Sort by
Sort by

En Beğenilen Şirket Nestle Oldu

Basın Bültenleri'ne Geri Dön

Nestlè, Fortune Dergisi’nin geleneksel “50 En Beğenilen Şirket” araştırmasında gıda şirketleri arasında birinci seçildi. Araştırma verilerine göre dünyanın en büyük beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi olan Nestlè; “yenilikçilik, insan kaynakları yönetimi, sosyal sorumluluk, yönetim kalitesi, ürün ve servis kalitesi ile global rekabetçilik” kriterlerinin de aralarında bulunduğu şirket sıralamasında en yüksek puanı aldı.

İş dünyasının önde gelen uluslararası yayınlarından Fortune Dergisi, 2012 yılının “50 En Beğenilen Şirketi” sıralamasını açıkladı. Sıralamaya göre; Nestlé, dünya gıda sektörünün en beğenilen şirketi seçildi. 16 yıldır Fortune Dergisi’nin “En beğenilen gıda şirketleri” arasında yer alan Nestlè bulunduğu kategorilerde 8.10’luk puan alarak bu yıl da birinci oldu.

Şirketlerin yenilikçilik, insan kaynakları yönetimi, sosyal sorumluluk, yönetim kalitesi, ürün ve servis kalitesi ile global rekabetçilik gibi kriterleri göz önüne alınarak değerlendirildiği araştırma, iş dünyasını temsilen 3 bin 800 yönetici, direktör ve analistten aldığı puanların sonuçlarına göre belirlendi. Araştırma sonucunda Dünya’nın en beğenilen ilk 50 firması ile sektörün en beğenilen ilk firması belirlendi. Fortune Dergisi, 3 bin 800 yönetici, direktör ve analistten, 9 kritere göre kendi endüstrilerindeki şirketleri, yatırım değerinden sosyal sorumluluğa kadar puanlamalarını istedi. Katılımcılardan ayrıca geçen yılın ilk yüzde 25’lik diliminde yer alan ve yılı kendi sektörlerinde ilk yüzde 20’lik dilim içerisinde bitiren firmalardan oluşan listeden sektör gözetmeksizin en beğendikleri 10 firmayı seçmeleri istendi. Genel listede 8.10’luk puan alan Nestlè sıralamada yiyecek şirketleri arasında birinci oldu.

Uluslararası pazarda sergilediği başarılı büyüme performansını Türkiye’de de devam ettiren Nestlé, son 6 yılda yıllık ortalama yüzde 15 aralığında büyüyerek 2012 yılını 1.4 milyar TL ile kapatmıştı.