Sort by
Sort by

Dünyada her saniye 5 bin 500 bardak NESCAFÉ tüketiliyor

Basın Bültenleri'ne Geri Dön

YENİLİKÇİ ÜRÜNLERİYLE DÜNYANIN EN ÇOK TANINAN VE BEĞENİLEN MARKALARINDAN NESCAFÉ® 75 YAŞINDA

Brezilya hükümetinin 1929 yılında elindeki kahve stoğunu nasıl değerlendirebileceğini Nestlè'ye danışması ile başlayan NESCAFÉ'nin serüveni 75'inci yılını geride bıraktı. Bugün dünyanın her yerinde en fazla tanınan ve beğenilen markalardan biri haline gelen NESCAFÉ'nin ürünleri her saniye 5 bin 500 bardak tüketiliyor. NESCAFÉ, kahve uzmanlığı, eşsiz AR-GE altyapısıyla i sunduğu yenilikçi, pratik ve lezzetli ürünleriyle 75 yıldır dünyanın 1 numaralı kahve markası. NESCAFÉ, pazar lideri olduğu Türkiye'de de hazır kahve tüketen her 4 kişiden 3'ü tarafından tercih ediliyor.

Dünyanın en fazla tercih edilen lezzetlerinden biri olan NESCAFÉ, 1 Nisan 2013'te 75. yılını kutluyor. 75 yıl önce Brezilya'daki kahve stoklarının “Çözünebilen kahve küpleri” haline getirilip tüketicilere satılıp satılamayacağı düşüncesi ile hayat bulan NESCAFÉ, bugün dünyanın dört bir yanında farklı tercihlere uygun olarak üretilen çeşitleri ile liderliğini koruyor. NESCAFÉ®'nin kendine özgü aroması ve tadı ilk defa 75 yıl önce Nestlé tarafından geliştirilen ve devrim niteliği taşıyan “kahve çekirdeklerinin dondurularak kurutulması” teknolojisinin uygulanması ile ortaya çıktı. Nestlé'nin AR-GE yatırımlarıyla yenilediği bu teknoloji sayesinde %100 doğal kahve çekirdeklerinin kavrulurken ve öğütülürken havaya yayılan kokusu (aroması) bir kahve kavanozunun içine sığdırılabiliyor ve kavanoz her açıldığında aynı koku duyabiliyor.

Türkiye'de hazır kahve tüketen 4 kişiden 3'ü NESCAFÉ'yi tercih ediyor

Bugün dünyada 150'den fazla ülkede satılan ve 50 fabrikası bulunan NESCAFÉ'nin ürünleri her saniyede 5 bin 500 bardak tüketiliyor. İnterbrand'a göre 2012 yılında ‘dünyanın en beğenilen 35'inci markası' seçilen NESCAFÉ'nin dünya üzerinde yerel damak tadına göre geliştirilmiş 1600 farklı reçetesi bulunuyor.

1984 yılında Türkiye'yi hazır kahve ile tanıştıran NESCAFÉ, o tarihten itibaren sunduğu yenilikler ve pratik çözümlerle pazarda hep öncü konumda kalmayı başardı.

Hazır kahve kategorisi NESCAFÉ ile son 10 yılda 10 kat büyüdü. Türkiye'de bugün yıllık hazır kahve içen her 4 kişiden 3'ü NESCAFÉ'yi tercih ediyor. 2013 yılında ürün portföyüne NESCAFÉ 3ü1 Arada sütlü köpüklü ve NESCAFÉ Latte'yi ekledi. NESCAFÉ 75 yıldır olduğu gibi, yenilikçi, pratik ve lezzetli ürünlerle tüketicileriyle buluşmaya devam edecek.

NESCAFÉ'nin 75 yıllık yolculuğu

Brezilya Hükümeti'nin Nestlé'ye başvurmasının ardından Nestlé'nin mucitlerinden kimyager Dr. Max Morgenthaler'in “Çözünebilen kahve” üretme sürecine katılmasıyla NESCAFÉ'nin marka yolculuğu başladı. Dr. Morgenthaler ekibiyle birlikte kahvenin doğallığını koruyarak sadece su eklenmesiyle kaliteli bir fincan kahve yapabilmenin yollarını aradı. Üç yıllık bir araştırma sonucunda süt ve şeker ile karıştırılan kahve, café au lait, aromasını daha uzun süre koruyabilmesi için toz haline dönüştürüldü. Ancak bu toz kolayca çözünmüyordu ve süt ile şekerin dahil olması da üretim yönünden zorluklar oluşturuyordu. İsviçre'nin Orbe şehrinde yer alan laboratuvarlarda tam 7 yıl süren uzun araştırmalar sonunda cevabı buldular.

