Sort results by
Sort results by

Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamanın püf noktaları

vsv

Çocukları doğru gıda ile beslenmeye ikna etmek ebeveynler için zor olabilir. Araştırmalar, yeme alışkanlıklarımızın iki yaş gibi hayatımızın çok erken bir döneminde yerleştiğini gösteriyor, bu nedenle çocukların sağlıklı seçimler yapmalarına ne kadar erken yardım ederseniz, o kadar iyidir.

1 ila 13 yaş arası çocuklar, günlük kalorilerinin yaklaşık dörtte birini atıştırmalıklardan alır - bu miktar öğle veya akşam yemeğine eşdeğerdir. Bu da, çocukların atıştırmalık seçimlerini etkilemenin çok önemli olduğunu gösterir.

İşte size, atıştırma zamanını eğlenceli kılarken aynı zamanda daha iyi beslenmeyi sağlamak için tasarlanmış küçük atıştırmalık stratejileri.

Nasıl devam etmek istiyorsanız öyle başlayın

Çocuğunuzu katı gıdalara başlatmanız gerçek bir dönüm noktasıdır ve ilk günden itibaren sağlıklı seçenekler sunarak çocuğunuzun gelecekteki atıştırma alışkanlıklarını şekillendirebilirsiniz.

6 ila 12 aylık dönemde besleyici seçeneklerle bebeklerin atıştırma alışkanlıklarının temelini atmak özellikle önemlidir.

Demir takviyeli bebek mamaları ilk yiyecekler olarak ideal seçeneklerdir, ikinci sıradaysa tek meyve ve sebze püreleri gelir.

Çocuklarınızı bu lezzetlerle tek tek tanıştırdıktan sonra, çocuğunuzun ilgisini korumak için farklı tat ve atıştırmalık kombinasyonlarıyla yaratıcı olabilirsiniz.

Çocukların yaklaşık %95'i birinci yaşlarını doldurmadan günde en az bir atıştırmalık yemeye başlıyor, bu yüzden çocuğunuzu atıştırmalıklarla tanıştırmaya hazır olduğunuzda, vereceğiniz gıdaların sağlıklı olduğundan emin olun.

 

Küçük değişiklikler büyük fark yaratır 

Sabreden derviş muradına ermiş sözünü aklınızdan çıkarmayın, dolayısıyla beklediğiniz ilerlemeyi kaydedememişseniz hevesinizi kaybetmeyin. Küçük de olsa her olumlu değişiklik önemlidir.

Aslında, çocuklarının yeme alışkanlıklarını iyileştirmeye çalışan ebeveynler için belki de en iyi tavsiye, küçük adımlarla işe başlamaktır. Yeni yürümeye başlayan bebekler ve küçük çocuklar için, yavaş yavaş daha sağlıklı olanları tercih ederek zaman içinde ufak değişiklikleri teşvik edebilirsiniz.

Örneğin, patates cipsi veya mısır cipsleri yerine tam buğday unlu pide, humus, kurabiye veya kek yerine taze meyve ve yoğurtla alternatif lezzetler sunabilirsiniz.

Meyve ve sebzeler elinizin altında olsun

Dolabınızda aradığınız ürünü bulamazsanız tüm iyi niyetli planlarınız suya düşer.

Evinizde taze yiyeceklerin kalmaması kaçınılmaz olarak karşılaşabileceğiniz bir durum, dolayısıyla bu tip durumlar için başvurabileceğiniz bazı uzun ömürlü alternatifleri her ihtimale karşı elinizin altında tutmanız iyi olur.

Tüm meyve ve sebzeler için günde beş kez hedefi geçerlidir, taze, dondurulmuş veya kurutulmuş fark etmez.

Dondurucunuzda dondurulmuş meyveler bulunsun, dışarı çıkıyorsanız yanınıza almak için kuru meyve ve yemiş porsiyonları hazırlayın.

Ayrıca havuç çubukları, kereviz çubukları ve salatalık dilimleri gibi atıştırmaya hazır taze sebzeleri de stoklayabilir ve muz, elma, portakal veya üzüm gibi çocuklarınızın sevdiği bütün meyveleri taşınabilir şekilde saklayabilirsiniz.

Sağlıklı gıdalarla atıştırmalıklar hazırlarken yaratıcı olun

Muhtemelen size de çocukluğunuzda yemeğinizle oynamamanız söylendi, ancak atıştırma zamanının ille de sıkıcı olması gerekmiyor.

Sebzeden sandviçe hemen her türlü gıdayı kurabiye kalıplarını kullanarak şekillendirebilir, basit atıştırmalık yiyecekleri görsel olarak daha çekici hale getirebilirsiniz.

Mümkün olan her fırsatta şekilleri ve renkleri karıştırarak yeme eylemine heyecan ve neşe katabilirsiniz.

Humus, avokado sosu veya yoğurt sosu gibi lezzetli soslarla meyve ve sebzeleri bir arada sunmayı deneyin.

Sıvı meyve püresi, sağlıklı yiyecekleri eşit derecede sağlıklı atıştırmalıklara dönüştürmenin harika bir yoludur; aynı besinlerle, farklı bir lezzet deneyimi yaşatabilirsiniz.

Atıştırma zamanınızı gerçekten ilgi çekici hale getirmek istiyorsanız, sandviçler, pide ekmeği ile yapılan pizzalar veya meyve dolgulu yoğurtlar için çeşitli soslar ve dolgularla “kendi atıştırmalıklar büfenizi" oluşturabilirsiniz.

Gelecek nesillerin daha iyi yiyecekler ve içecekler tüketmesini ve daha fazla hareket etmesini desteklemeyi amaçlayan en önemli girişimimiz olan Sağlıklı Çocuklar için Nestlé hakkında daha fazla bilgi alın. Program, 2030 yılına kadar 50 milyon çocuğun daha sağlıklı bir yaşam sürmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Atıştırma zamanınızı gerçekten ilgi çekici hale getirmek istiyorsanız, sandviçler, pide ekmeği ile yapılan pizzalar veya meyve dolgulu yoğurtlar için çeşitli soslar ve dolgularla “kendi atıştırmalıklar büfenizi">