Sort by
Sort by

Daha Az Karbon Salımı, Daha İyi Bir Gelecek!

Daha Az Karbon Salımı, Daha İyi Bir Gelecek! 

Nestlé olarak, 150 yılı aşkın süredir yaşam kalitesini artırmak ve daha sağlıklı bir geleceğe katkıda bulunmak amacıyla, bireyler ve aileler, topluluklar ve gezegenimiz için ‘iyi’nin rehberliğinde, Ortak Değer Yaratan projeler hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda, “gezegenimizi korumak” ve gelecek nesiller için daha temiz bir çevre bırakmak amacıyla, tüm dünyadaki faaliyetlerimizin çevreye olan etkisini azaltmayı, 2050 yılına kadar karbon emisyonumuzu 0’a indirmeyi taahhüt ettik. 

Global taahhütlerimiz ve “sıfır atık şirketi” olma hedefimiz doğrultusunda 2018 yılında Tedarik Zinciri departmanımızın öncülüğünde Karbon Salımı Azaltımı Projesi’ni başlattık. Bu çalışma ile, tedarik zincirinin çeşitli departmanlarında yapılan tüm projelerin çevreye olan etkisini hesaplıyor, çevre dostu olmasını önceliklendiriyoruz. Ürünlerimizin depolama sürecindeki enerji kullanımının azaltılmasından, israf olabilecek ürünlerin tüketime kazandırılmasına; ürün ve hammaddelerin “intermodel” (daha düşük karbon salımlı gemi ve trenle taşıma modeli) yöntemiyle taşınmasından, sevkiyattaki araç sayısının azaltılmasına kadar tüm süreçlerde, çevreye olan etkimizi minimuma indirmeye gayret ediyoruz. 

Alınan bu inisiyatiflerin sonucunda, 2019 yılında tedarik zinciri süreçleri boyunca oluşan karbon salımını %18 oranında azalttık. Böylece doğaya 2.000 ton daha az karbon yayarak, 130.000 ağacın bir yılda emip oksijene çevirebileceği miktarda karbon salımını önledik. Her yıl hedef büyüterek geliştirdiğimiz projemizin 2020 sonuçlarını paylaşmak için şimdiden sabırsızlanıyoruz, ‘iyi’ için çalışmaya devam ediyoruz.