Sort by
Sort by

Vücudumuzun Ana Şalteri

Basın Bültenleri'ne Geri Dön

NESTLÉ, GELECEĞİN GIDA VE BESİN DESTEK ÜRÜNLERİNİN İNSAN METABOLİZMASINA KATKILARI ÜZERİNE YENİ BİR ARAŞTIRMAYA İMZA ATTI

Nestlé Sağlık Bilimleri Enstitüsü bilim insanları, metabolizmamızın vücudun enerji dengesini kontrol eden bir “ana molekül” ile nasıl düzenlendiğini inceleyen önemli bir araştırma gerçekleştirdi. Nestlé bilim insanları tarafından yapılan çarpıcı araştırmada; geleceğin gıda ve besin destek ürünlerinin vücudun metabolizması üzerinde egzersiz etkilerini taklit edebileceği ileri sürülüyor.


Dünyanın lider beslenme, sağlıklı ve iyi yaşam şirketi Nestlè’nin, bilime dayalı özel beslenme çözümleri geliştirmek üzere bilimsel çalışmalar yaptığı Nestlè Sağlık Bilimleri Enstitüsü, önemli araştırmaları paylaşmaya devam ediyor. Nestlé Sağlık Bilimleri Enstitüsü bilim insanları, araştırma kapsamında metabolizmamızın vücudun enerji dengesini kontrol eden bir “ana molekül” ile nasıl düzenlendiğini inceledi. Kısa bir süre önce gerçekleştirilmiş olan araştırma, geleceğin gıda ve besin destek ürünlerinin vücudun metabolizması üzerinde egzersiz etkilerini taklit edebileceğini ileri sürüyor. Bu ürünlerin, normal şartlarda egzersiz tarafından aktif hale getirilen aynı hücresel mekanizmaların kullanımıyla, tüketilen veya depolanan besin öğelerini dengeleyerek sağlıklı bir enerji dengesi sağlanmasına yardımcı olması bekleniyor. Söz konusu ürünlerin en çok yaşam tarzı, yaşı, hastalığı veya engeli nedeniyle aktif kalmakta zorluk çeken kişilere fayda sağlayacağı düşünülüyor.


Journal Chemistry & Biology’de* yayınlanan bulgular ile obezite ve Tip 2 diyabet gibi kronik metabolik hastalıklar sebebiyle metabolik sorunlar yaşayanlara, özellikle aynı sebeplerle daha az aktiviteye sahip yaşlı insanlara yardımcı olacak ürünlerin geliştirilmesi sağlanabilecek. Araştırmanın bir sonraki aşamasını, bu moleküler mekanizmayı etkileyebilecek doğal maddelerin belirlenmesi oluşturuyor.


Vücudumuzda yeni mekanizma

Lozan’daki Nestlé Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyabet ve Sirkadiyen Ritmi Başkanı Kei Sakamoto, vücudun metabolizmasının ana düzenleyicisi olan ve AMPK olarak adlandırılan enzimin moleküler seviyede nasıl kontrol edildiğini araştırıldığını anlattı. Prof. Sakamoto, “AMPK, vücudunuzdaki her bir hücrenin içerisinde yer alan kilit proteindir ve egzersiz yoluyla doğal olarak harekete geçer. Bir arabanın yakıt göstergesi gibi enerji durumunuzu takip eder ve enerjiniz düştüğünde doldurmanız gerektiğini söyler” dedi.


Egzersizin arttırılması

Prof. Sakamoto, “Bir hormonun salgılanmasından bir kasın hareket ettirilmesine ve hatta beynin işlev göstermesine kadar vücuttaki tüm önemli fizyolojik süreçler için enerjiye ihtiyaç duyulması nedeniyle AMPK’nın rolü önemlidir. Araştırmamız, bu ana şalter hakkında yeni bilgileri ortaya çıkarttı. Diyabet gibi bazı koşullarda vücut, insüline düzgün bir şekilde yanıt vermiyor ve kas hücreleri, glikoz alma ihtiyacıyla ilgili mesajı reddediyor. Ancak bu gibi medikal durumlarda AMPK, alternatif bir yol buluyor ve kasa glikoz sağlıyor” dedi.


Prof. Sakamoto, egzersiz etkilerini desteklemeye ve arttırmaya yardımcı olacak ürünler geliştirebileceklerini de belirterek; egzersizin, zihinsel rolü ve fizyolojik işlevi gibi pek çok farklı etkisi olduğunun altını çiziyor. Tüm bu etkilerin tek bir ürün içerisinde asla taklit edilemeyeceği ve hiçbir ürünün egzersizin yerini alamayacağı konusunda da uyarıyor.


Nestlé Sağlık Bilimleri Enstitüsü Başkanı Ed Baetge ise temel bilginin ne şekilde uygulanacağını anlamanın da önemli olduğunu söyledi. Baetge; “Bir sonraki aşama, bu moleküler metabolizmayı etkileyebilecek doğal maddelerin belirlenmesidir. Bu, vücutta hedeflenen etkilerle metabolik sorunların belirlenmesine ve sağlıklı bir enerji dengesinin korunmasına yardımcı olacak egzersiz gibi yeni besinsel yaklaşımların geliştirilmesine öncülük edebilir” dedi.