Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sağlıklı Adımlar Projesi: Dünya Şefler Günü

Basın Bültenleri'ne Geri Dön
Kas 07, 2017

 

Sağlıklı Adımlar Projesi’nde

Dünya Şefler Günü “süper kahramanlar için sağlıklı yiyeceklerle” kutlandı

Nestlé tüm dünyada Dünya Aşçılar Birliği iş birliğiyle çocuklar arasında sağlıklı beslenme alışkanlığını geliştirmek üzere Dünya Şefler Günü etkinlikleri düzenliyor. Nestlé Türkiye’nin Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirdiği Sağlıklı Adımlar Projesi kapsamında da İstanbul’da Kadıköy Nihat Işık İlkokulu ve Bursa Karacabey’de Hacı Ahmediye Onur İlkokulu’nda özel etkinlikler gerçekleştirildi. Nestlé Professional Şefi Ethem Aydemir eşliğinde düzenlenen etkinliklerin ana teması süper kahramanlar için sağlıklı yemekler oldu. Süper kahraman kostümleri giyen şef ve çocuklar, tabaklarını da süper kahraman şeklinde tasarladıkları meyve ve sebzelerle süsledi.

Dünya çapında 84 ülkede “Healthy Kids – Sağlıklı Çocuklar” programı ile 8,4 milyon çocuğa ulaşan Nestlé, program kapsamında 20 Ekim Dünya Şefler Günü vesilesiyle beslenmenin önemine dikkat çeken kutlamalar gerçekleştirdi. Dünya Aşçılar Birliği desteğiyle gerçekleştirilen kutlamalara, programın uygulandığı tüm ülkelerde 10 milyon şef katıldı.

 

Nestlé Türkiye de, çocuklarda yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite farkındalığını artırmak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle yürüttüğü Sağlıklı Adımlar Projesi kapsamında düzenlediği etkinliklerle kutlamalarda yer aldı. Etkinliklerin ilki 19 Ekim Perşembe günü Bursa Karacabey’deki Hacı Ahmediye Onur İlkokulu’nda, ikincisi ise 20 Ekim Cuma günü İstanbul’da bulunan Kadıköy Nihat Işık İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

 

Çocuklar sebze ve meyvelerden “Sağlıklı Kahramanlar” yarattı

 

Kutlamalarda bu yılın teması “süper kahramanlar için sağlıklı yiyecekler” olarak belirlendi. Çocuklara yiyecekler üzerinde yaratıcılıklarını gösterirken, besleyici ve eğlenceli tarifler öğrenme fırsatı sunulan etkinliklerle çocukların farkındalığını artırmak hedeflendi. Nestlé Professional Şefi Ethem Aydemir ve Nestlé Türkiye Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam Müdürü ve Diyetisyen Aslı İçingür katılımcılara sağlıklı beslenmenin temelleri ve çocuklarda yaratıcılık üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi. Daha sonra Ethem Aydemir eşliğinde sebze ve meyveleri yenebilir “Sağlıklı Kahramanlar” haline getiren çocuklar kendileri de süper kahraman kostümleri giyerek sağlıklı yiyeceklerle kahraman gibi hissetmenin tadını çıkardı. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen etkinliğe 2 okuldan toplam 170 çocuk katıldı.

 

Etkinlik sırasında “süper güçlü gıdalar” listesini keşfeden çocuklara sağlıklı tariflerin bulunduğu kartlar dağıtıldı. Böylece kazandıkları farkındalığı evlerine de taşımaları ve süper güçlü öğünleri aileleriyle birlikte hazırlamaları hedeflendi.

 

Çocukların yemek hazırlama sürecine katılması sağlıklı yeme alışkanlıklarına katkı sağlıyor

 

Nestlé Professional Türkiye Genel Müdürü Arzu Alibaz, konuya ilişkin değerlendirmesinde “Nestlé Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan bir rapor, çocukların yemek hazırlama sürecine dahil edilmesinin sağlıklı yeme alışkanlıklarının erken yaşta edinilmesinde etkili olduğunu gösteriyor. Sebze ve meyvelerle yaratıcı çalışmalar yapmaya yönlendirilen çocuklar yeni yiyecekleri keşfediyor. Dünya Şefler Günü vesilesiyle Sağlıklı Adımlar Projesi kapsamında yaptığımız etkinliklerle çocukları bu yönde cesaretlendirmeyi ve sağlıklı bir geleceğe katkıda bulunmayı hedefledik” diye konuştu.

Nestlé “Healthy Kids – Sağlıklı Çocuklar” Programı hakkında

Nestlé Sağlıklı Çocuklar programı, Nestlé’nin çocuklar için beslenme, sağlık ve iyi yaşam koşullarını geliştirme taahhüdünün bir parçası. Aileleri ve öğretmenleri daha sağlıklı çocuklar yetiştirme yolculuklarında desteklemeye yönelik tüm çabalar bu inisiyatif kapsamında bir araya geliyor. Araştırmalardan ürün formülasyonlarına; eğitimden inovatif beslenme ve yaşam tarzı hizmetlerine; bireysel aktivitelerden ortaklıklar oluşturulmasına kadar tüm çalışmalar, Nestlé’nin 2030 yılında daha sağlıklı yaşamlara kavuşmaları için 50 milyon çocuğa yardım etme taahhüdünün bir parçası.

 

Sağlıklı Adımlar Projesi hakkında

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğiyle 2012-2013 eğitim-öğretim yılında “Beslenme Eğitim Programı- Beslenebilirim” adıyla hayata geçirilen proje, 2017 itibariyle Sağlıklı Adımlar Projesi adı altında yürütülüyor. Proje ile çocuklarda yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra fiziksel aktivite konusunda farkındalığın geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında ilkokul üçüncü sınıf öğretmenlerine ve velilere de eğitim seminerleri veriliyor. Bugüne kadar 13 ilde 66 devlet okulunda uygulanan proje kapsamında öğrenciler “Hayat Bilgisi” ile “Oyun ve Fiziki Etkinlikler” derslerindeki kazanımlar doğrultusunda sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konularında eğitim aldı. Bugüne kadar 60 bin öğrenci ve 120 bin veliye ulaşan proje faaliyetleri 2017-2018 eğitim -öğretim yılında da uygulanmaya devam ediyor. Proje ile güncel bilgiler için: www.saglikliadimlarprojesi.com

 

Article Type