuklar için daha heyecanlı ve cazip bir hale getirebilir. Hayvanlar ve eğlenceli yüzler  her zaman ilgi çeker . Brokoli ve karnabahar ile mükemmel ağaçlar yapılabilirsiniz! Ya da biberleri ve salatalıkları kurabiye kalıpları ile kesmelerine izin vererek, kalp, yıldız ve elmas gibi ilginç şekiller yaratmalarını sağlayabilirsiniz.