Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Okuma Süresi:
3
Dakika

“Şu an süt sektöründe zorluklar yaşanıyor. Bunlar hiç iyi gelişmeler değil.” Görünüşe göre George Brown’ın sözleri hafif kalmış.

25 yaşındaki çiftçinin sürüsü İngiltere’nin en nefes kesen güzellikteki manzaraların birinde otluyor. Cumbria’nın Eden Vadisi’nde bulunan Cairnhead Çiftliği’nin otlakları, 400 ineğe ev sahipliği yaparak, her yıl 2 milyon litre süt sağlıyor.

Ülkenin süt ve süt ürünleri üreticilerinin
%60'dan
fazlası son 20 yılda kepenkleri kapattı.

Ancak ne bu pastoral ortam ne de genç bakışları, George Brown da İngiltere’deki mandıra sahiplerinin aşina olduğu mücadeleleri deneyimliyordu.

Son 20 yılda ülkenin süt ve süt ürünleri üreticilerinin %60’dan fazlası kepenkleri kapattı. Bunun sebebi son yirmi yılda yarım litre sütün ortalama fiyatının, süpermarkette dört kuruştan daha az artış göstermesidir.

Gıda ve içecek sektörü onu, yani sektörü bu zorlu zamanlardan çıkaracak olan yeni nesli destekliyor.

Olumlu görünüm

İyimserlik ve enerji yayan George Brown kesinlikle bu kategoriye uyuyor. Süt ve süt ürünleri sektöründe varolmanın kolay olmadığını bilmekle birlikte, sektörün hâlâ sunacağı pek çok avantajı olduğuna inanıyor.

“Çiftçilik sektörü çok değişti artık eski yöntemler geçerli değil. Geçerli beceriler eskiden olduğundan çok daha geniş kapsamlı. Akademik ve teknik yönlerde zorunlu. Uygulamalı çiftçilikte harika kariyer fırsatları mevcut.”

Yeni Nesil Süt Sektörü Liderler Programı, onun bu işin üstesinden gelmesine yardımcı oluyor. Nestlé ve First Milk tarafından geliştirilen program yeni nesil süt sektörü liderlerini tanımlamayı, yetiştirmeyi ve geliştirmeyi amaçlıyor. Yenilikçi düşünme biçimleri ve vizyonları, gelecek on yıllar boyunca da sektörü şekillendirmeye yardımcı olacak olan bu kişilere ‘tarım girişimcileri’ deniyor.

Çiftçilik sektörü çok değişti artık eski yöntemler geçerli değil. Geçerli beceriler eskiden olduğundan çok daha geniş kapsamlı. George Brown, Çiftçi

İki yıllık program, sürüleri, Nestlé’nin İskoçya’daki Girvam ve Cumbria’daki Dalston fabrikalarına kaynak teşkil eden First Milk kooperatifi bünyesindeki en dinamik genç çiftçilerinden oluşan küçük bir gruba odaklanıyor.

Uygulamalı eğitim

Yeni Nesil Programı, genç çiftçilere, süt ve süt ürünleri sektörü politikaları, çiftlik yönetimi, finansal yönetim ve etkili iletişim konularında danışmanlık veriyor. Tüm bu konular, geleceğin çiftçilerinin, ileriye doğru bir adım atmak ve liderlik etmek amacıyla pratik araçları ve güveni inşa etmelerine yardımcı oluyor.

cow

Program kapsamındaki çiftçiler, tedarik zinciri hakkında bilgi edinmek için Nestlé fabrikalarını ve perakendecileri de ziyaret etti. Hatta genç bir çiftçi bir yarışma kazananarak Avustralya’ya gitmiş ve orada süt sektörü hakkında daha fazla bilgi edinmiş.

Daha iyi bir bakış açısı

Sütü, Nestlé’nin Dalston’daki fabrikasına temin eden George Brown; programın, kendisine, sürüsünün bir yandan mümkün olduğunca rekabetçiliğini korurken, diğer yandan en yüksek kaliteli ürünü nasıl sunabileceğine dair bir anlayış kazandırdığını söylüyor.

dairy farmer

“Çiftlikteyken, ineklerin davranışlarına, çimlerin durumuna ve güneşin olup olmamasına göre çıkmaza saplanmak çok kolaydır. Program bize daha iyi bir bakış açısı kazandırıyor. Nestlé, şartlara uygun ve verimli çalışmamız için bize yol gösteriyor."

Sürdürülebilir çiftçilik

Program, daha düşük çevresel etkiyle çiftliklerinin sürdürülebilirliğini artırmak ve verimli tedarik zincirini geliştirmek adına Nestlé’nin First Milk ile uzun vadeli ortaklığının bir parçası.

“Bu girişim, İngiliz çiftçiler için büyük ölçüde zorlu bir bağlama karşı meydana geldiğinden çok daha büyük bir önem kazanıyor” diyen First Milk CEO’su Mike Gallacher sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelecekteki çiftçilerimizin mümkün olan en iyi eğitimi almaları ve en iyi gelişimi sağlamaları çok önemli. Böylece hızlarını artırabilecek ve giderek daha küreselleşen ve rekabet gücünü artıran bir gelecekte rekabet edebilecekler.”

Bu girişim, çok zorlu şartlarda işlerini yapmaya çalışan İngiliz çiftçiler için çok büyük bir öneme sahip. Mike Gallacher, First Milk CEO'su

İngiltere’de süt mandıracılığında kendini bir kariyere adamak açıkça bolca beceri ve yüklü miktarda kendine inanç gerektiriyor. George Brown hiç şüphesiz; bulunmak istediği yerde. Peki neden bunu yapıyor?

dairy farmer

“Diğer tüm sektörleri ortadan kaldırabilirsiniz; bu durumda yine de gıda üretme ihtiyacı olurdu,” diyor ve ekliyor, “Çiftçilik sektörünü ortadan kaldırsanız tüm dünya durma noktasına gelecektir. Böyle önemli bir işiniz varken neden başka bir iş isteyesiniz ki?”