Sort by
Sort by

Yaşamın ilk 1000 gününde beslenme

sürdürülebilirlik-beslenme-1000gün-besleme-makale-başlığı

Bebeklerin hayata mümkün olan en iyi başlangıcı yapmalarına yardımcı olmak ve anneleri, çocuklarının ilk 1000 gününde desteklemek son 150 yıldır temel motivasyonumuz oldu.

Yaşamın ilk 1000 gününde iyi beslenmenin, hamilelikten çocuğun ikinci doğum gününe kadar uzun vadede sağlık, büyüme ve gelişme üzerinde derin etkisi olabileceği evrensel olarak kabul ediliyor.

Ancak dünya çapında milyonlarca bebek, bu dönemde gerekli gıdayı alamıyor. Bebeklere bu kritik dönemde mümkün olan en iyi başlangıcı yapmalarına yardımcı olmak ve ebeveynleri desteklemek için bodurluk (yaşa göre kısa boy) ve zayıflık (boya göre düşük kilo) gibi sorunları giderme fırsatı bizi motive ediyor.

Anneler ve bebekler için optimal beslenmenin desteklenmesi

6
% 12
Son derece uyumlu

 

Ebeveynlerin ve bebeklerinin desteklenmesi

Anne sütünün bebekler için ideal besin olduğuna inanıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO), yaşamın ilk altı ayı boyunca sadece anne sütüyle beslemeye, akabinde iki yaşına kadar ve sonrasında anne sütünün yanı sıra besleyici tamamlayıcı gıda kullanmaya yönelik tavsiyesini destekliyor ve teşvik ediyoruz.

Nestlé Research aracılığıyla, anne sütünün ve annelerin beslenmesinin bebeklerin sağlığını nasıl etkilediği de dahil olmak üzere, anne ve bebek beslenmesi arasındaki ilişkiye dair anlayışımızı daha da geliştirmeye kararlıyız. Tavsiye edildiği gibi, anne sütü ile beslenemeyen bebekler için bebek maması, DSÖ'nün uygun gördüğü tek anne sütü muadilidir. Ayrıca, uygun olmayan anne sütü muadillerinin ortadan kaldırılmasını da savunuyoruz.

Bebek mamalarının sorumlu şekilde pazarlanmasına yönelik taahhütlerimizin genişletilmesi

Anne Sütü Muadillerini sorumlu şekilde pazarlamak için uzun süredir devam eden bir taahhüdümüz var. Emzirmeyi teşvik etme ve Anne Sütü Muadillerini sorumlu şekilde pazarlama hususlarında sektöre öncülük ediyoruz. 2011 yılında, FTSE Group'un sosyal sorumluluk sahibi yatırım endeksi olan FTSE4Good endeksinde ilk Anne Sütü Muadilleri üreticisi olduk ve o zamandan bu yana her yıl endekste yer almaya devam ediyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve altı sivil toplum kuruluşu tarafından yayımlanan Anne Sütü Muadili Eylem Çağrısına yanıt olarak başka yeni taahhütlerde bulunduk. DSÖ, anne sütü muadili üreticilerini, DSÖ Uluslararası Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanması Yönetmeliği'ne tam uyum sağlamaya yönelik özel adımlar atmaya davet etti.

Buna yanıt olarak, altı aya kadarki bebekler için tüm ülkelerde bebek maması tanıtımını durdurma ve mevcut politikamızı Aralık 2022'nin sonuna dek herhangi bir düzenlemenin bulunmadığı ABD, Kanada ve Japonya'da da uygulamaya yönelik tek taraflı taahhütte bulunduk. Ayrıca, dünya genelinde 12 aya kadar bebeklere yönelik bebek maması pazarlama faaliyetlerinin bir düzenlemeye kavuşturulmasını da savunacağız.

sürdürülebilirlik-beslenme-1000gün-emzirme-genişliği

Ebeveynlerin ve bebeklerinin desteklenmesi

Amacımız insanların yaşam kalitesini yükseltmek ve daha sağlıklı bir geleceğe katkıda bulunmak. Yaşamın ilk 1000 gününü desteklemek bunun temelini oluşturuyor. Anne sütü muadillerinin sorumlu şekilde pazarlanması için, emzirmeyi desteklemeye ve sektör öncülüğünde bir politikayla korumaya kararlıyız. Küresel Ebeveyn Politikamız, cinsiyet fark etmeksizin tüm birincil bakıcılar için 18 haftalık ücretli izin önermektedir. Nestlé tesislerinde ve operasyonlarımızı dünya çapında destekleyen yerel topluluklarda binlerce emzirme odası kurduk.

Ebeveynlik Endeksi

Aileleri bebeklerinin ilk 1000 gününde destekleme kapsamında, ebeveynlerin gerçek yaşam deneyimlerini anlamak amacıyla anneleri ve babaları dinliyoruz. Bu, ebeveynlikle ilgili tartışmalar için yeni fikirler edinmemize yardımcı oluyor ve ebeveynlerin her gün karşı karşıya kaldıkları baskıları hafifletiyor.

Dünya genelinde 8.000 ebeveynle ilk defa gerçekleştirilen bir çalışma, 'ebeveynliği kolaylaştırmayla' ilgili algıları ve gerçekleri ortaya çıkardı. Ortak tepkiler, kendilerinin yarattığı ve toplumdan gördükleri baskıları açıklıyordu. Ebeveynlik Endeksi, birincil ve ikincil bakıcılar için sırasıyla en az 18 hafta ve 4 hafta tam ücretli ebeveyn izni güvencesi ile daha esnek çalışma saatlerini kapsayan pozitif değişimin başlamasına yardımcı oldu.

Sağlıklı ebeveynler, sağlıklı bebekler

Hamilelik ve emzirme döneminde iyi beslenme, bebeğin ilerideki sağlığını ve gelişimini etkileyebileceğinden dolayı, bir annenin beslenme düzeni hayati önem taşıyor. Her yıl doğum yapan yaklaşık 140 milyon kadın artan besin yetersizliği riskiyle karşı karşıya. Hamile kadınların, yüzde 50 daha fazla folik asit, çinko, A ve B12 vitaminlerine ihtiyacı bulunuyor. Materna markalı gıda takviyelerimiz, temel vitaminler, mineraller ve dokosaheksaenoik asitin (DHA) alınmasına yardımcı oluyor. Ayrıca takviyelerimiz, sağlıklı bir hamilelik geçirmede hayati rol oynayan ve bebeğin sinir sisteminin gelişimine yardımcı olan folik asitle zenginleştiriliyor.

sürdürülebilirlik-beslenme-1000gün-gebelik çapında