Sort by
Sort by

İş aramaya başlamadan önce yapmanız gereken altı şey

Eğitim sonrası ilk defa iş arama süreci göz korkutucu olabilmektedir. Özgeçmişinizi potansiyel işverenlere göndermeye başlamadan önce karşınıza çıkabilecek fırsatlara hazırlanmaya başlayabilmeniz için dikkate almanız gereken altı noktaya aşağıda yer verilmiştir:

1. Hedeflerinizi belirleyin

Kariyerinizden gerek kısa gerekse uzun vadede ne istediğinizi düşünmek iyidir. Kendinize şu soruları sorun:

  • Neler yapmaktan hoşlanıyorum?
  • Hangi alanlarda iyiyim?
  • Bilgi birikimi ve becerilerim neler?
  • Hangi iş özellikleri benim için önemli?

2. Özgeçmişinizi temizleyin

Özgeçmişinizdeki her kelime elinden geleni yapmalıdır:

  • Eğitim başlığını temizleyin. Mezunsanız dereceniz okul yeterliliklerinizi gölgede bırakır, bu da birçok durumda tek bir satıra indirilebilir.
  • Özgeçmişinizi her başvuruya göre size yardımcı olacak şekilde düzenleyin. İş tanımını inceleyerek başvurduğunuz işle ilgili en uygun tecrübenizi öne çıkarın.
  • Kısa ve öz olun. İşverenler birçok başvuru alır, bu nedenle çok detay gerekli değildir ve diğer başvurular içinde dikkat çekmenizi sağlamayacaktır.

3. Google Testi

İşverenler sizi Google’da aradığında neler bulacak? İş ve özel hayatınızın birbirine karışmasını önlemek için gizlilik ayarlarınızı doğru yaptığınızdan emin misiniz?

4. Ders alın veya gönüllü olun

Ders alarak veya gönüllü olarak istihdam edilebilirliğinizi artırın. Hem sağlam bir çalışma ahlakına sahip olduğunuzu hem de inisiyatif almaya yatkın olduğunuzu gösterin. Bunları ayrıca özgeçmişinize de ekleyerek mülakatınızda konuşabilirsiniz ve potansiyel çevre genişletme fırsatları da sağlayabileceklerdir.

5. Markaları sosyal medyada takip edin

Facebook ve Twitter gibi siteleri kullanıyorsanız markaların sayfalarını takip edin. Haberler ve açık pozisyonlar hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz gibi şirket kültürü hakkında da daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Güncel iş piyasasının nasıl olduğu ve başvuru yaptığınız şirketin kültürüne gerecekten uyumlu olup olmadığınıza dair fikir sahibi olursunuz. Bizim Facebook sayfamızı da takip etmeyi unutmayın!

6. Bağlantılar kurun

İnsanlar genellikle tanıdıkları veya önerilen kişilerle çalışmaya daha meyillidirler. Arkadaşlarınızı, ailenizi, eski okul veya üniversite arkadaşlarınızı ve mesleki bağlantılarınızı iş aradığınız konusunda bilgilendirin ve sizin için bağlantılar bulmalarını istemekten çekinmeyin. LinkedIn profiliniz kişileri oluşturmanıza yardımcı olacaktır fakat kariyer fuarları, mezun etkinlikleri ve konferansların da büyük çevre genişletme fırsatları olduğunu unutmayın.