Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

NESCAFÉ’den kahveye yeni yatırım

Basın Bültenleri'ne Geri Dön
Nīs 05, 2015
Son dönemde yayımlanan bilimsel araştırma sonuçları kahvenin sağlık için çok yönlü yararlarına işaret ederken, kahve türlerine olan talep de tüm dünyada artıyor. Dünyanın en büyük kahve markası Nescafé, artan talebe paralel olarak yeni yatırımlar gerçekleştiriyor. Nescafé son olarak Vietnam’da yeşil kahve çekirdeklerinden kafeinsiz kahve hammadesi üretmek için 80 milyon İsviçre franklık bir yatırım gerçekleştirdi.

Kahvenin insan sağlığa daha önceden keşfedilmemiş yeni yararları olduğuna dair bilimsel bulgular kahveye talebi artırırken, Nescafé de artan küresel ihtiyacı karşılamak için yeni yatırımlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Kahve içeceği kategorisine dünya genelinde liderlik etmeyi ve büyümeyi sürdüren Nescafé, artan bu talebi dikkate alarak Vietnam’daki yeşil kahve çekirdeğinden kafeinsiz kahve üretim tesisi için 80 milyon İsviçre franklık (yaklaşık 216 milyon TL) bir yatırım gerçekleştirdi. Tesisin açılışı Nestlé CEO’su Paul Bulcke tarafından yapıldı.

Kafeinsiz kahveye artan talebi karşılamak amacıyla kurulan tesiste yeşil kahve çekirdeklerinin kafeini alınarak Nestlé’nin dünyanın dört bir yanındaki kahve fabrikalarında hammadde olarak kullanılacak. Sadece Vietnam’dan Robusta yeşil kahve çekirdekleri temin edecek fabrikada, kafeinleri çıkarılan kahve çekirdeklerinin kafeinli çekirdeklerle aynı tat ve aromayı korumasını sağlamak için su bazlı doğal bir işlemden yararlanılacak.

Kahvenin sağlığa yararlarıyla ilgili yeni bilimsel bulgular

Seul’de 30.000 civarında Güney Koreli erkek ve kadını konu alan bir bilimsel araştırmada, günde üç-beş fincan arası miktarlarda kahve tüketenlerde, hiç kahve içmeyenlere kıyasla damar tıkanması emarelerine rastlanma ihtimalinin daha düşük olduğunu keşfedildi. Yapılan araştırmada, makul seviyede bir kahve tüketiminin, damarlarda kan akışını tıkayan ya da parçalanması halinde kalp krizi ya da felce sebebiyet verebilen kalsiyum bazlı plak oluşumları üzerinde olumlu etkileri olabileceğini kanıtlandı. ABD merkezli Huffington Post gazetesinin araştırma sonuçlarıyla ilgili haberinde, ABD’deki federal danışmanların da kahveyle ilgili bulguları kabul ettiği ve tüketilmesi gereken gıdalara yönelik yeni federal kılavuz ilkeleri arasına makul miktarda kahve alımının da eklenmesine olur verdikleri belirtiliyor.


Article Type