Dr. Morgenthaler kahvenin tadının ve aromasının tatlandırılmamış olanına göre tatlandırılmış sütlü kahvede daha iyi korunduğunu gördü. Buna ek olarak yüksek sıcaklık ve basınca maruz kalan kahvenin daha uzun süre dayandığını belirledi.

Dr. Morgenthaler bir yıl sonra özel bir teknik buldu ve içilebilir, çözünebilir kahve örneklerini Nestlé Yönetim Kurulu'na ve teknik direktörlerine sundu. İki yıl sonra, 1 Nisan 1938'de bu yeni ürüne Nestlé ve Cafe kelimelerinin birleşmesinden oluşan NESCAFÉ® ismi verildi ve İsviçre'de piyasaya sunuldu. Bu yeni marka iki ay sonra Birleşik Krallıkta, 1939'da ise Birleşik Devletlerde piyasaya sürüldü. Nisan 1940'ta NESCAFÉ dünya çapında 30 ülkeye yayılmıştı. Nestlé'nin İsviçre'nin Orbe şehrinde bulunan fabrikasında NESCAFÉ'yi üretebilmek için geniş ölçekli bir kahve özütleme ve kahve çekirdeklerini "spreyle kurutma" üretim hattı oluşturdu.

NESCAFÉ'nin kilometre taşları

  • 1952'de Fransa St. Menet'deki NESCAFÉ fabrikasında yeni bir buluşa daha imza atıldı.
  • 1960'larda ise tazeliğinin korunması amacıyla Avrupa ve Japonya'da cam kaplarda yeniden satışa çıkarıldı.
  • 1965'te marka yeni bir buluşla çıkış yaptı. Dondurularak kurutulmuş çözünebilir kahve, NESCAFÉ Gold.
  • Sonraki yıllar boyunca NESCAFÉ çözünebilir kahve tarifinden yola çıkarak farklı ürünler geliştirdi: NESCAFÉ Kafeinsiz, NESCAFÉ Gold Espresso, NESCAFÉ Frappé, NESCAFÉ Cappuccino ve NESCAFÉ İçime Hazır Kahve.
  • 1990'larda araştırmacılar, şu anda NESCAFÉ Cappuccino'da kullanılan, süt köpüğünün yapısını geliştirmek üzere kendinden köpüren bir köpük çözümü geliştirdi.
  • 2006 ‘da NESCAFÉ Dolce Gusto markasını İsviçre, Almanya ve İngiltere'de, bir yıl sonra da İspanya'da piyasaya sürdü. “ Evdeki kahve dükkanı” makinesi sıcaktan soğuğa geçebiliyordu.
  • 2008 yılında yeşil kahve çekirdekleri ve siyah kahve çekirdeklerinin harmanlaması ile antioksidan açısından %50 daha zengin olan NESCAFÉ Green Blend doğdu.

NESCAFÉ Plan ile kahve üreticileri ve tedarikçilerine destek sağlanıyor

Nestlé, kahve tedarik zinciri boyunca sorumlu çiftçilik, kaynak elde etme, üretim ve tüketim konularında önemli gelişmelere imza attı. Nestlè, 2010 yılında Mexico City'de NESCAFÉ Plan'ı açıkladı. Plan kapsamında 2020 yılına kadar kahve projelerine dönük 500 milyon İsviçre frangı yeni yatırım öngörülüyor.

NESCAFÉ Plan, doğrudan satın alma ile birlikte kahve üretimi yapan çiftçilere teknik yardım programları da dahil olmak üzere Nestlé'nin kahve tedarik zincirini daha da iyileştirmesine yardımcı olmasını içeren bir takım küresel hedefleri içeriyor. NESCAFÉ Plan uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Yağmur Ormanları İttifakı (Rainforest Alliance) ve onun dışında Sürdürülebilir Tarım Ağı (Sustainable Agriculture Network – SAN) ve 4C gibi örgütler tarafından da destekleniyor.

NESCAFÉ Plan'ın üreticileri ve tedarikçileri destekleyen, maddi ve sosyal sıkıntıları ortadan kaldırmayı amaçlan birçok hedefi ve çalışması bulunuyor. Bunlardan bir tanesi; 2020 yılına kadar 220 milyon adet yüksek verimli ve hastalıklara karşı dirençli kahve fidesi çiftçilere dağıtılacak. Bu yardımla üreticiler kendi ekim alanlarını (plantasyonlarını) yenilemiş, verimliliklerini ve gelirlerini artırmış olacak. Diğer bir örnek çalışmada ise; Nestlè, gelecek 5 yıl içerisinde NESCAFÉ için doğrudan çiftçilerden ve onların üretici birliklerinden aldığı kahve miktarını iki katına çıkaracak ve nihai olarak her yıl 170 bin civarı üreticiden 180 bin ton kahve satın alınıyor olacak.